Kasutajainfo

Alf Henrikson

9.07.1905-9.05.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alf Henrikson ·

Ödets fingrar: En historisk tankelek

(kogumik aastast 1994)

eesti keeles: «Saatuse sõrmed: Ajalooline mõttemäng»
««Loomingu» Raamatukogu» 2015; nr 40

Hinne
Hindajaid
0
1
0
2
0
Keskmine hinne
2.667
Arvustused (3)

Ei mäletagi täpselt kuidas, aga kuidagimoodi Raamatukoist üht teist raamatut otsides jäi silma Loomingu Raamatukogus ilmunud vihik pealkirjaga "Saatuse sõrmed". Et alapealkiri lubas ajaloolist mõttemängu ja sisututvustus viitas alternatiivajaloole, sai see ka ostukorvi pandud.

Teos koosneb üheksast omavahel seotud jutukesest, mille sisuks on see, et nornid (pidin googeldama), Põhjala saatusehaldjad koostöös Lõuna moiradega (taas aitas Google), oma lõunapoolsete suguõdedega, sõlmivad ringi mitmete meile ajaloost tuntud isikute elulõngasid ning vaatavad, mis oleks saanud kui...

Ja sünnib päris huvitavaid asju. Isiklikult meeldisid enim mõttemängud sellest, mis oleks saanud kui: Otto von Bismarck oleks juba varases lapsepõlves saanud oma tahtmist ning veetnud noorukipõlve Smålandi jahilossis; Hiina admiral Zheng He oleks enne Kolumbust Ameerikasse jõudnud; või kui Aleksander Suur oleks Issose lahingu kaotanud.

Iseenesest on mõne arvates ilmselt tegemist nn piiripealse ulmega, kuid minu meelest väärib teos kohta Baasis. Ulmeline element on täiesti olemas ja lausa mitmeplaaniline. Ning kuna autor on harrastusajaloolane, siis põimuvad faktid ja kontrafaktid üsnagi elegantselt. Ladus lugemine kõikidele (alternatiiv)ajaloohuvilistele.

Teksti loeti eesti keeles

Kirjanduselaadne toode.

Alternatiivajaloona erakordselt saamatu käkk: nii ideede originaalsuse kui nende teostuse meisterlikkuse poolest. Kirjandusena piinlikkust valmistav... asi.

Veetsin selle 80-leheküljelise vihiku seltsis ligemale pool tundi, mis kulus maaliinibussil Tartust Nõkku jõudmiseks. Raamatukese jätsin seejärel bussi, nagu sedasorti kirjanduse puhul vist loomulik ongi. Õnneks maksis vaid 2 rubla kopikatega.

«Teos» tõestab veel kord, et reeglina ei ole rootslased raamatute kirjutamiseks välja mõeldud. Neil on looduses ilmselt mingi teine tähtis funktsioon.

Bussist väljudes tegin igatahes 3 suitsu järjest, et halba maitset suust ära saada. Maal avasin aga Silverbergi «Roma Eterna» suvalisest kohast ning veendusin taas kord, et head kirjandust ja head alternatiivajalugu tehakse ikka ka. Lihtsalt Loomingu Raamatukokku see tänapäeval enam kuidagi ei jõua. Selle heftikese ainus maakeeles ilmumise põhjus ongi ju fakt, et raamatu tõlkija ja LRi pikaaegne peatoimetaja Anu Saluäär on Rootsi kirjanduse fanaatik.

Ahjaa, USA ühe lahedaima välisministri John Foster Dullese keskmine nimi ei ole Forster, nagu autor või tõlkija ekslikult on kirja pannud. Forster oli näiteks loodusteadlastest isa ja poja nimi, kes saatsid James Cooki tema teisel ümbermaailmareisil. Forster on ka üks tänapäeva filmilavastaja.

Raamatukese žanrit (alternatiivajalugu, sest see see väliste tunnuste järgi paraku siiski on!) järelsõnas ega tagakaanetekstis kordagi mainitud ei ole. Ma ei usu, et tõlkijale see termin tundmatu on. Vt ka suure osa eesti kirjastajate hirm sõna `ulme` ees.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: