Kasutajainfo

Philip Jose Farmer

26.01.1918-25.02.2009

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip Jose Farmer ·

The Fabulous Riverboat

(romaan aastast 1971)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
1
0
0
Keskmine hinne
3.75
Arvustused (4)

"Riverworld"-i teine romaan. Seekord on peategelaseks Mark Twain. Elu Jõemaailmas areneb edasi, tekivad, sõdivad ja lagunevad pisiriigid ning valitsejate koalitsioonid. Mark Twain hakkab realiseerima oma Jõemaailma plaani - ehitada suur laev ning sõita sellega Jõe läteteni, kus pidavat olema peidus selle maailma saladused. Sellele on aga palju takistusi. Nagu eelmiseski romaanis, on tegelasteks ka palju kuulsaid ajaloolisi isikuid.

Paralleelselt areneb ka eksperimendi tagamaade uurimine. Jutud Burtonist on levinud üle kogu Jõe. Peagi selgub, et saladuslikud eksperimedi korraldajad ei ole päris üksmeelsed...

Põhitähelepanu on siiski pööratud laevale, kuid kogu maailma uudsus on juba kadunud, tegelased ei tundu alati nii veenvad nagu esimeses osas. Eriti häiris mind Göringi kuju, tundus, et sellega on kuidagi üle pingutatud. Kokkuvõttes jättis see romaan märgatavalt nõrgema mulje kui esimene, kuid korralik ja igati loetav on ta ikkagi.

Teksti loeti vene keeles

Eelarvustaja poolt on hädavajalik ülevaade romaanist juba antud, lisaks omapoolse põhjuse, miks sarja teine osa mulle vähem meeldis kui esimene.

Kui esimeses osas oli peategelaseks Richard Burton, kes selle põhjal, mis Farmer ja kasvõi Wikipedia tema kohta kirjutab, oli tõepoolest erakordne inimene ja alfaisane selle sõna heas tähenduses, siis selle romaani kangelane ning oma aja suurim humorist Mark Twain on võrdlemisi hädine kuju ja suur põdeja.

Lisaks kõigele muule mürgitab Mark`i meelerahu ka asjaolu, et tema poolt armastatud, maetud ning jõemaailmas (kus inimesed reinkarneeruvad elu füüsilises tippvormis) taasleitud naine elab kokku mõõgakangelase ja muidu lõbusa selli Cyrano de Bergerac`iga ega heida pilkugi kannatava lese telgi poole.

Nii et pikapeale hakkas mulle Mark Twaini reetliku liitlase, "Ivanhoe`st" tuntud prints Johni kuju hoopis huvitavam tunduma.

Veidi kummastav on ka kiire tehniline progress maavarade poolest vaeses jõemaailmas, romaani lõpuks kokkukeevitatud jõelaevas ei puudu ka küllalt keerukad elektroonilised vidinad.

Teksti loeti inglise keeles

Romaani algus ja lõpp ning üks värvikas kõrvaltegelane tõstavad hinde päris kasinast keskpäraseks, sest tuletavad meile meelde, et tegevus toimub ikkagi fantastilises Jõemaailmas. Suurema osa romaanist, paraku, täidab kirjeldus Jõe äärsete pisiriikide vahelisest operetlikust nagistamisest, mida on tüütu lugeda ja mis võiks toimuda ükskõik kus.

Ja see tehniline progress - 26 aastaga paljast tagumikust moodsa, elektroonikaga täidetud jõelaevani - on ka ikka tõepoolest asi mida on raske alla neelata. Isegi kui möönda, et vajalike teadmistega inimesed on kõik kuskil Jõe ääres olemas, ei saa ma siiski ignoreerida seda et niisuguste saavutuste jaoks peaks neid korraga koos töötama suurem hulk kui ühe 10x10km riigikese rahvas, ja kui selline inimhulk juba kokku tuleks siis miks peaksid nad laskma Mark Twaini ja prints Johni sugustel tegelastel ennast juhtida...

Teksti loeti inglise keeles

Hm, võibolla pole nii ilus, aga eelarvustaja viimasele retoorilisele küsimusele tahaks küll vastata -- vaata kasvõi neid inimliigile häbi tegevaid tölle, kes viimasel ajal Eestit on valitsenud, rääkimata tähtedest nagu Stalin, Hitler või Pol Poth, ja küsi uuesti...
Et noh, lugeda oli tore, seda enam, et mulle on Mark Twain alati sümpaatne tundunud, aga midagi erilist seal küll ei olnud. Raske öelda, kas käis areng liiga kiiresti... pärast IIms taastati näiteks üsna põhjalikult puruks pommitatud Saksamaa üsna kähku... Vast oleks eeldanud tugevamat, kiiresti suuremat ala haldavat riiki, ja kogu see protsess oleks vast pidanud olema palju verisem, aga see on vaieldav. 
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: