Kasutajainfo

Cordwainer Smith

15.07.1913-6.08.1966

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Cordwainer Smith ·

No, No, Not Rogov!

(jutt aastast 1959)

ajakirjapublikatsioon: «If» 1959; veebruar
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Müütide looja Cordwainer Smith oli ise ka üks paras müüt ja juba eluajal legendaarne. Enamik ta jutte kuulub ühte ja samasse tulevikumaailma, mida ta ise nimetas "Inimkonna instrumentaalsuseks" (=Instrumentality of Mankind). Tema lugude maailm katab paarkümmend tuhat aastat tulevikust. Vaadeldav novell on ajaliselt meile lähim (20. saj keskpaik).

Geniaalne nõukogude teadlane N. Rogov ja tema mitte vähem geniaalne abikaasa hakkasid 40-ndate aaastate algul ellu viima projekti "Teleskoop". Taheti välja töötada meetod ja aparatuur, mille abil saaks vastu võtta suvalise inimese mõtteid Maal ning edastada omi mõtteid teistele – tegelikult ju maailmavalitsemine. Napilt aga üllatavalt tabavalt on kujutatud 40-ndate ja 50-ndate aastate Nõukogude Venemaa reaalsus. Hindeks 4, sest paljudes muudes juttudes tuleb see kordwainersmithilik poeetiliselt salapärane miljöö paremini esile.
Teksti loeti inglise keeles

Cordwainer Smithi mitte eriti mahuka, kuid ülimalt kõrgekvaliteedilise ulmeloomingu põhiosa moodustavad tekstid, mis kuuluvad autori tulevikuajalukku. Sarja nimeks on «Inimkonna vahendus» (The Instrumentality of Mankind) ning tegu on üsnagi lõdvalt omavahel seotud juttude-lühiromaanide jadaga, paar teksti on omavehel ka tihedamalt seotud, kuid üldiselt võib sarja lugusid lugeda läbisegi... ning võiks mainida ka seda, et autori ainus ulmeromaan on samuti sarja osa!

«Ei, ei, mitte Rogov!» on «Inimkonna vahenduse» avatekst ning tõttöelda polegi ma veel päris selgeks saanud, et mispidi ta sarja kuulub, kuid hea lugu on ka see... Jutu sisuks on geniaalse nõukogude teadlase N. Rogovi ja tema (mitte vähem geniaalse) abikaasa Anastassija Tsherkassi teaduslik avastus, mis kulmineerub projektis «Teleskoop». Avastuse olemus seisneb selles, et saada võimalus siseneda teise inimese ajju ning allutada see oma tahtele. Jossif Stalini võttis see avastus igatahes mõtlikuks ning ta andis projektile aegaviitmata «rohelise tee». Ka Beria, Hrushtshov ning viimase välja vahetanud Jeristratov olid projekti tulised poolehoidjad.

Lummab Cordwainer Smithi oskus ääretult tõetruult kirjeldada nõukogude elu. Lugedes on üsna sageli tunne, et jutt pärineb mõne nõukogude autori sulest – sedavõrd tõetruu on 40-60ndate aastate Nõukogude Liidu kirjeldus. Ainuke pisuke erinevus nõukogude autorist on ehk Rogovi ja tema naise suhete kirjeldus... nõukogude autor poleks sellele sedavõrd palju tähelepanu pööranud ning kindlasti poleks ta seda teinud sellisel kujul. Kuid see pole etteheide kirjanikule, sest tema ilmselt ei püüdnudki kirjutada mingit hommagei nõukogude ulmele.

Kindel viis, kuigi erineb pisut Cordwainer Smithi tavaloomingust... erinevuseks eelkõige väiksem poeetilisus ja õuduskirjanduse elementide täielik puudumine.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: