Kasutajainfo

Mann Loper

  • Eesti

Teosed

· Mann Loper ·

Jahiretk

(jutt aastast 2015)

ajakirjapublikatsioon: «Reaktor» nr 44 (mai 2015)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
1
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (3)

"Jahiretk" on hästi kirja saanud lugu. Teema üle võib ju muidugi targutada, et pole originaalsust ega midagi: poisi meheks saamine (natuke jääb mulje, et tegu on initsiatsioonirituaaliga) jahiretkel; alguses tundus, et tegemist on fantasy maailmaga (pani ohkama, et oh seda jama...), kuid lugedes saab selgeks, et see on postapo settingus.

Ma mõtlen, et ilmselt on hea loo tunnuseks ka asjaolu, et see paneb kaasa mõtlema, oma fantaasia liikuma, nuputama, kuidas oleks võinud autor veel seda asja jutustada. Kange tahtmine oleks natukenegi rohkem selle maailma taustast teada saada, kui need napid viited-vihjed, mida Loper on teksti sisse poetanud. Oleks ju saanud natukenegi keerulisema intriigi kokku panna kui lihtsalt poisikeste temp :)

Lugu ise siis Reaktori 2015.a mainumbris: http://ulmeajakiri.ee/?jutt-jahiretk; hindeks tugeva plussiga neli.

Teksti loeti eesti keeles

Jälle üks lugu, kus autor kirjutab sellest, millest tal aimugi pole. Seekord vana aja jahipidamisest. See on muidugi tore, et metssigadele on leitud kümme epiteeti, see on usutav. Aga muu?

Noor kütt läheb jahile ja kaotab teised käest – väga ebakompetentne. Läheb meelega teiste juurest ära – ülim lollus, kas talle siis üldse ei selgitatud, kuidas jahti peetakse? Leiab seakarja – vedas, algaja õnn. Laseb ühe maha – tore. Sead kogunevad haavatu ümber ringkaitsesse – kas saab veel midagi paremat olla, nüüd võib ju veel mõned sead maha lasta! Pole rohkem nooli – hämmastav ebakompetentsus, kes siis läheb jahile kõigest kahe noolega? Tarvis sigu peletada – kes siis tuld teeb, selle asemel tuleb täiest kõrist karjuda: «Hei, tulge siia, ma lasin sea!» Karjumist kardavad sead veel rohkem kui tuld. Läheb ootamatult pimedaks – imelik, et pole valmis mõeldud, kas jäädakse ööseks metsa või ei! Vaja soerdite eest põgeneda – puu otsa ei saa või? Ja sealt puu alla tulevaid soerdeid nooltega lasta?

Väga palju vigu võib andeks anda siis, kui jutus on mingi sügavam idee, aga siin ei paista sedagi ja ma pean ütlema: oleks parem, kui seda juttu poleks iial kirjutatud. Ja pean kohe eelmise lause tagasi võtma, sest mõlemad eelarvustajad seda juttu nautisid. Järelikult on selliselegi kirjandusele lugejaskond.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019
detsember 2018
november 2018

Autorite sildid: