Kasutajainfo

Philip Jose Farmer

26.01.1918-25.02.2009

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip Jose Farmer ·

To Your Scattered Bodies Go

(romaan aastast 1971)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (6)

See romaan on “universumite looja” Farmeri “Riverworld”- sarja avateos. Jõemaailma hakkas ta kavandama 50-date algul. Nimelt võitis tema fantasy- romaan “I Owe for the Flesh” 1953 ühe väikekirjastuse poolt korraldatud romaanivõistluse. Kuid kirjastus ei maksnud võiduauhinda välja, ei suutnud romaani avaldada ja kaotas lõpuks ka käsikirja. 18 aastat hiljem ilmus samadele ideedele põhinev lugu kogunisti uue romaanina ja võitis teenitult Hugo-auhinna.

“Riverworld”- sari räägib omapärasest maailmast, kus miljonite kilomeetrite pikkune jõgi voolab tundmatu eesmärgi poole. Selles maailmas elavad elluäratatutena üheaegselt kõik kunagi elanud inimesed. Jõemaailm garanteerib neile toidu, joogi ja igavese nooruse; ka uue keha kui sellist õnnetusjuhtumi tõttu peaks vaja minema. Inimesed tahavad ka muud- leida tõde ning teadmisi, seiklusi ellu. Teose peategelaseks on maadeuurija ja kirjanik Richard Burton. Muud tähtsad tegelased on Cyrano de Bergerac, Göring ja Lisa Imedemaal prototüüp. Jõemaailma elu on sõjakas, täis lahinguid. Surnud ärkavad alati ellu, aga salapärase jõe uutel kohtadel. Sama ideed kasutas paarkümmend aastat hiljem Silverberg ja sai samuti Hugo! Lugege kindlasi!
Teksti loeti vene keeles

Kuidas käituksid inimesed, kui reinkarnatsioon oleks mitte usu küsimus vaid reaalsus? Kui inimene _teaks_, et pärast surma ärkab ta uuesti ellu, vähe sellest, mäletab ka eelnenud elu(sid)? Ja et igas uues elus on tagatud samad stardipositsioonid, talle on garanteeritud söök-jook ja ei midagi muud peale selle (isegi riideid)?

Keegi viib läbi tohutut eksperimenti. Mingil planeedil voolab pooluselt poolusele hiiglaslik jõgi ja selle kallastel ärkavad korraga just eespool kirjeldatud tingimustes uuesti ellu kõik kunagi Maal elanud inimesed, mäletades ka oma maist elu. Inimeste paiknemine hiigeljõe kallastel on üsna juhuslik, suures katlas on segi paisatud rassid, rahvused ja ajastud. Pärast surma reinkarneerub inimene uuesti, kuid mingis hoopis teises, juhuslikus kohas. Algtingimused on kõigil võrdsed, kuid see ühiskond hakkab kohe arenema...

Romaanis on ka teine tegevusliin. Peategelane Richard Burton mäletab ka mõningaid sündmusi, mis eelnesid tema elluärkamisele Jõe kaldal ning püüab ühtlasi uurida ka selle suure eksperimendi tagamaid. Ta ei jõua aga selles väga kaugele ja romaani lõpus on selge, et see on alles kogu loo algus.

Idee ja teostus on suurepärased.Kindlasti tasub lugeda.

Teksti loeti vene keeles

Väga kena nostalgiline lugemiselamus. Millegi poolest sarnaneb see "Riverworldi" avaosa nende Clifford D. Simaki pastoraalsete teostega millest esimest sai lugeda juba okupatsiooni tingimustes veedetud koolipõlves, mil see ilmus Mirabilia sarjas. Inimkond ajab tavapärasel moel oma tavapäraseid asju, siis aga sekkub kuskilt väljastpoolt nn. "supertsivilisatsioon", kui laenata terminit Strugatskitelt. Inimesed vaatavad, suu ammuli, pealt. Ja lugejad koos nendega, sest autoril pole vähimatki kavatsust näha vaeva oma kujutatava kõrgtsivilisatsiooni saavutuste "teadusliku" põhjendamisega. See on sedalaadi teose puhul üsnagi tarbetu ja lihtsalt rikuks kogu võlu.

Täiendav väärtus on teose juures veel võimalus "saada tuttavaks" reaalselt elanud 19. sajandi briti sõjamehe ja maadeuurija Richard Francis Burtoniga, kelle kohta käivat Wikipedia artiklit soovitan kõigil lugeda. Oli piisavalt värvikas mees et tekitas rohkem kui ühes ulmekirjanikus soovi teda oma teose tegelasena kasutada.

Teksti loeti inglise keeles

Hm, proovin siis üle mõne aasta Baasi; pole seda uuel platvormil teinudki.
Ajendiks siis, et olin 10 päeva Peloponnesosel ja juhtus nii, et lugesin läbi 4 osa Riverworldi, ehk siis klassikalise tsükli, mis algab Burtoni seiklustega (see raamat peamiselt neist ongi), keerleb läbi mitmete peategelaste lahenduse suunas ja... nojah, minu jaoks oli raamatu lahendus tõsine pettumus, aga see on maitse asi (kui viitsin, kirjutan selle kohta ka.)
Raske on kirjutada teosest, millest on nii palju räägitud, et erilisi üllatusi seal enam ei ole; kui oled näinud kaht filmi ja kätte on sattunud vähemalt pool tosinat lugu-koomiksit-midaiganes, kus sellele vihjatakse. Ütleme nii, et kuna Farmer oli esimene, kes sellise maailma välja mõtles (ja korraliku SF-ina teostas, sest igasuguseid tehislikke inkarnatsioone on kirjanduses alati olnud), on ta plusspunktid ja sügava kummarduse ära teeninud. Kõiges muus...
Või muidugi oli tore ja lahe lugeda, aga küsigem nii -- see seal jõe kallastel oli täiesti mõttetu elu; kui see ei jõua kohale esimesel nädalal, siis esimese aasta lõpul peaks see olema selge ka erakordselt juhmidele. Ja oma eksistentsile leiab mõtte Burton, kes (vabandust kulunud väljendi pärast) ei seia pudeliski paigal, ja vast veel mõned tosinad kogu sellest lohutust karjast seal jõekallastel... Et nii ongi?
Teksti loeti inglise keeles

Lugemise ajal romaan olulist vastupanu lugejale ei osutanud ja see oligi tema suuremaid voorusi. Lisaks lihtsustas lugemist ühe selge peategelase olemasolu. Farmeri puhul mitte üllatav, kuid teiste ameerika autorite juures vist haruldane, oli tema püüe arvestada tegelaste erineva keelelise taustaga – mitte kõik peategelase vestluskaaslased ei rääkinud inglise keelt.

 

 

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: