Kui ma asusin lugema Expanse sarja avaromaani "Leviathan Wakes", siis ei teadnud ma üldse et selle põhjal (või sellega paralleelselt) on tehtud ka telesari. Nüüd kus ma seda tean, mõjutab see teadmine mind teise romaani arvustamisel tahes-tahtmata ja ma kipun võtmagi seda pigem telesarja üleskirjutuse kui iseseisva kirjandusteosena. Pilootosa "Leviathan Wakes" osutus piisavalt heaks et sari tootmisse võtta, ja "Caliban's War" ei hakka eriti midagi muutma, et kättevõidetud publikut mitte kohe laiali peletada.
Suuresti sama peategelaste seltskond - James Holden ja tema meeskond Marsi sõjalaevastikult välja tinistatud kosmoselaeva pardal - on silmitsi suuresti samasuguse probleemiga. Jälle algab kõik sellest et on kadunud üks tüdruk. Jälle asutakse teda otsima, ja jälle viivad otsingud meie peategelased otse keset planeetidevahelisi intriige mille käigus ähvardab puhkeda kogu tähesüsteemi hõlmav sõda. Ja muidugi on jälle asjasse segatud iidne võõrpäritolu nn. protomolekul, mida mõningad eriti pahad konflikti osapooled selles sõjas meelsasti relvana kasutaksid.
Õnneks ei lasu maailma saatus siiski ainuüksi meie kosmilise A-rühma õlgadel. Sündmustes mängivad olulist rolli ka kaks uut naistegelast - üks Marsi jalaväelane kes oleks justkui sõjaprintsess Xenast kloonitud, ja huvitavama karakterina üks Maa administratsiooni kõrge positsiooniga poliitik, kelle poliitkorrektsuse taseme põhjal võib järeldada et tema esivanemate hulka kuulus Jürgen Ligi. Tekkinud konfliktis pealejäämiseks tuleb vastasest edukamalt manööverdada nii kosmoselahingus kui ka võimukoridorides, ja kerge pole kindlasti kumbki.
Dramaatiliste sündmuste taustal üritab "Caliban's War" olla ka James Holdeni arenguromaan. Holden, keda esimeses osas kujutati naiivse idealistina, peaks autor(te) kavatsuse kohaselt läbi tegema teatava murrangu. Ta kipub muutuma samasuguseks kibestunud jõhkardiks nagu eelmise romaani teine peategelane detektiiv Miller, aga suure sisemise heitluse tulemusel suudab viimaks siiski peaaegu iseendaks jääda. Tuleb öelda et romaani see liin ei mõjunud mulle siiski kuigi veenvalt.
Milline hinnang sellele teosele siis anda? Pettumusega kindlasti tegemist ei ole. Kui plussid ja miinused kaalukausile laduda siis plussid võidavad kindlalt. Aga teades et Expanse sarjas on kavas vällja anda kokku üheksa romaani, ei saa ma siiski lubada et ka üheksanda osa arvustus minu poolt siin Baasis kunagi ilmub. Maailmas on ilmunud ja ilmumas palju muudki (vähemalt) sama head.