Kasutajainfo

Marje Ernits

1948-

  • Eesti

Teosed

· Marje Ernits ·

Kuukerijad

(romaan aastast 2012)

eesti keeles: Muraste «Randvelt» 2012

Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
2
Keskmine hinne
1.333
Arvustused (3)
8.2012

Marje Ernitsa (s. 1948) on hilisdebütant, kellelt on ilmunud vahemikus 2003-2012 minu arvestuse kohaselt 17 raamatut täiskasvanutele, lastele ja noortele. Nii et algajaks teda pidada ei saa. Tema senine ulmeline toodang piirdub (minu teada) kahe elektroonilisel kujul avaldatud romaani/jutustusega "Sealpool Linnuteed" ja "Kõrvalmälu" (mõlemad 2010). Ehkki lugesin neid mitte väga ammu (umbes poolteist aastat tagasi), ei suuda paraku sisu meenutada...

"Kuukerijad" on science-fiction-romaan, mille tegevus toimub 29. sajandil. Keskseteks tegelasteks on noormees nimega Teo Tahe ja noor naine nimega Ida Koit. Noored tutvuvad keskkoolilõpuballil (või oli see mingi muu üritus), kus Teo mõtleb miskipärast hoopis Maa kaaslasele Kuule ja muudele astronoomilistele asjadele, tüdruk aga ei saa aru, miks poiss nii leige on. Mõningase kohmetu suhtluse järel teeb poiss ettepaneku, et toob tüdrukule Kuu taevast alla. Tüdruk arvab, et miks ka mitte, ega võta allegoorilist ütlust väga tõsiselt. Aga sõnakõlksust saab aastate möödudes tegelikkus. Teo hakkab tõepoolest Kuud Maale tarnima. Raske on aru saada tema motiivist, sest ehkki Teo ja Ida vahel tekib suhe (29. sajandil nimetatakse taolisi inimesi sajandikaaslasteks, mis on võrreldav abielu või vabaabieluga, aga miks on see just sajandikaaslus, mina aru ei saanud; kas pärast sajandi möödumist tuleb lahku minna?). Lubadus naisele Kuu alla tuua jääb tagaplaanile ja kosmose-asjadest huvituva Teo jaoks saab see nagu eesmärgiks omaette. Alles pikapeale vihjatakse kusagil, et hiigelprojekti mõte on Kuu elutu pinnase toppimine Maa kaevandusaukudesse, et Maa jälle ilus ümmargune oleks!

Moodustub 6 või 8 liikmeline grupp, kes töötab välja projekti ja hangib sellele Maa Valitsuse heakskiidu. Tehniliselt näeb see välja kuidagi nii, et Kuule - vastu Kuu pöörlemissuunda - suunatakse energiavoog või "ülifluidum", mis tekin kuidagi seoses nn Päikesetuulega. See fluidum hakkab Kuu pinda koorima ja aines tuleb mööda seda energiavoogu Maa peale.

Umbes poole romaani peal toimub katastroof, sest Kuu lahkub orbiidilt ja Maa muudab trajektoori. Enam-vähem kogu inimkond hukkub ja alles jäävad ainult Ida ja kaks jaapanlasest last, kes on temaga sel hetkel koos sügaval maa-aluses lossis. Miks teised võimalikud maa all viibivad inimesed ellu ei jää, ei oska öelda. Ida kõhus on konserveeritud veel 2 viljastatud munarakku, mis ühel päeval lapsena ka ilmale tulevad. Nii et inimkonna uueks seemneks jääb 5 inimest. Romaani teine pool kujutab Ida ja laste elu maa all, mis pole siiski nii jube, kui võiks arvata. Pigem kergelt idülliline.

"Kuukerijad" on tekst, mis kubiseb ebausutavustest. Humanitaaräärmuslasena ei hakka ma tehniliste asjade osas sõna võtma, aga inimeste käitumine on isegi 700-800 aastast ajavahet arvestades täiesti võimatu. Kui aeg tekitab suuri muutusi, tuleb neid kirjeldada. Ühiskondlikest oludest ja Maa vahepealsest ajaloost ei kuule me peaaegu midagi. Ebaühtlases tempos liikuv tekst keskendub kohati igavatele dialoogidele või kuukerijate grupi toimetamisele (kõik grupi tegelased on nagu kriipsujukud, kes lähevad omavahel segi, isegi nende sood), siis jälle hüpatakse mõne lausega kaugele edasi ja kui tähelepanelikult ei loe, võid jätta märkamatagi, et oled juba tulevikus. Teksti algust ja lõppu piiritlevad 2 dialoogi, mida peavad omavahel kaks kaugelt planeedilt saabunud olevust, kes jälgivad alguses Kuu pinnalt Maal toimuvat. Kus toimub viimane dialoog, ei tea, sest mulle jäi mulje, et koos Kuu pinnasega tarniti maale ka mingisugune võõrrassi koloonia.

Ma püüan sundida end sellesse romaani leebelt suhtuma, aga ei suuda. Katastroofijärgse elu kirjeldus maa all ei ole justkui nii vastukarva, aga tervikuna kisub tekst ikkagi grafomaanlikuks. Samas on näha, et autor on vaeva näinud ja kas siis teadlikult või muu hulgas sellist SF-tausta omandanud. Raamatukaanel nimetatakse Ernitsat nais-Kaugveriks, aga see pole ju mingi kompliment...

Raamat on ilmunud kirjastuselt Randvelt ja mahtu on sel umbes 180 lehekülge.

Teksti loeti eesti keeles

Eelarvustaja on raamatu sisu kenasti kokku võtnud, kuigi mõningad asjad, mis talle ebaselgeks jäid, on autor siiski tekstis ära põhjendanud. Muidugi ei pruugi neid tähele panna või ära tunda, sest tegemist on ühe igavama, halvima ja absurdsema raamatuga, mida ma viimasel ajal lugenud olen (ja ma loen üsna palju igavat, halba ja absurdset kirjandust, kuid see on juba omaette teema).Kui ma peaksin seda teost ühe sõnaga iseloomustama, siis oleks see loll. See võtab kokku nii tegelaste käitumise kui sisu. Leidsin end lugedes pidevalt mõtlemas, et peaks kirja panema asjad, mis selles raamatus valesti on, kuid jõudsin järeldusele, et see oleks puhas minu aja raiskamine, sest lõppkokkuvõttes nothing makes any sense.Positiivse poole pealt peaks võib-olla mainima autori kirjaoskust. See on olemas, sest sõnad on kenasti reas ning neist moodustuvad isegi laused. Kui nüüd nali kõrvale jätta, siis stiil oli täitsa olemas, aga kasu polnud sellest grammigi. Hernehirmutist võib ju ehtida kõige ilusama garderoobiga, kuid see ei muuda fakti, et ernehirmutis jääb ikkagi hernehirmutiseks. Selliste raamatute valguses ma ei imesta, et ulmekirjanduse maine tavalugejate silmis nii madal on. Sellepärast ka üks, kuigi objektiivselt võttes oleks ka kahe välja venitanud.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: