Kasutajainfo

Helen Käit

1974 -

  • Eesti

Teosed

· Helen Käit ·

Must palee

(jutt aastast 2014)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 13: Meister ja õpipoiss» 2014

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
4
0
2
Keskmine hinne
2.333
Arvustused (6)

Kuna igas lõigus leidub mõni täielik ogarus, on hinne selge. Lame ja lihtlauseline keelekasutus ei jäta kahtlust, et autoril puuduvad peale mõistuspärase teksti tootmise võime ka muud eeldused ilukirjanduslikuks tegevuseks. Kribagu äriplaane edasi.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu fiktiivsest kuskil soojas meres asuvast Melianore`i saarest, kust leitakse veidrad püramiidid ja arheoloogiatudengitest, kes seal uurimistöid tehes sekeldustesse satuvad...

"Must palee" jätab justkui anakronistliku mulje, selliseid lugusid kirjutati kuskil 50-60 aastat tagasi. Kui loo algus toob silme ette Lovecrafti loomingu, siis ajapikku selgub, et tegu on ikkagi SF-iga. Autoritutvustuses on Käit ühe oma lemmikuna maininud Simmonsit ja eks "Hyperioni" mõjutusi (Ajasargad!) ole ka sellest loost tugevalt näha... Tegelaskujudele ja dialoogidele võinuks tõesti rohkem värvi anda, need mõjuvad kuidagi üheplaaniliselt.

Olen juba pikemat aega mõelnud, et Baasis võiks hinnata tekste hoopis kuuepallisüsteemis-liiga palju on neid teoseid, mille hinne jääks justkui kuhugi "3" ja "4" vahele. Nii ka käesolev lugu, mille hindeks olgu siis "3" tugeva plussiga.

Keelekasutuse osas tahaks veel mainida, et vähemalt mulle jätab tekstis parema mulje, kui järkarve ei kirjutata numbritega, vaid sõnadega (5-aastane vs. viieaastane). Aga eks see ole rohkem keeletoimetamise küsimus...

Teksti loeti eesti keeles

Alguses avanenud müsteerium tekitas täitsa huvi, aga kahjuks see oligi kogu asja sisu, mis kuhugi OLULISENI ei jõudnud. Peamine viga mis jutul oli, et sealsetel tegevustel ja ringiasjatamisel puudus lugeja jaoks oluline ja huvitav tagajärg. Noh, kadusid ära ja... nii oligi. Selleks ei oleks nii pikka juttu vaja olnud. Vähem sõnu, rohkem olulist sisu.Järgmine kord paremini :)
Teksti loeti eesti keeles

Teatud tugevad küljed minu jaoks sel tekstil olid, näiteks arheoloogide eluolu kirjeldamine. Samas oli tekst ikka väga krobeline (mitteilukirjanduslik) ning tõesti, seda võinuks väga olulisel määral kokku tõmmata. Ja lisaks veel see üpris mannetu lõpp, mis jättis asjast sellise mulje, et autor tüdines sel hetkel jutu kirjutamisest lihtsalt ära.
Teksti loeti eesti keeles

Helen Käiti 30ndate vaimus pulpseiklus suutis mind lugemise käigus lõbustada, ehkki ma ei usu, et autoril komöödia kirjutamine kavas oli. Üldiselt jättis tekst mulje, et Lew R. Bergi naissoost inkarnatsioon kirjutab, metoodiline üleseletamine ning kartongist tegelaskujud tulid vägagi tuttavad ette. Mingitel hetkedel jäi mulje kui lastekirjandusest, ehkki ka lastekirjanduse kohta oli loos nämmutamist kaugelt üleliia.

Mulle jääb selgusetuks, kuidas teadlased püramiidi all olevasse saali üldse sisse pääsesid, väidetavalt olid põrand, seinad, sargad ja lagi mingist läbistamatust materjalist ning ukse avastasid sinna lõksujäänud ju hoopis hiljem. Autor ütleb vaid, et saali pääsemine "ei osutunudki eriti raskeks". No tore.

Tähelepanuväärne on autori utilitaarne ümberkäimine loo tegelastega, nii püramiidide nimetu esmaavastaja kui tema ülemus Niederbaum kaovad kohe pildilt, kui nende järele vajadus kaob, sama lugu on Erika isaga.

Jutu karikatuurselt järsk lõpp teeb selgeks, et autoril polnudki kavas meid sarkade saladusse pühendada. Usutavasti enamik lugejaid seda intuitiivselt siiski ootas. No mis teha. Kolm miinus (autori õnnestumist huumori vallas tuleb ju kuidagi tunnustada).

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: