Kasutajainfo

Hille Karm

8.04.1949–

  • Eesti

Teosed

· Hille Karm ·

Kunagi veebruaris

(jutt aastast 1986)
https://www.etera.ee/zoom/68366/view?page=20

ajakirjapublikatsioon: «Noorus» 1986; nr 3
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Tekst leidub kogumikes:
  • Noorus
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
0
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Tegu on ajakirja "Noorus" kirjandusvõistlusel teise koha saanud tekstiga. Võistlusest (kuhu esitati 160 juttu ja kus kolmanda koha sai Urmas Alase "Viitsütik") kokkuvõtteid tehes kirjutas Rudolf Rimmel:""Kunagi veebruaris" on puhas ulmejutt, ent autori fantaasia hõljub nii maiste probleemide kohal, et väljamõeldis ei mõjugi ulmena... Vastuhakk üksindusele, võõrandumise eitamine ja sellest ülesaamine eksistentsi nii maisel kui kosmilisel korrusel - umbes nõnda võiks Hille karmi jutu idee lühidalt kokku võtta. Ja tõesti, ei maksa lasta end petta süžee ulmelisusest, see on vaid autori leidlikkus, et maine asi oleks kaunim ja salapärasem, et maapealne naiselikkus ja niisama maapealne mehelikkus saaksid teravdatud ning jõuaksid lugeja vaimusilma ette võimalikult ehedas olekus."

Mina pole küll nii kindel, mida autor on öelda tahtnud või millisel "korrusel" tegevus toimub. Puht füüsilises mõttes toimub tegevus tõesti kortermaja kõrgemal korruse. Sünnitusabi andev meesarst lõpetab tööpäeva ning mõtiskleb möödunud päeva ja oma elu üle. Talle meenub sünnitaja, kes tahtis lapse kohe lastekodusse anda. Teine naine jälle sünnitas järjekordse surnud lapse. Mehe enda esimene naine on surnud, teine ta maha jätnud - kodus ei tohiks kedagi olla, ent aknas tuli põleb. Oma korterist leiab ta ühe naise, kes seal toimetab ja süüa teeb. Jääb mulje, et tegu on võõra naisega, ent mees ei avalda erilist üllatust, naine samuti mitte, mis loob sellise irreaalse õhustiku. Mehe ja naise öö tuleb kirglik ja see sisaldab ka naisepoolset monoloogi aja suhtelisusest, kus aasta võib toimida minutina või vastupidi. Hommikul on naine läinud, aga mees ärkab imiku nutu peale, millest tuleb siis järeldada, möödunud öö oligi selline tihendatud aja kuluga periood.

Ei suutnud kuidagi selle jutuga haakuda. Igav.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: