Kasutajainfo

David Weber

24.10.1952-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· David Weber ·

Mutineers` Moon

(romaan aastast 1991)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
1
Keskmine hinne
2.5
Arvustused (2)
2.2011

Tegemist on muidugi militaarulmega.
Neljanda Impeeriumi planetoidi suurusel sõjalaeval Dahak puhkeb mäss. Ootamatult tabatud kapten koos ustavate meeskonnaliikmetega hakkavad alla jääma. Viimase lahendusena olukorra päästmiseks annab kapten käsu: veerand tunni pärast laev mürkgaasi täis lasta, et ükski inimene seal ellu ei saaks jääda; kui gaas kunagi hajub, siis Dahakil ustavad meeskonnaliikmed jälle pardale võtta, mässajad aga hävitada.

Mässajad osutusid aga ka ettenägelikeks, olid selliseks kiirlahkumiseks Dahakilt valmis ja tegid seda suurte sputnik-klassi kosmoselaevadega, ootamatult tabatud ustavad meeskonnaliikmed pidid põgenema aga päästekapslites ja enamuse neist tapsid mässajad juba Dahakilt lähedalasuvale planeedile põgenedes, ülejäänud tapetakse aja jooksul planeedil.

Ühesõnaga ajaks kui gaas hajub ja Dahak võiks ustavad meeskonnaliikmed tagasi pardale võtta, neid enam lihtsalt pole. Laevadega planeedile põgenenud mässajate kõik katsed Dahakile läheneda lõpevad tulega Dakakilt. Kujuneb välja surnud seis – planeedile varjunud mässulised ei pääse Dahaki pardale, et minema lennata (nende käes olevate allavalguskiirust liikuvate laevadega nad kaugele ei jõuaks), Ja ka Dahak ei saa baasi tagasi lennata, kuna tal on kapteni käsk mässajad hävitada, et need aga on planeedile varjunud, ei ole ta saanud seda teha.

Ja kestabki selline patiseis juba 51 000 aastat: planeedi (mille nimeks on Maa) pinnal tegutsevad mässajad ja nende järeltulijad ja ka kohalikud tasapisi arenevad aborigeenid (inimesed), Maa kohal orbiidil ootab Dahak (Kuuks maskeerununa) oma tundi. Ja see tund tuleb, kui Maa põliselanike areng esimeste kosmoselendudeni jõuab ja nad Kuud uurima asuvad. Dahak otsustab tegutsema asuda ja esimese asjana endale kapten hankida. Selleks röövib laev Kuul uurimislendu sooritava astronaudi leitnant MacIntyre.

Väljapääsmatusse olukorda sattunud MacIntyrel ei jää muud üle, kui mingile Neljandale Impeeriumile truudust vanduda ja üüratu laevajuraka meeskonnata kapteniks hakata. Ning et asju ummikust välja tuua, peab ta esimese asjana tolle mässajate probleemi lahendama ja selleks tuleb tal Maale suunduda. Edasi järgneb põhjalik kirjeldus MacIntyre tegevusest Maal: kuidas ta leiab mässajatest lahkulöönud Dahaki meeskonna ja nende järeltulijate killukese, kuidas asutakse koostööd tegema, kuidas mässajate ründamist ette valmistatakse jne.

Võib ka öelda, et Weber on võtnud UFO-legende ja vandenõuteooriaid (aastatuhandeid Maal viibivad võõrplaneetlased, poliitikute koostöö nendega, tohutu baas Antarktika jää all, meie taevas lendav maaväline tehnika) ning need ühtseks ladusaks tervikuks kokku sidunud. Ja haarava militaarloo üles ehitanud. Võitluse kavandamist ja läbiviimist näidatakse meeldivalt põhjalikult ning loogiliselt, värvikaid huvitavaid tegelasi on raamatus mõlemal osapoolel. Võitluses kasutatakse selliseid vingeid asju nagu plasma- ja gravitatsioonirelvi, ruumimoonutusi tekitavaid granaate ja vastase hävitajaid lastakse alla tuumalõhkepeadega rakettidega.
Haarav lugu, hästi kirjutatud, ehk mõnes kohas veidi naiivsevõitu ja inimestevaheliste suhete kirjeldamisel lihtsakoeline, aga mulle meeldis ja hindeks kindel neli.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: