Kasutajainfo

Mart Sander

10.08.1967-

  • Eesti

Teosed

· Mart Sander ·

Kõhedad muinaslood

(kogumik aastast 2019)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Raamat on väiksemas, taskuformaadis ning sisaldab seitset lühijuttu. Osad lood on varem ilmunud inglise keeles, osad on kirjutatud just selle kogumiku jaoks. Üleloomulikku, ulmelist, fantastilist elementi siin ja seal ikka on kuid lood on pigem sellised vimkaga. Mart Sander on ise mitu korda ütelnud, et  talle meeldib ajaloost teise maailmasõja eelne aeg, seega leiavad mitmed lood aset just selles ajajärgus. Mõni ka natuke varem.
 

Ma olen autorilt lugenud varem romaani “Lux Gravis, ehk Raske Valgus”, mis on alternatiivajalugu ning kus on tunda, kuidas autor on teinud korraliku eeltöö ja nõuab lugejalt aktiivset kaasamõtlemist. “Kõhedad muinaslood” on mõnes mõttes kergem, jutud on suures osas klassikalise olemusega - aga taas viskab autor siia ja sinna vingerpusse sisse. Näiteks ei ole vbolla otsesõnu üteldud, millal tegevus toimub - aga siis keegi tegelastest mainib, et Nikolai I on hiljuti surnud.
 

Raamat hakkab juba peale omamoodi ja mõnusa jutuga (“Must kast”). Terve jutt on selline, et ootad ja ootad, et mis nüüd toimub. Siis ühel hetkel hakkad mõtlema, et ooda nüüd! Keerad mõned lehed tagasi ja tuleb välja, et autor oli uinutamise varjus tegelikult sündmused teises suunas liikuma pannud. “Öine palavik” on teine sarnane lugu, kus tegevus toimub suuresti minategelase peas ning ega lõplikult ei saagi aru, et mis siis nüüd toimus. Kui üldiselt ma sedasorti uina-muinat pigem ei naudi siis Sander oskab kuidagi täpselt õigeid hingekeeli paitada.
 

Kui rääkida õhkkonnast siis “Tegelikult”, “Kolmkümmend minutit mõrva”, “On teil unistus?” ja “Saatan Robert” on minu silmis selles mõttes sarnased, et kõigis on mingi tegevus, plaan, teostus, lõpplahendus. Samas on tõesti märkimisväärne kuidas Mart Sander oskab seda kõike kirjutada nii, et tegu pole lihtsalt järjekordse krimka või ajaloolise jutustusega - jah, on nii mõnigi ehk isegi kulunud teema aga kirjanik oskab lisada selle “miski”, mis teeb keskpärasest kirjandusest suurepärase kirjanduse.
 

“Üksinduse allikas” on taas klassikalistel motiividel kõndiv - aga lõpp on jube ägeda väikese ninanipsuga. Filmis, filmina oli ta veel eriti lahe kus ühel hetkel jääd jahmatunult vaatama ekraanil toimuvat - aga siis hakkad peas meenutama, et mis varem toimus, arvutad natuke näppudel ja siis tuleb “Ahjaa, ja-jaa, vahi kui kaval!” emotsioon järgi.
 

Minu jaoks võtab Mart Sanderi ulme kohapealt hästi kokku BAASist silmajäänud sõnad: “Mart Sander kirjutab ulmet vähe - aga kui siis teeb seda hästi.” Endal on nüüd tekkinud huvi ka ta muid raamatuid lugeda, “Litsid” on näiteks selline, mis seni pole mitte mingit huvi tekitanud. Kui aga nüüd lähemalt vaatasin siis tegelikult räägib see raamatusari 1939-1944 aastal toimunud sündmustest läbi bordelliprisma. Arvestades kuidas autori ajaloohuvi on seni mõnusa kirjanduse läbi välja tulnud siis ootan huviga.
 

Raamatus on autori illustratsioonid, mis jutte väga hästi täiendavad. Mõni inimene on kohe mitmes vallas andekas.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: