Eelarvustaja on romaanist jällegi korraliku ülevaate andnud.
Mulle istus lõpp, mis oli küll suhteliselt õnnelik, kuid mitte lääge. Kena oli ka see, et Esmasündinud said Maa (õigemini maalaste, kosmikute ja marslaste) käest juba teise dünamo. Arusaamatuks jäi küll see, mis häda oli maalastel ja kosmikutel omavahel sõdima hakata.
Lugedes tuli alailma meelde Clarke'i see või teine jutt, kas või kosmoselifti või päikesepurjega seoses. (Ja kogu raamatu ses mõttes nunnuim koht oli minu jaoks see, kus Myra soris raamatukogus vanu Marsi kohta kirjutatud raamatuid ning avastas Martin Gibsoni teose "Dust of Mars").
Kui keegi veel arvab, et fantastikakirjanikud tegelevad tuleviku ennustamisega, siis tasub märkida, et raamatus räägitakse alailma luminestsentslampidest ("torudest"), mis tegelaste teed valgustavad -- kuni Juri ja Myra viimse etteasteni Marsil. Kuid vaid mõni aasta pärast romaani ilmumist algas valgusdioodide võidukäik...
Ja kui kaasarvustaja Targo Tennisberg omal ajal "Kosmoseodüsseia" kohta märkis, et nagu Verne'il elekter, on Clarke'il deus ex machina-ks von Neumanni masinad, siis käesolevas sarjas teeb imesid nanotehnoloogia. Pluss muidugi kunstmõistus.
Kokkuvõttes on "Esmasündinu" -- nagu kogu triloogia -- hästi loetav ja mina küll tehniliste üksikasjade ülekülluse pärast ei virise. Kas "viis"? Hm. Kas loeksin üle? Tõenäoliselt jah, kuid mitte kuigi varsti. Seega plussiga "neli". Mis võiks ka kogu kolmiku hindeks saada.