Kasutajainfo

Meckron Seraph

1985-

  • Eesti

Teosed

· Meckron Seraph ·

The Awakening of a Warrior-Angel

(romaan aastast 2011)

Hinne
Hindajaid
0
0
0
0
2
Keskmine hinne
1.0
Arvustused (2)
3.2017

 „The Awakening of a Warrior-angel” on ilmunud Balboa Pressilt 2011. aastal (inglise keeles). Eesti keeles ilmus raamat müügile 2017. aasta veebruari teises pooles, ehkki raamatus on väljaandmise aastaks 2016. Väljaandja Divites Publishing on ilmselt autori Taavi Möldre (kes on ühtlasi raamatu kujundaja, toimetaja, korrektor ja küljendaja) alter ego.

Ei tea, miks pidi eestlasest autor esmalt romaani võõrkeeles kirjutama, aga eestikeelne tekst näib mitmete märkide järgi tõesti tõlge olevat: inglispärased lausekonstruktsioonid, pidev sõna „oma” kohatu kordamine (ingl. keeles his, her, my jne, mis kipub tõlkimisel sisse jääma), million, mitte miljon jms. Keeletoimetaja puudumine torkab valusalt silma ka muudes kohtades, sest autor (tõlkija?) on ära unustanud koma panemise reeglid, sõnajärjestuse tavad lauses ja teised stiilietiketi küsimused. Taolistele vormi küsimustele võiks ka mitte tähelepanu pöörata, kui sisu oleks kompvek. Aga et ilukirjanduslik anne näib autoril puuduvat, siis võimendavad kirjavead, veider teksti paigutus, muud tüpograafilised iseärasused ja viletsa print-on-demand-tüüpi raamatu kujundus sisulisi puudujääke veelgi ja lõpuks ei olegi nagu midagi head öelda.

Minajutustaja on noormees Seraph, kes on loo alguses 14-aastane. Ühel päeval hakkab tal peas rääkima hääl, kellega noormees asub vestlusse. Hääl kuulub ingel Kathianiale, keda Seraph hakkab familiaarselt Kathyks kutsuma. Väliselt ongi tegu tavalise tüdruku moodi kaitseingliga keda teised inimesed peale noormehe ei näe ega kuule. Kathy hakkab õpetama Seraphile enese tundma õppimise teed, teiste aitamise oskust, ekstrasensoorseid või üleloomulikke võimeid. Sisuliselt ongi romaani põhisisuks Seraphi õppimine/õpetamine sõdalasingliks, mis toimub tema ja Kathy vestluste ning proovimiste käigus. Sündmusi kui selliseid, mille kaudu tegevus kulgeks või hargneks, raamatus eriti ei olegi. Pigem on see õpetussõnade kogum, juhis jumalikkuse, armastuse, headuse ja võimete avastamiseks enda sees, mis on rüütatud abitusse ilukirjanduslikku vormi. See on new age (ehk uusvaimsus) selle puhtaimal kujul. Eneseabi, misjonärluse ja õpetussõnade ühepajatoit. Rõhk on inimese enda tahte arendamisel, millega ületatakse seni tuntud füüsika- ja loodusseadused. Sõnad „tahe” ja „tahtma” on tekstis valdavalt kursiivis või suure algustähega. Pluss energiaväljad, "hingekiired", Õnnistav Valgus, meditatsioon, karma, tšakra ja muu taoline iseloomulik leksika.

Loo pealkiri kõlab üsna mõõga ja maagia moodi, ent kaldun siiski arvama, et autor ei ole oma lugu kirjutades mõelnud ulmele. Kui Seraphist peaks saama sõdalasingel, siis tegelikult pole selge, millisest sõdimisest jutt käib. Möödaminnes mainitakse küll Tumedaid Jõude, ent ühtegi täismõõdulist lahingut noormees ei pea. Tema lõppeesmärgiks näib olevat headuse ja armastuse külvamine ning inimeste aitamine, aga seda sõdimiseks nimetada on anda sõnadele mingi hoopis teistsugune tähendus. Samas liigub Seraph oma ingliks-saamise käigus unenäolistes maailmades või „teistel tasanditel”, mis on ulmes palju kasutatud motiiv.

Kohanimesid tekstis välditakse, aga lõpu poole võrdleb peategelane midagi kolme Eesti suurusega, mida teeks ilmselt siiski eestlane või Eesti elanik. Üldse on välditud igasugu seoseid konkreetsema aja ja ruumiga. Seraphil peaaegu nagu ei olekski vanemaid ega sõpru, sest neid mainitakse vaid möödaminnes. Aga teismelisele on sõbrad ja vanemad üldjuhul väga olulised. Seraph näib elavat justkui irdu tavapärasest maailmast, mis on talle nii ebaoluline. Ühes kohas on kirjeldatud, kuidas peategelane istub sõpradega ja ringi käib õllepudel. Tema paneb ainult huuled vastu ja teeskleb joomist, sest „Sõdalas-ingel elab tervislikult, süües ja juues tihti seda, mida tema Elav Kodu pakub. Ta ärkab hommikul ja on tänulik iga Valguse eest, mida tal on võimalik pakkuda sellel päeval, hingates sisse magusat õhku oma tervislikust aiast, ning mõeldes mida ta saaks kinkida ümbritsevale, et kõik saaksid tajuda õnne oma elu kestel ja tunneksid end armastatuna."

Üks veider detail: klassi sisenedes teeb keegi klassikaaslane talle ukse lahti ja Seraph kirjeldab seda nii: „...rõõmalt tegi üks õpilane mulle ukse lahti ja lasi mind enne teda sisse.” Üks õpilane? Miks mitte klassivend või -õde? Või üks poiss? Või üks tüdruk? Või siis kaasõpilase nimi? Näib, et ütleja ise ennast õpilaseks ei pea ja tema vaatevinkel kuuluks pigem õpetajale, direktorile või muule täiskasvanule. Ja keeletoimetaja parandaks ses lauses loomulikult sõnad „enne teda” sõnaks „ees” või kohendaks seda kuidagi teisiti. 

Loo lõpus leiab Seraph armastuse, „poolekese”, teise seeravi. Õigemini määravad selle talle kaitseinglid, kes kogu protsessi juhivad. Tema nimi on Samia. Viimased paarkümmend lehekülge on kirjeldamatult imal õhkamine armastuse, jumala, vaimsuse, külluse ja muudel taolistel motiividel. Taolised ilmutuse saanud valgustatute epistlid on masendavad, tapvad.

Sõdalasingli” mõistmiseks peaks vist ütlema mõne sõna autori Taavi Möldre kohta. Raamatu tagakaane järgi on Meckron Seraph „Eestist pärit kirjanik, ettevõtja ja investor, kelle käesolev raamat /.../ valgustab inimeste eluteed rohkem kui 13-nes riigis üle maailma.”

2011. aastal on Naistelehes ilmunud artikkel „Ingellik paar loob oma perele küllusliku paradiisi”. Taavi Möldre ja tema pere kohta on seal muuhulgas kirjutatud:

„Ingliterapeut Terje (30) ja aednikuks õppinud kirjamees Taavi Möldri (26) tajusid juba enne silmast-silma kohtumist, et nad on hingesugulased ehk poolekesed. “Üheskoos moodustame me täiusliku terviku,” ütleb noorpaar. Ka nende armastuse vili – kolme ja poole kuu vanune Angelique – istub emme süles vagusi justkui kehastunu inglike. Taavi ja Terje, vaimsete nimedega Samia ja Meckron, loovad oma avala silmavaate ja siiraste mõtetega justkui teistsuguse reaalsuse, kus domineerivad jumalik armastus, headus ja harmoonia. Paar elab Võrumaal looduse rüpes Taavi isatalus, mille läheduses kerkib nende päris oma kodu. “Rajame oma perele imelise paradiisi,” ütlevad nad. Terje valab ingli-piltidega tassidesse taimeteed ja pakub enda küpsetatud kodust õunakooki. Riiulil hakkavad silma inglikujukesed, inglikaardid ja ingliraamatud. Huvitav, kas pererahva kõrval askeldab ka mõni lihtsureliku silmale nähtamatu ingellik olend? “Ikka, inglid on kogu aeg meiega. Näen neid pigem sähvatuste ja sädelusena,” kirjeldab pereema. “Ka kaitseinglid hoiavad alati meie ligi,” lisab pereisa, kes hakkas oma kaitseingliga suhtlema juba 14-aastaselt. Möldrid lõid mõne aja eest Võru kesklinnas inglitoa: vaimse keskuse, kus puhastuda negatiivsest, leida inspiratsiooni vaimseks kasvuks, saada aimu elueesmärgist, luua suhetesse harmooniat ning ära tunda oma hingesugulast ehk poolekest. Täna jätkavad nad sama tegevust looduse keskel.”

Nii et kui „Sõdalasingel” pole otseselt autobiograafilise taustaga, siis vähemalt on selle propageeritav maailmavaade lahutamatult seotud autori isikuga. Kunstilist väärtust mina sellest raamatust leida ei suutnud. Mainin ka igaks juhuks, et kuigi registreerisin teose romaanina (teksti mahub 160 leheküljele), siis kirja suuruse, reavahe ja teksti veidra paigutuse tõttu võib siiski tegu olla lühiromaaniga.

 

   

Teksti loeti eesti keeles

Aia...
Selliste tekstide lugemine on kindla peale üks allilma piinaviise.
Mul siiralt kahju neist rohkem 13st riigist, kus see teos rahvast valgustab, nagu kaanel öeldud. Ja kuna Silver on põhjaliku sisututvustuse ja taustauuringu juba kirja pannud, siis rohkem nagu polegi midagi öelda, kuna trükimusta mitte kannatavaid väljendid jätan ära.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019

Autorite sildid: