Kasutajainfo

Andrei Samoldin

11.10.1982-

  • Eesti

Teosed

· Andrei Samoldin ·

Joroski öö

(jutt aastast 2014)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 13: Meister ja õpipoiss» 2014

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
4
1
0
0
Keskmine hinne
4.143
Arvustused (7)

Ka see jutt "roheliste mehikeste" ilmumisest Setumaale väärinuks jutuvõistlusel kõrgemat kohta. Viiest jääb puudu efektsem lõpp.
Teksti loeti eesti keeles

Provokatiivselt ja veidi jõhkralt mõjuv lugu Eesti-Setu sõjast ehk maailmast, kus Seto Kuningriigist on kujunenud midagi Abhaasia või Donetski RV sarnast... Seoses praegu Donbassis toimuva sõjaga mõjub lugu suhteliselt päevakajaliselt. Eks lugusid tulevastest konfliktidest Venemaaga ole Eestis kirjutatud varemgi, ent setu mõõtme sissetoomine on Samoldini poolt päris originaalne lahendus. Hinde osas otsustasin maksimumi kasuks, peamiselt teema ja tegevusmaailma huvipakkuvuse tõttu.
Teksti loeti eesti keeles

Puhas võidulugu.

Kõik klappis, jooksis, olgugi, et oli staatiline. Üks tüüp lihtsalt lamab palaval ööl maas ja tahab, et reaalsus oleks teine. Ning olukorrast antakse ülevaade. Põhimõtteliselt alt reaalsus ja setud, mis mõlemad ei tohiks üldse mulle korda minna. Aga läksid.

Staatiline on igav? Põhimõtteliselt küll. Aga mitte nii, nagu Samoldin seda jutustab.

Tundub, et sain jutukogust kätte teise tervikliku loo.

Teksti loeti eesti keeles

Idee oli hea, selle eest 5, aga teostuses oleks peategelane võinud rohkem olla oluliste sündmuste keerises, nii et päid, paguneid ja rupskeid lendab ja rohkem ise sündmuste initsiaator. Praegu läks veidi jorutamiseks vahepeal.
Teksti loeti eesti keeles

Huvitavalt-hästi kirjutatud absurdi(tuleviku)lugu. Tahaks loota, et tegelikkuses setud niivõrd Eesti-vaenulikud pole ega niivõrd kergesti idanaabri liimile ei lähe.
Siiski, väga heast elamusest jäi midagi puudu, sestap 4.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu, mille puhul osutub kõige intrigeerivamaks selle kirjutamise ajastus. Krimmi-Donbassi sündmused leidsid aset 2014. aasta märtsis, jutuvõistluse, kus käesolev pala 7.-8. kohta jagas, tööde esitamise tähtaeg oli 11. aprillil. Seega on muidugi põhimõtteliselt võimalik ajendi saamine otseselt Ukraina sündmustest, sellist 10-leheküljelist juttu on võimalik valmis kirjutada ka nädalavahetusega, kui vaim peale tuleb. Kui loo inspiratsiooniks oli aga Gruusia-Abhaasia või mõni teine tänaseks külmutatud konflikt ja ta oli kirjutatud enne Ukraina sündmusi, siis on tegu muidugi märksa prohvetlikuma tekstiga.

Peamine eeldus, mille lugedes omaks peab võtma on see, et setud kannavad maast-madalast juurdunud viha eestlaste vastu. Setusid ma oma teada ei tunne, kuid pakun, et see ei ole kuigi tõenäoline. Eks igal vähegi suuremal rahval on oma vähemate hõimuvellede suhtes mingi šovinistlik hoiak, et mida te virisete ja oma eripärast jaurate, iseasi, kui mikrotasandile saab sellega minna, ilma et see päris sürrealistlikuks muutuks - kas Nõmme elanikud tunnevad end kuidagi eripäraselt muu Tallinnaga võrreldes? Või Elvalased Tartlastega võrreldes? Ja isegi kui, siis kas on see väärt sõjalisse konflikti astumist. Viimase ajendamiseks peaks kusagil varasemas minevikus olema toimunud mingeid setuvastaseid riiklikuid või spontaanseid vägivallategusid, millele tekstis sugugi ei viidata. Ka pole setudel kusagil suuremaid sugulasrahvaid, kelle sillapeaks olla ning kelle valitsemise all nad end paremini tunda võiksid.

Samas on selge ka, et tegevuse paigutamisel Ida-Virumaale, kus taolise stsenaariumi käivitamine kordades loogilisem oleks, poleks lugu enam eriti ulmeline ja ei vääriksi kirjutamist.

Kirjandusteostuslikult on lugu vinjett, a la surmamõistetu viimane öö, kus peategelane laseb mõttes läbi Eesti-Setu konflikti ajaloo. Kõik see, mida me teame Ukraina omast - palgasõdurid ja muu lihtsalt kahtlane kaader separatistliku võitluse esirinnas, lokkav vägivald ja pardakk - on siin esindatud. Ja muidugi palju tavalisi inimesi, kes on lihtsalt hammasrataste vahele jäänud. Mõneti on selleks ka loo peategelane Jorosk, ehkki tegu on Setu marionettriigi liidri lihase pojaga. Tegelikult hästi kirjutatud lugu, ainult Joroski enda karakter jääb kuidagi vaeslapse rolli.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019
detsember 2018

Autorite sildid: