Kasutajainfo

Michel Houellebecq

26.02.1956-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Michel Houellebecq ·

Soumission

(romaan aastast 2015)

Hinne
Hindajaid
0
2
1
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Sellel romaanil on mõningaid hea raamatu tunnuseid. Kõige olulisemana peategelase karakter - ta on sama vinguv toruloru nagu ühiskondki, milles ta elab ja kus võimupööre teoks saab. Kirjutatud intelligentse ja paljulugenud inimese poolt ja teostuselt igapidi kultuurne tekst. Laiemalt on kollaboratsionismi anatoomia prantslastele II maailmaõjast saadik mõnevõrra erutav küsimus olnud, nii et arvatavasti sobitub tekst ka mingisse kirjandustraditsiooni, mida mina aga kahjuks ei oska täpsemalt formuleerida.
Kuskil poole peal kisub siiski rappa. Kuigi kirjeldatud poliitiline areng ei ole võimatu, on muudatuste kiirus totaalselt vale. Kui Prantsusmaa presidendiks saab Islamipartei kandidaat, siis umbes kahe kuu pärast kaovad kaubamajadest ja tänavapildist seelikutega naised, kohustuslik riiklik haridus lõpetatakse 12 eluaasta järel ning Euroopa Liidu perspektiivseteks kandidaatideks saavad Alžeeria, Tuneesia ja Liibanon (Türgist rääkimata). Selline jamps reedab, et kunstilistest kaalutlustest käis siiski üle poliitilise pamfleti kirjutamise soov. Viit väärt teose oleks saanud näiteks kujutades peategelast mõneaastaste intervallidega ja näidates siis nii tema isiku, tema lähisuhtepartnerite kui ühiskonna muutumist. Praegu on jutt rahuldav, ei enamat.
Teksti loeti eesti keeles

Keskealisest kirjandusprofessorist peategelasel kiiret ei ole. Tema vaimse elu kõrgpunkt, doktoritöö kirjutamine ja kaitsmine, on ammu möödas. Tarbimiühiskonnale ja selle hüvedele alistunud peategelast ei suuda harjumuslikust eluviisist üles raputada ei uus poliitiline reaalsus ega töökoha kaotus. Ülikooli esitatakse ühiskonna mudelina. Poliitikakeskses teoses on aimatavad Huysmans'i dekadentlik liin ja Swifti satiiriline suund.
On märkimisväärne et raamat ilmus itaalia ja saksa keeles kõigest paar nädalat hiljem kui originaal. See näitab romaani aktuaalsust tol ajahetkel. Arvan et "Soumission" on endiselt aktuaalne. Sündmused esitatakse kiirendatult, kuid teose puuduseks ma seda ei pea. Pigem osutab selline käik peategelase tegevusetusele, sellele, et ta jääb sündmustest maha ja seatakse ühel hetkel fakti ette. Soovitan.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019

Autorite sildid: