Kasutajainfo

Jerzy Broszkiewicz

6. VI 1922- 4. X 1993

Teosed

· Jerzy Broszkiewicz ·

Wielka, większa i największa

(jutt aastast 1960)

Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Võib-olla ma ei teaks sellest raamatust midagi, kuid õnneks otsustas kirjastus "Eesti Raamat" selle 1966. aastal eesti keeles välja anda ("Suur, suurem, kõige suurem") ja ma sattusin just kõige sobivamas eas olema.
Jutt -- õigemini kolm juttu -- on poisist ja tüdrukust, kelle hoovi sõidab ühel päeval vana Opel Kapitän, kellel aga peagi avanevad ebatavalised võimed. Ja nende kaudu lapsed kolme seiklusse satuvadki. Esimene on pisut kriminaalset masti, teine  ... aga ma edasi ei räägi. Ütlen vaid, et kaasarvustaja Triinu Meres kirjutas ühel teisel arvustuslehel: "Selle raamatu olemasolemine maailmas teeb selle paremaks paigaks." Ja selle määratluse täpsus paneb mind kadedusest seinu mööda üles ronima.
Ei hakka jutud ka täiskasvanud inimesena üle lugedes vastu a la "220 päeva tähelaevas". Tõsi, kolmandast seiklusest lugedes meenus miskipärast Heinleini "Have space suit, will travel". Aga ainult natuke.
Teksti loeti eesti keeles

Kahtlustan, et see võib olla enda esimene ulmeraamat. Samas pole selles täitsa kindel kuna näiteks Astrid Lindgreni “Vennad Lõvisüdamed” ning “Röövlitütar Ronja” on ka sarnasel ajal loetud. Mitte, et tol ajal oleks üldse mõtelnud žanripiirides, Broszkiewiczi raamat meeldis lihtsalt hullupööra kombel, seega lugemiskordi on olnud… palju.

Raamat on kolmeosaline, pealkiri viitabki sellele, et teine seiklus on suurem kui esimene, kolmas aga veel suurem. Raamatu peategelasteks on lapsed, poiss ja tüdruk, Herneke ja Ika. Kahepeale annavad nad mitmes mõttes (kasvõi vanuse poolest) täiskasvanu kokku. Ühel hetkel ajab Teise Korruse Naaber õue peale ühe vana auto… ning varsti hakkabki peale Esimene Seiklus.

Ühtepidi ma nii väga tahaks raamatu sisust rohkem rääkida aga siis ma õrnalt spoilerdaks juba. Sest miks ma liigitan selle lasteraamatu praegu, täiskasvanuna ulme alla? Senine kirjeldus ei ole ju midagi ulmelist. Küll aga on ülal tsiteeritud Triinu Merese sõnad sulakuld.

Kui esimene seiklus on selline lihtsakoelisem siis teine on juba natuke mitmemõõtmelisem ning hakkab juurde tuleb filosoofilist tausta. Aga just kolmas on see, mis piirid märksa laiemale lükkab ning autor toob mängu märksa sügavamad ja painavamad probleemid, ka tegutsemisskaala ning mängumaa laienevad mitmeid, mitmeid suurusjärke. Mingil hetkel võib lausa tekkida küsimus, kes kas see on enam üldse lasteraamat kui jutuks tulevad niivõrd laiahaardelised ja fundamentaalsed teemad? Mitte, et laste eest peaks midagi peitma, kaugel sellest. Pigem see raamat saavutab täiesti uued dimensioonid.

Raamatus on mõnes kohas õrnalt propagandamaigulist osa. See ei sega absoluutselt ning minu arvates on täiesti asjakohane. Ilmus raamat ju aastal 1960 ning Teine Maailmasõda oli veel inimestel meeles, seega (mõnevõrra vihjeliselt) rääkida natsidest ja nende kuritegudest - miks ka mitte?

Herneke ja Ika seiklevad ka Jerzy Broszkiewicz teises raamatus “Długi deszczowy tydzień” (eesti keeli midagi stiilis “Pikk vihmane nädal”). Kui “Suur, suurem...” on lasteulme siis vihma-raamat on ulmevaba detektiivikas ning kirjutatud natuke vanemale lugejale. Sest on ju peategelasedki saanud vahepeal mõne aasta vanemaks.

Eesti keeles on autorilt ilmunud veel Loomingu Raamatukogus “Lemuel Gulliveri kaks seiklust. Väljavõte vanast kroonikast”.

Raamatu on illustreerinud Allex Kütt ning ta pildid on kui rusikas silmaauku. Neid on just paras kogus ning autori stiil klapib teksti ja raamatu olemusega kuidagi ülihästi.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: