Bring the Jubilee on alternatiivajalugu, väikese SF elemendiga. Ajalugu muutub 1863. aastal, kui Ühendriikide kodusõjas õnnestub Konföderatsiooni vägedel Gettysburgi lahingus saavutada täielik võit. Pärast seda on kindral Leel võimalik oma plaan Pennsylvania sõjakäigust ellu viia. Lõuna väed võtavad kõigepealt Washingtoni linna piiramisrõngasse ning umbes aasta aega hiljem purustavad nad lisaks veel Philadelphia all Uniooni viimased armeed, võites sellega sõja.
Jutustuse tegevus toimub aga peaaegu sada aastat hiljem, ning seda esitatakse meile peategelase Hodge McCormic Backmakeri mälestuste kaudu. Vahepealse ajaga on Konföderatsioon viinud täide oma unistuse Lõunapoolsest strateegiast ning kiskunud Hispaania impeeriumilt enda kätte enamuse Kesk- ja Lõuna-Ameerika rikastest kolooniatest, tõustes sellega maailma suurvõimuks. Unioon aga on neile osaks saanud hävitustöö ja rahulepingu karmide tingimuste tõttu jäänud kiduma ning seal lokkab uskumatu viletsus.
Peategelane on pärit maapiirkonna kehvikute perest, kuid loomupärase andekuse ja intelligentsi toel töötab ta end üles, tõustes lõpuks tunnustatud ajaloolaseks, kelle uurimisobjektiks on Lõuna Vabadussõda (nagu seda selles maailmas nimetatakse). Kuna rahapuudus kummitab Unioonis aga ka parimaid teadlasi, haarab ta kinni võimalusest töötada ekstsentrilise Lõuna miljonäri heaks, kes võimaldab erinevatel suurepärastel teadlastel ühes rahulikus maakohas uurimistööle keskenduda. Huvitaval kombel töötab seal aga ka selle miljonäri geniaalne pojatütar, kelle uurimisobjektiks on temporaalne füüsika...
Ma pean ütlema, et sellel raamatul on päris palju märkimisväärseid tugevusi. Esimene pool raamatust on peategelase kujunemislugu, mis liigub üsna aeglaselt, kuid kasutab niimoodi tekkivat aega väga osavalt selleks, et tutvustada lugejale üsna teistsugust maailma ja ajalugu.
Unioonis on nimelt kaotusekibeduse ja viletsuse tõttu peale kasvanud veel hullem rassism kui Konföderatsioonis. Sealne poliitika on jagatud üdini korrumpeerunud elitistidest Viigide ja rahvamasside madalamatel tunnetel mängivate Populistide vahel ning tegutsevad äärmusrahvuslastest terroristid. Rahvusvahelisel areenil, mille seisu loo taustal lühidalt kuid põnevalt kujutatakse, ollakse samuti vaid tühiseks mängukanniks suurriikide käes.
Mis mulle veel meeldis, oli selle maailma ajaloolaste omavahelised vaidlused, mis peategelase teadustööga seoses ära tuuakse. Nimelt eksisteerib täielik konsensus, et Konföderatsiooni võit oli algusest peale vältimatu. Sellisele sündmuste post factum ratsionaliseerimisele vastuseks on meil hästi komponeeritud lõpplahenduse juures võimalik ka näha, kui väikestest asjadest saatus sõltuda võis.
Küll aga on mul vaja ära tuua üks suurem miinus loo teisest poolest, mis toimub peamiselt teadlaste eraldatud kommuunis. Siin püüab autor nimetatud geniaalsest füüsikust huvitavat tegelast arendada, kuid keerab selle hullu teadlase ja armukadeda naise stampidega parajaks karikatuuriks. Lisaks tuuakse sisse mitte ainult armulugu vaid absoluutselt ebavajalik armukolmnurk. See tähendab, et eelviimase neljandiku lugemine oli vahepeal üsna piinarikas tegevus.
Hinnang: 7/10