Kasutajainfo

Pierce Brown

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Pierce Brown ·

Golden Son

(romaan aastast 2015)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
2
1
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Päikesesüsteem on juba 700 aastat olnud täielikult koloniseeritud inimkonna poolt. Enamik planeete ja kuusid moodustavad pool-autonoomseid administratiivseid üksuseid, mis aga mõnevõrra alluvad pool-diktaaktorlikule senatile. Kõikides piirkondades on aga ühiskond jagatud ühtmoodi klassidesse: ülemklass on "kuldsed", ülejäänud aga alluvad neile, kusjuures erinevad värvid tähistavad erinevat spetsialiteeti: näiteks "vasksed" on administraatorid, "kollased" on arstid, "hallid" on politsei jne. Kõik klassid mahuvad küll ühise nimetaja "inimesed" alla, kuid spetsialiseeritus on kunstlikult muutnud nende DNA vastastikku ebakompatiibliks. Seega mingi madalama klassi esindaja järeltulija ei saa tõusta kõrgemasse klassi ei segaabielu, ega usinuse kaudu.

See klassijaotus aga pole mõnedele revolutsionääridele meelt mööda. Nad on peategelases (Darrow) leidnud endale päris tubli tööriista, millega proovida "kuldsete" ühiskonda seestpoolt õõnestada. Darrow on pärit kõige alamast klassist, kuid geneetiliste manipulatsioonide ja kirurgiliste operatsioonidega on ta ümber ehitatud vägagi edukaks nooreks "kuldseks". Darrow-il on kustumatu viha selle klassisüsteemi vastu, kuid õnneks ta päris pimesi kõikidele revolutsionääride ideedele ei allu, vaid proovib leida omaenda viisi ühiskonna lammutamiseks.

Teksti loeti inglise keeles

Naljakas lugu, kuigi teine raamat on täiskasvanulikum, kus peategelane trügib juba suurte meeste mängumaale, meeldis see mulle vähem. Lahingud on eepilisemad, kosmoselaevad müdistavad ringi ja planeetide saatused on õhus aga köitis vähem. Ilmselt asi selles, et rohkem keskendutakse erinevatele intriigidele ja üks hirmus risti-rästi ja topelt üle kõigi käiv intriigipunumine on mulle alati nõksa igav tundunud. Need intriigid tõmbavad ka tempot alla ja lasevad paista liiga selgelt sellel välja, et autor ei anna enda tegelasele ühtegi hetke hingetõmbamiseks. Isegi kui tal on mõni lahingutest ja intriigidest vaba hetk siis ta lihtsalt valutab südant enda kui inimkonna pärast. Sihuke armutu nuudi amdine natuke väsitab, loogiline oleks, et ta tunneks mõnest pisiasjast vahel ka siirast rõõmu. Kasvõi sellest, et nüüd pole mitte midagi perse läinud. Aga tema mõtleb isegi kallima otsas olles mornilt maailma saatusest. Meenuvad juba Porutzik Rzevski anektoodid, kus Natasha on voodis ning kihku täis aga Pierre Bezuhhov vaatab mõisa aknast raagus puud ning mõtleb elu üle. Mul on tunne, et sel peategelasel on väga raskekujuline tööstress. Teiseks oli väga valus lugeda kohe peale Charles Strossi Singularity sky-d. Browni nägemust kosmosesõjast oli ikka kohmakas ja naeruväärne. Õnneks pole sedalaadi tehnovõhiklus läbiv joon. Maapeal toimuvad lahingud olid samas väga head, paistsid tõesti läbimõeldusega silma ja olid mõnusalt moodsat sõjatehnot täis. Kui veel nuriseda siis ka etteaimatavusega olid kehvad lood, kohati hakaks autori kirjutamismuster liiga selgelt eristuma, et kui ta teeb tegevuses väikese pausi siis on selge, et nüüd pöörab ta kõik peapeale ja enamasti polnud raske arusaada mis piinamisvahendi ta seekord enda tegelasele valib. Ajaviiteks endiselt huvitav lugeda aga täispunkte ei pane.
Teksti loeti eesti keeles

Põhimõtteliselt nõustun Joel Jansi arvustusega, ainult et mulle käisid kõik esiletoodud puudused ühe pügala võrra rohkem närvidele. Enne viimast paari lehekülge olin üsna kindlalt otsustanud et ma selle triloogia puhul piirdun kahe esimese osa lugemisega. Lõppu aga oli autor osanud sellise cliffhangeri virutada et midagi pole teha, tuleb ka järgmine osa ette võtta. Kuigi ma kahtlustan et pärast kahetsen.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: