Kasutajainfo

Terry Pratchett

28.04.1948–12.03.2015

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Terry Pratchett ·

The Fifth Elephant

(romaan aastast 1999)

eesti keeles: «Viies elevant»
Tallinn «Varrak» 2006 (F-sari)

Sarjad:
  • F-sari
Hinne
Hindajaid
4
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.375
Arvustused (8)

Ehkki Kettamaailma 24. osa pealkiri viitaks justkui mõni aeg tagasi kinodes jooksnud Luc Bessoni filmile "The Fifth Element", tekivad kaanepilti vaadates seosed pigem teiste, samal perioodil ilmavalgust näinud linateostega - "Armageddon" ja mis selle teise meteoriiditabamuse saanud maakera teemalise filmi pealkiri nyyd oligi..

Igal juhul tabas Kettamaailma kunagi ammu, miljoneid aastaid tagasi tõsine kosmiline katastroof. Elevante, kelle turjal too maailm universumis ringi ratsutas oli tollal viis. Yks neist libastus ning sattus sellisele trajektoorile, mis viis kokkupõrkeni Kettamaailmaga. Käis ilmatu suur pauk.. Ja vaese vandi maised jäänused ladestusid Kettamaailma geoloogilistesse kihistutesse, kust siis usinad päkapikud neid kevandama asusid.

Kes seda nyyd täpselt teab, mida nood kosmilised elevandid seal kilpkonna seljal söövad.. Igal juhul oli tolle Kettamaailmaga kokkupõrganu näol tegemist hästi toidetud isendiga. Põhiline maavara mida katastroofi kunagise epitsentri lähedal maapõuest välja kaevatakse on tavaline rasv.

Rasv teadagi, on tähtis strateegiline tooraine. Temast saab valmistada kyynlaid, lambiõli, seepi.. Seda viimast Ankh Morpoki linnas kyll eriti ei tarvitata. Sellegipoolest muutub linna Patriits parasjagu murelikuks, kui kuuleb et parimaid rasvamaardlaid sisaldavas Uberwaldi päkapikukuningriigis leiavad peatselt aset uue kuninga valimised.

Selleks et Uberwaldi uue valitsuse käest soodsamaid kaubandustingimusi välja kaubelda, saadetakse sinna Ankh-Morpoki diplomaatiline missioon - Tema Ekstsellents Sam Vimesi isikus. Vimesi saadavad vabameelne päkapikupreili Cheery ja kultuuriatashee (!) seersant Detritus.

Olukorra teeb märksa keerulisemaks see, et sealsamas Uberwaldis paikneb sarja eelmisi osasid lugenutele tuttava libahundipreili Angua vanematekodu.. Mille kohalikul poliitilisel maastikul prominentsed asukad Ankh-Morpoki suhtes just kõige.. rahumeelsemalt meelestatud ei ole.

Kokkuvõtteks. Igati heal, keskpärasest pisut paremal tasemel Pratchett. Ehk mitte nii tempokas ja absurdihuumorist pungl kui mõned teise sarja osad.. Kohati tekkis isegi kummaline tunne, nagu loeksin ma mitte järjekordset Discworldi vaid mõnda "tavalist", kergelt humoorikat fantasyt ;)

Hindeks tugev neli.

Teksti loeti inglise keeles

Ei täi kuidagi alla viie panna. Osaliselt võibolla äärmiselt sümpaatse Sam Vimesi ja libahundipreili Angua tõttu. Kuningapretendent Carrot mõjub võõrkehana - teda oli vaja sisse tuua vaid City Watchis`t äratoomiseks, et seal segadus saaks tekkida.
Teksti loeti inglise keeles

Nagu Avogi, leidsin ennast umbes raamatu keskel mõtlemast, et tegu on täiesti tavalise fantasy-romaaniga (niipaljukest tavalise muidugi, kui mina neid lugenud olen). Nalja sai vähem, aga mulle tundus, et see-eest olid naljad paremad. Ma ei ole võib-olla päris objektiivne, sest minu jaoks tegu esimese inglises loetud Pratchettiga. Nii et oli positiivne üllatus ja seetõttu panen ...hmm... viie.
Teksti loeti inglise keeles

Terry Pratchett`il on paremaid ja vähemparemaid raamatuid. See siin kuulub jälle nende paremate hulka.Esimestes raamatutes oli Pratchett`i absurdne huumor ja veidra maailma kirjeldus see, mis lugema pani. Siis proovis autor rohkem seikluslikkusele rõhuda. Aga mida raamat edasi, seda rohkem on näha, kuidas need kaks eesmärki omavahel mahedalt söödavaks sulanduvad ilma, et ühe või teise komponendi teravad nukid sileda pealispinna alla koledasti kühmu ei jääks. Tegelikult vist peakski autoreid hindama mitte selle eest, mida nad raamatusse panevad, vaid selle eest, mida nad suudavad raamatust välja jätta. (kõik need eraldi võttes üligeniaalsed mõtted, mis tervikpilti ei taha sobi).Ehk siis lahe seikluslugu, vürtsitatud üliproffessionaalselt doseeritud irooniaga ja kohustuslik peaaegu äppi end. Ning status taastamine, et järgmistes osades oleks võimalik samade tegelastega järgmine tulevärk korraldada.Ah jaa, nagu kõikides vahtkonna alamseeria juttudes, leitakse ka siin veel üks vahtkonnas puuduv vähemuse esindaja, kellele ametimärk rinda õmmelda...
Teksti loeti eesti keeles

Romaani maakeelne tõlge ilmus nimeliselt mullu (poodidesse jõudis küll tänavu) kirjastuselt "Varrak" sarjas "F" , tõlkepealkirjaga "Viies elevant" .

Ega eelarvustajatele palju lisada polegi. Mulle see romaan meeldis-ja kui oleks olnud tavaline fantaasiaromaan, poleks ilmselt niiväga meeldinud, selleks liialt klišeelik kompositsioon. Võtsin hinnet andes arvesse, et tegu naljaraamatuga. Ja naljad olid kohati päris head, n.t. Tšehhovi parodeerimine. Uberwald on selline huvitav koht, justkui inglase ettekujutus salapärasest Kesk- või Ida-Euroopast, nimede osas domineerib saksa-slaavi segu. Ja tegu pole sugugi ainult päkapikuriigiga, seal on ka inimesi, vampiire, libahunte ning trolle.

Mis siin pikalt ikka jahuda, see pole selline raamat, mida peaks põhjalikult analüüsima. Keda huvitab, lugegu ise.

Teksti loeti eesti keeles

Jälle üks Kettamaailma raamat mille kohta tegelikult muud ei olegi öelda kui et jälle üks Kettamaailma raamat. Hakkab juba täitsa huvi pakkuma et kui palju romaane ühest ja samast maailmast jõuab üks autor oma eluajal kirjutada. Teostasin oma raamaturiiulis mõõtmisi ja seni polegi palju - ainult 68 cm. Ei tea kas tuleb lõpuks poolteist meetrit täis või jääb meetri juures pidama?
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: