Kasutajainfo

Oscar Rios

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· David Weber ·

Mutineers` Moon

(romaan aastast 1991)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
1
Keskmine hinne
2.5
Arvustused (2)
2.2011

Tegemist on muidugi militaarulmega.
Neljanda Impeeriumi planetoidi suurusel sõjalaeval Dahak puhkeb mäss. Ootamatult tabatud kapten koos ustavate meeskonnaliikmetega hakkavad alla jääma. Viimase lahendusena olukorra päästmiseks annab kapten käsu: veerand tunni pärast laev mürkgaasi täis lasta, et ükski inimene seal ellu ei saaks jääda; kui gaas kunagi hajub, siis Dahakil ustavad meeskonnaliikmed jälle pardale võtta, mässajad aga hävitada.

Mässajad osutusid aga ka ettenägelikeks, olid selliseks kiirlahkumiseks Dahakilt valmis ja tegid seda suurte sputnik-klassi kosmoselaevadega, ootamatult tabatud ustavad meeskonnaliikmed pidid põgenema aga päästekapslites ja enamuse neist tapsid mässajad juba Dahakilt lähedalasuvale planeedile põgenedes, ülejäänud tapetakse aja jooksul planeedil.

Ühesõnaga ajaks kui gaas hajub ja Dahak võiks ustavad meeskonnaliikmed tagasi pardale võtta, neid enam lihtsalt pole. Laevadega planeedile põgenenud mässajate kõik katsed Dahakile läheneda lõpevad tulega Dakakilt. Kujuneb välja surnud seis – planeedile varjunud mässulised ei pääse Dahaki pardale, et minema lennata (nende käes olevate allavalguskiirust liikuvate laevadega nad kaugele ei jõuaks), Ja ka Dahak ei saa baasi tagasi lennata, kuna tal on kapteni käsk mässajad hävitada, et need aga on planeedile varjunud, ei ole ta saanud seda teha.

Ja kestabki selline patiseis juba 51 000 aastat: planeedi (mille nimeks on Maa) pinnal tegutsevad mässajad ja nende järeltulijad ja ka kohalikud tasapisi arenevad aborigeenid (inimesed), Maa kohal orbiidil ootab Dahak (Kuuks maskeerununa) oma tundi. Ja see tund tuleb, kui Maa põliselanike areng esimeste kosmoselendudeni jõuab ja nad Kuud uurima asuvad. Dahak otsustab tegutsema asuda ja esimese asjana endale kapten hankida. Selleks röövib laev Kuul uurimislendu sooritava astronaudi leitnant MacIntyre.

Väljapääsmatusse olukorda sattunud MacIntyrel ei jää muud üle, kui mingile Neljandale Impeeriumile truudust vanduda ja üüratu laevajuraka meeskonnata kapteniks hakata. Ning et asju ummikust välja tuua, peab ta esimese asjana tolle mässajate probleemi lahendama ja selleks tuleb tal Maale suunduda. Edasi järgneb põhjalik kirjeldus MacIntyre tegevusest Maal: kuidas ta leiab mässajatest lahkulöönud Dahaki meeskonna ja nende järeltulijate killukese, kuidas asutakse koostööd tegema, kuidas mässajate ründamist ette valmistatakse jne.

Võib ka öelda, et Weber on võtnud UFO-legende ja vandenõuteooriaid (aastatuhandeid Maal viibivad võõrplaneetlased, poliitikute koostöö nendega, tohutu baas Antarktika jää all, meie taevas lendav maaväline tehnika) ning need ühtseks ladusaks tervikuks kokku sidunud. Ja haarava militaarloo üles ehitanud. Võitluse kavandamist ja läbiviimist näidatakse meeldivalt põhjalikult ning loogiliselt, värvikaid huvitavaid tegelasi on raamatus mõlemal osapoolel. Võitluses kasutatakse selliseid vingeid asju nagu plasma- ja gravitatsioonirelvi, ruumimoonutusi tekitavaid granaate ja vastase hävitajaid lastakse alla tuumalõhkepeadega rakettidega.
Haarav lugu, hästi kirjutatud, ehk mõnes kohas veidi naiivsevõitu ja inimestevaheliste suhete kirjeldamisel lihtsakoeline, aga mulle meeldis ja hindeks kindel neli.

Teksti loeti inglise keeles
x
Urmas Kask
1955
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

On alles heietus. Et siis seitsmest Eevast, ühest kaevandusest ja ühest allveelaevast tekib 5000 aastaga selline jaburus. Ei saanudki sotti, kas see on ilukirjandus või populaarteaduslik veste (heietamine).
Teksti loeti vene keeles

Nojah, olgu siis nii, see jutustus ei avaldanud seda muljet, mis omal ajal samanimeline film. Film avaldas muljet, et oli ameerika oma ja üks tõsine ulmekas, võrreldes nõukogude ulmekatega. Nüüd, ligi 40 aastat peale filmi, lugesin ka selle tekstikese läbi. Ütleks, et harju keskmine. Kui enamuses öeldakse, et film on raamatust nõrgem, siis siin on minu arust vastupidi. Film on tugevam, eriti sinnamaani, kus ilmuvad pahad orjapidajad, sealt läks film ka minu jaoks allamäge. Jutule kolm.
Teksti loeti vene keeles

"Neljanda Beta" tsükli kolmas raamat, ausalt öeldes tänu tohutule rääkimistele ja seletamistele seni viimane, mida ma tsüklist läbi lugesin. Lihtsalt küllastusin sellisest stiilist. Esimeses osas peategelased uurivad jälle mingit uut planeeti uue tsivilisatsiooniga, üks peategelastest nii öelda võetakse pantvangi. Vaikselt hakkab kooruma välja tegelikult huvitav tagapõhi, kust me pärit oleme. Aga see kirjutamisstiil...  teises osas toimub kõigepealt aktsioon peategelase päästmiseks, hiljem jälle ühe peategelase koduplaneedil püütakse nii öelda korda majja lüüa.
Teksti loeti vene keeles

"Neljanda Beeta" tsükli teine raamat. Esimeses osas lähevad peategelased uurima Reritseni nimelist planeeti, kus nagu välja tuleb on toimunuid mingine tuumakatastroof.
Teises osas tuleb välja, et ka ühe peategelase koduplaneedil sooritatakse tuumaplahvatus ja peategelsed tõttavat sinna asjaga tegelema.
Still on kirjanikul ikka sama - juttu on palju.
Teksti loeti vene keeles

Esimesr raamatut tsüklist võib veel lugeda, nojah, käib üks suur jutt, seletavad ja seletavad ja tegeilkult muud ei midagi. Teades, et see on tsükli avaromaan, hakkab juba kuklas tiksuma, et millised järgmised romaanid on.
Teksti loeti vene keeles

Kui sa tervet lugu ei jõua läbi lugeda, loe pool. nii ma tegingi. Kuskil poole peal läks lugemise isu järsku pealt ära. Lugu ise on sellest, et leitakse mingi tulnukate jäetud anum, milles olev vedelik tuleb kuute ossa jaotada ja kes oma osa ära joob, elab miljon aastat. Seletatakse ära peategelase elukäik 20 sajandi 60 ndatest kuni ta 23 sajandil kosmoselennule võetakse. Muide romaan on samanimelise  8- osalise seriaali aluseks.
Teksti loeti vene keeles

Esimesest osast tuttavad militaar-poliitilised mängud jätkuvad täie hooga edasi. Kes tahab kogu kesta sisse surutud inimkonna üle võimu saavutada, kes tahab inimkonda ühendada, mitte võimu nimel, vaid, et koos kestast välja rabeleda. 
Teksti loeti vene keeles

Sellised militaar-poliitilised mängud. Mingid teised on inimkonna surunud nagu mingi kesta sisse elama, kust tähelaevad välja galaktilistele avarustele ei saa füüsiliselt lennata. Seal kesta see käib võitlus ülemvõimu nimel. Põhimõtteliselt kaks impeeriumi ja punt kompanjone, keda siis impeeriumid püüavad enda poole sõdima meelitada. Teised, need, kes inimkonna piiridesse surusid (planeet Maa jääb kestast välja ja on muutunud üsnagi unustatud legendiks, mille tõepärasuses kõik kahtlevad), paigutasid ühe planeedi sügavusse superpuper kompuutri jälgimaks inimkonna tegevust enesehävitamisel, mille poole too hirmsasti püüdleb. Kompuutriga tegeleb veel üks omaette punt inimesi, kes ka kogu mängus aktiivselt osaleb. Kokku siis neli jõudu, kes omavahel intriigitsevad ja militaar-poliitilisi mänge mängivad.
Teksti loeti eesti keeles

Kuues ja viimane raamat tsüklist "Prišedšije iz Mraka". Vahepeal on kätte jõudnud aasta 2600. Perekonnasaaga kauge järeltulija Erik Treveljan on lõpetanud diplomaatide kooli ja määratakse kohe meeskonda, kes peab haptorite juures looma diplomaatilised suhted. Tema määramisel sellesse missiooni on ka üks suur tagamõte. Uuesti annab märku tsükli kolmanda raamatu tegevuse või tegemata jätmise kauge kaja. 
See raamat on Ahmanovil kirjutatud kahasse Roman Karavajeviga. Hindeks annan 4. Kogu tsükkel kokku aga väärib lausa viit. Hea lugeda. 
Teksti loeti vene keeles

Viies raamat tsüklist "Prišedšie iz Mraka". Kui esimese raamatu tegevus ja kogu tsükkel algab aastal 2088, siis selle raamatuga oleme jõudnud aastasse 2350 midagi. Eelmise raamatu noorest leitnandist on saanud Õigluse Kohtunik Mark Valdes, kellele tehakse ettepanek korraldada missioon dromide täielikuks purustamiseks loona eo abiga. 
Kirjutatud Ahmanovile omaselt militaarulmena, kuid kogu tsüklis on peale lahingute ja sõdade veel jälgitavad kaks liini. Esiteks - perekonnakroonika peategelase näol, teiseks on progressorlus. On selline tegelane, kes on Maal peitunud ja vaikselt tegutsemas juba Tšingis khaani aegadest ja kelle aktiivsus suurenes alates kosmiliste jõudude sekkumisest bino faatade poolt ja inimkonna jõudmisega galaktilisse maailma. 
Teksti loeti vene keeles

Neljas raamat tsüklist Prišedšie iz Mraka. Tegutseb eelmise raamatu peategelase poeg Mark Valdes. Dromid on vallutanud tema koduplaneedi ja saadetud abi lüüakse puruks. Pääseb ainult Mark Valdes. Raamat ongi vastupanust dromidele.
Teksti loeti vene keeles

Kolmas raamat sarjast "Prišedšie iz Mraka". Teise raamatu sündmustest on möödas sada aastat. Peategelane on Sergei Valdes, kuulsa Paul Korkorani lapselapselaps, kes aga ei tea midagi oma esivanematest. Vahepeal on olnud neli sõda bino faatadega. Millalgi ilmus areenile uus tsivilisatsioon - loona eo. Äärmiselt kartlik ja patsifistlik rass, kelle keeleski puuduvad vägivalda märkivad sõjad. Teistega suhtlevad androidide vahendusel ning palkavad mõne teise rassi endale kaitsjaks. Viimati kaitsesid loona eosid dromi nimeline rass, enne neid haptorid. Nüüd aga lõpetati leping dromidega ja palgati inimesed. Raamat ongi Kaitsjate patrulllaeva komandöri Sergei Valdese tegemistest. Nagu Ahmanovile omane, lugejad teavad kõike eelnevat, peategelane ei tea midagi ja koos avastatakse jälle uut.
Teksti loeti vene keeles

Teine raamat sarjast "Prišedšie iz mraka", Esimese osa sündmustest on möödas 30 aastat ja Paul Richard Korkoran (inimnaise ja bino faata hübriid) on suurekas kasvanud ja teenib ka Ühinenud Kosmosevägedes. Eluolu on pärast möllu Maal taastunud. Ja nüüd otsustatakse ise minna ja faatadele molli anda. Mis ka teoks saab. Faatad aga lubavad end käsile võtta ja omakorda tulla maalastele molli andma. 
Teksti loeti vene keeles

No oli vaja insener Loss ja Aeliita mängu tuua? Golovatšov kirjutab ka paistab, et ühte nn. Universumit, kus ajaga mängimine on tavaline tegevus. On mängurid, on kohtunikud, on valemängijad.
Üle kolme ei anna, kui ikka terminoloogiat ei jaga (minu esimene lugemine Golovatšovilt), siis on väga raske millestki aru saada.
Teksti loeti eesti keeles

Lendab meie poole üks asteroid, kohe tahab kokkupõrgata. Otsustatakse see tuumapommidega kõrvale juhtida. Aga õnnetuseks saadavad ameeriklased sinna süstiku uurima. Ja kui see enam ei vasta, siis venelased lähevad ise asja uurima. Tuleb välja, et see polegi nagu päris asteroid, vaid...
Selline võrdlemisi normaalne jutt. Päris lahe ajaviiteks.
Teksti loeti vene keeles

Esimene raamat sarjast Prišedšie iz Mraka (Tulnukad Pimedusest), sisu on selles, et Jupiteri juures kohtuvad kaks tulnukate laeva ja üks hävitab teise. Vastavat sähvatust läheb uurima üks Maa laev, mis hävitatakse ja rusud tõmmatakse tulnukate laeva. Tulnukatel - bino faata - nagu nad end nimetavad, on Maaga omad kurjad kavatsused. Kuidas lugu areneb, ei hakka siinkohal kirjeldama.
Hindeks panin nelja, sest on lihtsalt üks lahe, kohati irooniaga kirjutatud lugu. Sobib hästi ajaviite lugemiseks näiteks rongis või bussis e-lugerist.
Teksti loeti vene keeles

Kena raamat, noh nii kolmveerandi ulatuses, võiks kohe viie anda, aga minu jaoks vajus ikka lõpp täitsa ära.
Teksti loeti vene keeles

Kunagi ammu ammu oli raadios järjejutt, seejärel lugesin vene keelsena ja lõpuks vaatasin tšehhide 1994 aasta filmi "Nesmluvena Setkani" kah ära. Minu arvamine: vendadel on paremaid asju.
Teksti loeti vene keeles

Jälle üks väheseid asju, mis tuleb mitu korda üle lugeda. Rutiinne igapäeva töö, eri ametkondade ainult oma asja ajamine, aga tegelikult läheneb katastroof "And God starts the engine"
Teksti loeti vene keeles