Kasutajainfo

Terry Pratchett

28.04.1948–12.03.2015

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Terry Pratchett ·

The Amazing Maurice and His Educated Rodents

(romaan aastast 2001)

eesti keeles: «Hämmastav Maurice ja tema õpetatud närilised»
Tallinn «Varrak» 2003

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
7
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.7
Arvustused (10)

Unseen University myyri taga on väike prygimägi. Võlurid loobivad sinna oma maagilistest eksperimentidest yle jäänud prahti. Praht ei ole oma maagilisi omadusi minetanud ja nii pistavad seal prygimäel ringi sebivad rotid pintslisse midagi sellist, mille tagajärjel nad kõik intelligentseteks muutuvad. Yhe säärase intelligendist hiire sööb omakorda ära kass nimega Maurice ja omandab samuti kõne- ning mõtlemisvõime.

Mõni aeg hiljem algab ymberkaudsetes asulates tõsine häda rottidega. Need muutuvad uskumatuld ylbeks, rikuvad sahvris toitu, löövad söögilaual tantsu ja harrastavad piimaämbri sees synkroonujumist. Veidi hiljem laekub samasse asulasse keegi noor poiss koos kassiga. Poiss teatab, et tema oma vilepilliga võib mõõduka tasu eest rotid minema meelitada. Linnarahvas juubeldab, poiss, kass ja rotid jagavad linna taga raha omavahel ja on samuti eluga rahul.

Kõik toimib ilusti, kuni lõpuks jõuavad meie kangelased yhte kummalisse linna, kus valitseb peaaegu et nälg ja rotisabade eest makstakse 50 senti.. ainult et rotte selles linnas ei ole! Kõik kohad on täis lõkse ja myrki.. kohalik rottide populatsioon on aga kuhugi kadunud.

Tinglikult on tegemist “Discworldi” sarja kuuluva young adult romaaniga. Kindlasti ei ole see nö. sarja pealiiniga kuigivõrd seonduv. Lyhem, lihtsamas keeles, roppused on esitatud tõlkimata kujul kas siis kasside või rottide keeles. Igati auväärses kontsentratsioonis head nalja, lasteka jaoks just parajas koguses õpetlikku juttu..

Kõik oleks viimase peal, kui mitte umbkaudu neljandik raamatust ei oleks tiirelnud stiilist välja kukkuva ja täiesti ebavajaliku “Rottide Kuninga” ymber, kes elas keldris ja mõjutas sealt kõiki telepaatilisel meetodil sigadusi korda saatma. Kangesti selline mulje, et maht oli ette antud ja Pratchettile ei tulnud lihtsalt midagi paremat pähe.

”Rottide Kuninga” eest poolteist palli maha, kõik ylejäänu oli Ok. Kokku neli miinus. Klassikalise Discworldi austajatele võib seda teost soovitada ainult ysna tugevate reservatsioonidega - lõppkokkuvõttes ikkagi lasteraamat. Samas oli ta kindlalt parem kui ainus teine Pratchetti lasteks mida ma seni lugenud olen (“Johnny And The Dead”).

Teksti loeti inglise keeles

Nõustun Avoga peaaegu kõiges, eriti mis puutub sellesse Rottide Kuninga müsteeriumisse. Keegi kuri inimene sidus rotid sabapidi kokku ja rottidel moodustus ühine teadvus, ja see defineeris end Rottide Kuningana. Päris jabur ja mitte eriti originaalne. Ja kindlasti ei sobinud väga hästi konteksti...

Aga heade lasteraamatute fännina hindan seda siiski kõrgemalt. Ja kui nüüd aegu tagasi mõelda, arvan, et see raamat oleks kindlasti «Minu pere ja muude loomade» ning Tjorveni kõrval kapsaks kulunud...

Teksti loeti eesti keeles

Kurat, loen siin eelarvustajaid ja tekib p6hjendatud kysimus, kas nad s6na "spoiler" tähendust teavad? Nojah, sellest hoolimata tasub raamatut lugeda. T6si on, et Discwroldi sarjas ei ole ta kindlasti kanooniline teos, kui muidu meeldis ta mulle peris hästi. Siiski mitte "väga hea" vääriliselt - ajuti tshimarukene liig moraliseeriv.
Teksti loeti eesti keeles

See raamat sobib ka noorematele lugejatele mitte nagu suurem osa teistest kettamaailma lugudest. Raamatus on küllaldaselt huumorit ja ka vägivalda. Lõpp on õnnelik ja kõik elavad õnnelikult elu lõpuni! Vahel on tõesti hea sellist tõesti õnneliku lõpuga raamatut lugeda!
Teksti loeti eesti keeles

Pean seda "Kettamaailma" lugudest üheks parimaks. Pole seda liigset ja kohati ajuvabat killuviskamist. Süþee on loogilisem ja tegelased huvitavamad, mida veel oskad sa tahta? Samuti ei häirinud mind ka see rotikuninga värk ja väike moraalitsemine. Hea raamat, soovitan kõigile, kes hindavad kerget huumorit ja huvitavaid seiklusi.
Teksti loeti eesti keeles

Minu meelest väga hea raamat. Viie teenisid välja põhiliselt hiired, kes äsja teadvuse omandanutena ekslesid ringi filosoofia ja metafüüsika rägastikus. Nemad olid esimene põlvkond, kes pidi lahendama küsimusi stiilis: kes me oleme, miks me oleme, mis saab pärast surma. Noh, ja muu sündmustik sinna juurde oli ka täiesti loetav. Puhas viis.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: