Kasutajainfo

Peeter Helme

6.09.1978-

  • Eesti

Teosed

· Peeter Helme ·

Saemehe töö

(jutt aastast 2013)

ajakirjapublikatsioon: «Looming» 2013; nr 3
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Hinne
Hindajaid
0
1
2
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Detsembris 2012 sai Peeter Helmest SF-kirjanik ja märtsist 2013 ka õuduskirjanik, sest "Saemehe töö" liigitub just nimelt sellesse ulme hinnatud alamžanri.

Üliõpilane Ivo saab paaripäevase tööotsa Vanaküla mõisas Raplamaal. Jõmmi-tüüpi rikkur sõidutab noormehe oma äsjaostetud renoveerimata mõisa juurde ning jätab ta sinna, et Ivo võtaks peahoone juurest puid ja võsa maha. Pealinna lähedusest hoolimata asub mõis väga eraldatud kohas, kaugel suurtest teedest, pealegi valitseb häärberi juures kummaline vaikus, pole linnulaulugi. Noormees tõmbab sae käima ja asub tööle. Puhkehetkel kuuleb ta hoone teiselt korruselt naksuvaid samme - üsna selgelt, ei saa olla hallukas. Järgmisel päeval tööd jätkates kuuleb ta omanikult, et teisel korrusel on keegi end kunagi üles poonud ja nii peab lugeja arvama, et ju siin mingi kummitus mängus peab olema. Ega olegi suurt üllatust, kui Ivo märkab äkki, et saag on kadunud ja teisele korrusele ilmub ei-tea-kust keegi võõras mees, kes huviga saagi näpib ja midagi saagimiseks otsib...

Kõhklesin hindega kolme ja nelja vahel. Põhiline mulje on, et lugu ei kõla just eriti originaalselt. Vana mõis, kummitus, kes rahurikkujale külla tuleb. Ei tea. Pealkirja ei taha ma ka heaks kiita - pigem nagu töökuulutuse kui õudusjutu oma. Ei saa jätta märkimata, et rohkem liigutas mind (tegelikult - lõbustas) üks teine saemehe-jutt, mida lugesin Helme omaga samal päeval (3. aprill). Õhtulehes kirjutati mingist ebaseaduslikust raidest. Artikli pealkirjaks oli "Inimkobras langetab Pirita jõe orus puid" ja loo tekstis on kasutatud sõnu saemaniakk ja sarisaagija. Õhtulehe saemaniakk on "ümmarguse näoga, natuke pilusilmne, eesti keelest aru ei saa, kannab musta värvi riideid". Helme saemaniakk räägib viisakalt ja eesti keeles, kannab vestiga ülikonda, kaelas lipsu ja juuksed on kammitud seitlisse. Minu meelest sobiks Õhtulehe artiklis kujutatud tüüp rohkem Helme jutu tegelaseks.

"Saemehe töö" on ilmunud ajakirja Looming märtsinumbris.

Teksti loeti eesti keeles

"Taimedest" on möödas 11 aastat, aga arengut märgata ei ole. Halb see jutt ka polnud, nii et hinne on sama.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020

Autorite sildid: