Kasutajainfo

Frank Herbert

20.10.1920-11.02.1986

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Frank Herbert ·

Children of Dune

(romaan aastast 1976)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1976; jaanuar - aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Düüni lapsed»
Tallinn «Varrak» 2004 (F-sari)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
3
5
1
0
Keskmine hinne
3.933
Arvustused (15)

Düüni saaga läheb ikka edasi ja edasi... Seoses sellega on täheldatavad mõningad asjaolud. Esiteks lähevad raamatute tegelased oma võimete poolest järjest vingemateks, Paul Atreidese lapsed vaatavad Paulile ja Jessicale kõrgelt ülalt alla, neile siginevad sellised imevõimed, et hoia ja keela, tavalisi lihtsurelikke maailmas nagu enam ei elakski. Teiseks muutub nende jutt järjest segasemaks ja segasemaks, räägitakse ainult mõistukõnes, igas lauses on tohutul hulgal ''ahhhe'' ja nad lõpevad pidevalt kolme punktiga - hirmus keeruline on mõtet tabada. Jääb mulje, nagu oleks nad kõik nii kanged filosoofid, et autor ise ka ei taba enam nende filosoofiat.
Iseenesest on raamat võrdlemisi hea süz^eega ja toimub mitmeidki huvitavaid asju. Aga see kõik juhtub nii hirrrrmus aeglaselt, tegelased muudkui räägivad, räägivad ja räägivad oma mõistujuttu, selle asemel, et vaenlasele kohe nuga anda, raamat oleks just nagu mingi seebikas, mitte aus Science Fiction.
Sisust... ahhh, lugege ise, ütlen ainult nii palju, et lõpus on hulk laipu, mitmed algusest peale tuntud tegelased saavad surma ja Pauli poeg Leto II muutub poolenisti liivatõlvaks - suhteliselt pentsik lahendus minu meelest.
Kokkuvõtteks neli miinus, kui teil igav on, siis lugege, silma all ei karju.
Teksti loeti inglise keeles

Kolmest esimesest osast ilmselt nõrgim raamat. Kuna teine osa meeldis mulle tegelikult rohkem kui esimene, siis suhtusin teatava skepsisega väidetesse, et Düüni sari läheb mida edasi, seda viletsamaks. Pärast kolmandat osa aga usun, et neljanda lugemiseks niipea tahtmist ei teki.

Sari muutub selles osas seebiooperlikuks, eriti on seda Pauli tagasitulek ning Leto moondumine, samuti on ilmselt üle pingutatud Leto täiendava füüsilise jõu kujutamisega, rääkimata tema ja kõrbeoledite sümbioosi bioloogilisest mõttetusest. II osa suht õnnestunud üksiku-ühiskonna problemaatika on asendunud odava dekoratiivse läbu kokkukuhjamisega, ainus vähegi väärtuslik osa teosest oli võib-olla see, kuidas kujutati Muad`Dibi religiooni degenereerumist pärast pühaku enda lahkumist -- aga see oli ka kõik. Teos oli laialivalguv, peategelase vahetus lõhkus selgelt sarja terviklikkuse. Kahtlemata oleks võimalusi psühholoogiliseks ning filosoofiliseks lähenemiseks pakkunud Pauli Jacurutu kõrbeelu kirjeldamine, kuid kirjanik pillab siin vaid paar hämarat vihjet.

Mina lugesin seda peamiselt huvi pärast sarja jätkumise vastu, puhtkirjanduslikult oli teos nõrk ning ma ei soovita seda kellelegi.

Teksti loeti inglise keeles

Mnjah... Olles lugenud "Düüni" tekkis mul huvi ka teiste selle sarja raamatute vastu. Kätte sattus see,mis siis teadupärast selle sarja kolmas raamat on. Ma ei tea, mis juhtus teises osas, kuid see raamat küll suurem asi ei ole. Tunnistan, et ma lugesin ta läbi, kuid selline kodukootud filosoofia, mis sealt läbi kumas, jäi ikka segama küll. Üldiselt ei ole raamat ikka sellisel tasemel nagu "Düün" ise oli. Ma ei tea, kuidas on teiste osadega, kuid minu tagasihoidlikul hinnagul on see osa nüüd küll omadega läbi kukkunud.
Teksti loeti inglise keeles

Algus oli roppjama. Pidasin pool aastat vahet ja hakkasin siis teda tülpinult lõpuni lugema. Teine pool oli aga palju parem. Võibolla peaks halvema hinde panema, kuid kahjuks ei mäletagi enam, et kui kehv selle loo esimene pool oli ;).
Teksti loeti inglise keeles

Ma otsustasin juba mitu aastat tagasi üsna kindlalt, et ei loe kunagi ühtki "Düüni" järge. Ootamatult tekkis aga sügav lugemisvara-põud, mis sundis mind oma otsusest taganema. Pärast läbilugemist pean nentima, et esialgne otsus oli ikka õigustatud. Esimese osa (tahaks öelda `päris "Düüni"`) kõrval tundub käesolev mannetu ja piinlikult läbinähtava katsena eelnenud õnnestumisest veel mõned dollarid välja pigistada. Pigem kaks pluss kui kolm miinus.
Teksti loeti eesti keeles

Ka mina uskusin, et sari läheb iga köitega igavamaks... ent mulle kolmas osa meeldis! Pärast teise osa lugemisest saadud šokki polnud mu ootused kuigi kõrged, ent mind ootas meeldiv üllatus. Romaan oli küll aeglase sü˛eega, ent mulle meeldib selline eepiline stiil, sõna "seebiooperlik" ei tahaks siin küll kasutada... ja sündmusi ikka toimus. Polnud nii kuiv ja kammerlik, kui teine osa, päris huvitav tegelikult!
Teksti loeti eesti keeles

jah... uued võmed on tõesti vapustavad.
Mulle meeldib Düün, see on ilus planeet ja minu kujutlustesse ei mahtunud kuidagi puud, need ei sobinud. Aga mulle meeldis Paul ja see mida ta tegi... ja palju muud
Igatahesd tuleb siit siiski viis, kuigi võimalik, et tibatillukese miinusega, mis kannab nime puud...
Teksti loeti eesti keeles

Ka mulle meeldis teine osa rohkem kui esimene. Sellepärast ootasin ma kolmandalt osalt väga palju ja sain lõpuks kerge pettumuse osaliseks. Mulle istus just raamatu algus märksa rohkem kui see lõpp. Autor kudus palju keerulisi intriige ja lahendas need suhteliselt mannetult. Ja kõik see filosoofia, mida erinevad tegelased viljelesid, jooksis ka lõpuks liiva. Üldiselt mulle meeldis, aga järgmisesse osasse suhtun ma juba kerge ettevaatusega. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Raamat, mille lugemine nõudis tõelist eneseületamist, kuid mis pakkus ka üllatusi.

Lõputu heietamine ja lugeja mõnitamine ilmselgete lahendustega venitamisega. Seda eriti romaani esimese pooles, mis on lausa väga halb.

Kui enamik tegelaste võimeid ning uusi omadusi jäi küsitavateks, siis Leto moondumine mulle isiklikult meeldis. Juba enne seda toimus tegevuse käigus pööre ning Herbert suutis meeldivalt üllatada.

Eraldi äramärkimist väärivad peatükkide algused, mis on kõikides "Düünides" head olnud, kuid nii palju pärleid ma eelmistest osadest ei mäleta.

Seetõttu oli lõplikku hinde panemine tõeline väljakutse: kuidas hinnata teost, mille esimene pool on kirjutatud niivõrd halvasti, et 10 kuu jooksul sain suure surmaga 200 lehekülge loetud ning raamatu lugemine tundus mitte lõbu vaid kohustusena; ja mille teise poole lugemine võttis 5 korda vähem aega (samas sellise mahu kohta ikkagi palju!)? "Kaks" tundus vähe, "kolm" palju. Aga jäi viimane, andku teised autorid, kelle palju paremaid jutte sama hindega hinnanud olen, mulle andeks.

Teksti loeti eesti keeles

Võib julgelt öelda, et enamuse raamatu tegevusest leiab aset tegelaste peas ja ma ei mõtle siin lõputuid sisemonolooge vaid otseseid hetki, kui tegelased võitlevad, sulanduvad, tegelevad jne oma sisemiste mälestuste jms müstikaga.

See tähendab äraseletatult seda, et düüni lapsed sisaldab lehekülgede viisi abstraktseid ja sageli segaseks jäävaid kirjeldusi. Need, kes kurdavad, et Amberi saagas on varjudevahelised liikumised ülemäära jaburalt kirjutatud võiksid lugeda seda raamatut. Saaksid aru, et tegelikult on Zelazny kirjeldused lapse lalin ja memme musi.

Samas on üllatuseks tegemist parema raamatuga, kui Düüni messias. Ehk sellepärast, et raamat ei koosne enam vaid muad`dibi enesehaletsemisest ja surmaks valmistumisest vaid koostatakse kohati päris huvitavaid intriige, mis suudavad põnevust üleval hoida ja aitavad paremini neid sürreaalseid nägemusi ära kannatada ja üle elada.

Ka meeldis mulle raamatu eepiline lõpp, kus kõik eelnevad tegelased ja tegevusliinid kokku tõmmatakse ja lõpplahenduseni veetakse. Hindeks seetõttu tugev kolm!
Teksti loeti eesti keeles
x
Ilmar Kerm
06.02.1981
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused: