Kasutajainfo

Dennis Wheatley

8.01.1897-10.11.1977

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Dennis Wheatley ·

Gateway to Hell

(romaan aastast 1970)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

On meeldiv võtta oma 666.arvustuses ette raamat, mis viib lugeja satanismi, okultismi ja musta maagia intrigeerivasse maailma. "Gateway to Hell" on vähenõudlikule lugejale (kelle hulka ma kuulun) suunatud hoogne pulp-põnevik, mis liigitub ulme vanima ja hinnatuima alamžanri - horror´i - alla. Taas on tegevuses hertsog de Richlieu, kes on sündmuste ajal juba üle 70 aasta vanune, ja tema nooremad sõbrad Richard, Simon ning Rex - moodsa aja musketärid.

Aasta on 1953. Richlieu kuuleb tuttavatelt Inglismaa luures, et Argentiinas elava Rexiga on juhtunud midagi kummalist. Mees on kadunud nagu tina tuhka ja võtnud sealjuures panga keldrist kaasa poolteist miljonit dollarit sularaha. See võiks ju tunduda pangaröövina, aga Rex on väga rikas mees ja pealegi kuulub pank talle endale. Richlieu, richard ja Simon lendavad Buenos Airesesse eraviisilist uurimistööd tegema. Põhiosa raamatu tegevusest toimubki Argentiinas, Peruus, Brasiilias ja Boliivias. Buenos Aireses astuvad lavale huvitavad tegelased:

Endine SS-gruppenführer parun von Thumm. Kaunis naine, endine filmitäht Silvia. Rexi pime õetütar Miranda. Ärimees Don Salvador Marino. Rexi otsingud viivad mehed kõigepealt äärelinna, kus grilliõhtu varjus peetakse satanistlikku orgiat. Bakhanaalilt päästetud naine jõuab enne surma rääkida meestele kummalise loo. Kusagil Boliivia (või oli see Peruu) džunglis on loodud asundus, kus hulk inimesi planeerib ülemaailmset rassisõda. Eesmärgiks on väidetavalt neegritele ja valgetele võrdsete õiguste kehtestamine, ent uue korra nimi on miskipärast Blac Power. Rühmitusse kuulub erinevatest rassidest inimesi ja nende koorekiht teenib Saatanat. Kuidas on selle asjaga seotud kadunud Rex, jääb selgusetuks, ent nüüd lisandub meeste ülesannete hulka lisaks sõbra leidmisele ka inimkonna päästmine. Richlieu on omandanud salateadmisi okultistlikust maailmast ja tema oskused tegutseda astraaltasandil tulevad seltskonnale kõvasti abiks. Abiks on need ka romaani autorile, kes kasutab tegelaste imelisi maagilisi võimeid kas siis tegelaste võimatutest olukordadest päästmiseks või siis, kui lihtsalt niimoodi õige tundub. Paljudest olukordadest aitavad tegelasi välja ka nende jõukus, muud oskused (näiteks oskus juhtida lennukit) või lihtsalt jumalik sekkumine.

Wheatley romaanid sisaldavad alati ka mingit armastuslugu ja ette teada õnnelikku lõppu. Sündmuste käiku iseloomustab ebausutavus, naiivsus, tegelaste pateetilised sõnavõtud ja uskumatud üle-noatera pääsemised. Sellest hoolimata on tegu lõbusa lugemisega, mida "tõsimeelsetele" ulmefännidele kindlasti soovitada ei saa. Kasutan käesolevat arvustust ka reklaamikuulutusena: kui kellelgi on huvi - ja ma olen kindel, et huvilisi pole mitte vähe - romaani rootsikeelse väljaande vastu, siis saab seda siinkirjutajalt võileiva hinna eest soetada.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019

Autorite sildid: