Kasutajainfo

Paavo Matsin

1970-

  • Eesti

Teosed

· Paavo Matsin ·

Doktor Schwarz: Alkeemia 12 võtit

(lühiromaan aastast 2011)

eesti keeles: Viljandi «Lepp & Nagel» 2011

Hinne
Hindajaid
0
0
1
1
1
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (3)

"Doktor Schwarzi" tegevus toimub valdavalt alternatiivajaloolises Eestis, Räävalis ja mujal. Ajajärku ei ole võimalik määratleda, sest üheaegselt eksisteerivad teatavad tehnilised saavutused (telefon, pangaautomaat), ent ka arhailised ühiskondlikud suhted ja distsipliinid. Valdavalt peaks tekst olema alkeemiahuvilise doktor Shwarzi suu läbi räägitud jutustus. Keegi Luuprofessor teeb Schwarzile ettepaneku tuua usuteaduskonna legendaarse kurja naisdekaani Madaam K usulis-füüsikalisest salongist tüki tema kuulsat ektoplasmat.

Ausalt öeldes umbes sellel kohal (lehekülg 14) katkeb minu võime sündmuste käiku edasi anda, sest edasine on sürrealistlikus ja absurdivõtmes episoodide jada, mis omavahel halvasti seostatavad, ja raske on ka mõista, millal lõpeb unenäolisus ja millal algab tegelikkus. Vaid üldise õhustiku kohta võiks tuua mõningaid vihjeid. Keskseks märksõnaks võiks olla hiliskeskaegne ülikool, mis näib asuvat pigem Räävalis kui Lõuna-Eestis. Märksõnadest võiks nimetada veel: korporatsioonid, salaühingud, maagia, alkeemia. Kohati kaob Schwarz jutustajana ära, ent jõuab taas lugeja ette, lobisedes viimasega ja põhjendades oma ärolekut sellega, et ta pidi kõrvaltegelastega(keda on palju) kõvasti vaeva nägema. Ühesõnaga - sürr, postmodernism, absurdihuumor. Teksti lõpuosas on Schwarzi 12 okultistlikku võtit, mis moodustavad legendi kohaselt doktori esimese, varem valminud teose. Teatavat õhustikku loovad ka võtmete juurde kuuluvad keskaegsed (või keskaega meenutavad) sümbolitest tiined kunstiteosed. Raamat sisaldab ka autori (mulle näib, et tõsist) järelsõna alkeemiast.

Seda tüüpi tekstid on mulle üsna vastumeelsed, aga küllap leiab "Doktor Schwarz" ka oma fännide niši.

Teksti loeti eesti keeles

Ma hakkasin seda raamatut suure huvi ja ootustega lugema, aga jaks kadus kuhugi ära. Liiga seosetu-hüplik ja ülespuhutud näis. Aga põhimõtteliselt ma ju toetan üritust! Saan aru intentsioonist, stiil peab toetama sisu jne, aga ei jää muud üle, kui nõustuda Johannes Trithemiuse mõttega:
"Alkeemia on neitslik hoor, kunagi mitte kellegi embustele allaandev, aga need kes temani jõudsid, lahkusid ilma millegita. Mida omasid, sellegi kaotasid. Rumal muutub hullumeelseks, rikas vaeseks, filosoof lobamokaks, viisakas inimene kaotab igasuguse korralikkuse. Ta lubab püüdlejatele Kröösuse rikkusi, lõpp on aga alati väga kurb: täielik vaesus, üleüldine häbi, väljanaermine kõikide poolt."

Mis puutub raamatu lõpupoole toodud embleemidesse, siis on need 17. saj kogumikust "Tripus Aureus" (Basilius Valentinuse 12 võtit, isegi õiges järjekorras, aga teiste tekstidega, osad embleemid miskipärast imelikult lõigatud või ümberpööratud). Selleaegsed embleemiraamatud olid jah üldjuhul sarnast stiili tekstiga, aga siiski paremini jälgitavad.

Raamatu idee (või vähemalt, mis näib mulle selle idee olevat) mulle väga meeldib, aga paraku on teksti kõige parem osa järelsõna.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: