Kasutajainfo

Peeter Helme

6.09.1978-

  • Eesti

Teosed

· Peeter Helme ·

Saemehe töö

(jutt aastast 2013)

ajakirjapublikatsioon: «Looming» 2013; nr 3
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Hinne
Hindajaid
0
1
2
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Detsembris 2012 sai Peeter Helmest SF-kirjanik ja märtsist 2013 ka õuduskirjanik, sest "Saemehe töö" liigitub just nimelt sellesse ulme hinnatud alamžanri.

Üliõpilane Ivo saab paaripäevase tööotsa Vanaküla mõisas Raplamaal. Jõmmi-tüüpi rikkur sõidutab noormehe oma äsjaostetud renoveerimata mõisa juurde ning jätab ta sinna, et Ivo võtaks peahoone juurest puid ja võsa maha. Pealinna lähedusest hoolimata asub mõis väga eraldatud kohas, kaugel suurtest teedest, pealegi valitseb häärberi juures kummaline vaikus, pole linnulaulugi. Noormees tõmbab sae käima ja asub tööle. Puhkehetkel kuuleb ta hoone teiselt korruselt naksuvaid samme - üsna selgelt, ei saa olla hallukas. Järgmisel päeval tööd jätkates kuuleb ta omanikult, et teisel korrusel on keegi end kunagi üles poonud ja nii peab lugeja arvama, et ju siin mingi kummitus mängus peab olema. Ega olegi suurt üllatust, kui Ivo märkab äkki, et saag on kadunud ja teisele korrusele ilmub ei-tea-kust keegi võõras mees, kes huviga saagi näpib ja midagi saagimiseks otsib...

Kõhklesin hindega kolme ja nelja vahel. Põhiline mulje on, et lugu ei kõla just eriti originaalselt. Vana mõis, kummitus, kes rahurikkujale külla tuleb. Ei tea. Pealkirja ei taha ma ka heaks kiita - pigem nagu töökuulutuse kui õudusjutu oma. Ei saa jätta märkimata, et rohkem liigutas mind (tegelikult - lõbustas) üks teine saemehe-jutt, mida lugesin Helme omaga samal päeval (3. aprill). Õhtulehes kirjutati mingist ebaseaduslikust raidest. Artikli pealkirjaks oli "Inimkobras langetab Pirita jõe orus puid" ja loo tekstis on kasutatud sõnu saemaniakk ja sarisaagija. Õhtulehe saemaniakk on "ümmarguse näoga, natuke pilusilmne, eesti keelest aru ei saa, kannab musta värvi riideid". Helme saemaniakk räägib viisakalt ja eesti keeles, kannab vestiga ülikonda, kaelas lipsu ja juuksed on kammitud seitlisse. Minu meelest sobiks Õhtulehe artiklis kujutatud tüüp rohkem Helme jutu tegelaseks.

"Saemehe töö" on ilmunud ajakirja Looming märtsinumbris.

Teksti loeti eesti keeles

"Taimedest" on möödas 11 aastat, aga arengut märgata ei ole. Halb see jutt ka polnud, nii et hinne on sama.
Teksti loeti eesti keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Juttude „The Anything Box“ ja „The Substitute“ tegevustik leiab aset koolis. Nende juttude keskmes on erandlik õpilane, kes algul kogeb õpetajate poolt vääritimõistmist, mis aga hiljem hajub. „The Anything Box“ tuletas kohati meelde Clifford Simaki pastoraalse ulme jutte, nagu nt The Autumn Land.

 

Sõjajutud on Subcommittee ja The Last Step.

 

The Grunder on üks väheseid selle kogumiku jutte, mille tegelaste hulgas pole lapsi. Noored Ellena ja Crae püüavad käituda nagu täiskasvanud. Jutu taustaks on noorte poolt juhuslikult kohatud vana Eli muinasjututaoline pajatus. Noorte raskustest muutuva maailma hindamisel räägib ka Things.

 

Kogumiku paremateks juttudeks pean Something Bright’i ja Walking Aunt Daid’i Mõlema loo jutustajaks on laps, kes satub olukorda, kus ta peab koos tegutsema vanainimesega.

Teksti loeti inglise keeles

Erivõimetega kodutu Ernie on võimude poolt kaasatud salajasse projekti, millest peaks olema kasu kogu ühiskonnale. Projekti tõttu on mehe põhivajadused rahuldatud, kuid ta eelistaks pigem olla tänaval oma vanade sõprade keskel.
Teksti loeti vene keeles

Õpetajate tähelepanu pälvib tagasihoidlik koolitüdruk, kes justkui elab oma siseilmas. Mure tüdruku vaimse tervise pärast tõsineb veelgi, kui arreteeritakse Sue-lynni isa.
Teksti loeti inglise keeles