Kasutajainfo

Maniakkide Tänav

30.12.1975–

  • Eesti

Teosed

· Maniakkide Tänav · Joel Jans ·

Inspektor ja planeet

(jutt aastast 2019)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
2
1
0
Keskmine hinne
3.2
Arvustused (5)

Planeet Gaalil on toimunud totaalne katastroof: muidu elust kihiseb kuurortplaneet on viimastel aastatel võõrustanud teadusinstituuti, mis on eksperimenteerinud teoreetilise füüsika uute ja huvitavate valdkondadega. Ja nüüd tundub, et midagi on selle eksperimendi käigus kapitaalselt valesti läinud - terve planeedi koor on tules. Märgid viitavad justkui asteroiditabamusele, kuid sellele iseloomulikku kosmilist räbu pole planeedi ümber ollagi. Impeeriumi kriminaalpolitsei eriti tõsiste juhtumite osakonna inspektor peab selle probleemipuntra lahendama. Selle käigus (taas)avastab ta planeedil Solaria tegutsevad robotid ja solarialased ning nende vandenõu. Niipalju siis spoilereid. 
 
Planeedil Gaal toimunud katastroofist kajab minu jaoks läbi justkui Strugatskite "Kauge Vikerkaare" temaatika - teaduseksperiment, mis läheb tuksi, mõjub hävitavalt tervele planeedile. Õõvastav on sealjuures see, kuivõrd vähe emotsionaalset mõju see katastroof tegelikult asjaosalistele avaldab. Üks maailm ees või taga, vahet pole - meil on neid ju jalaga segada. Asi vajab lahendamist Impeeriumi julgeoleku, mitte inimliku õigluse pinnalt, kahju on pigem teaduslik, majanduslik, mitte niivõrd inimlik, moraalne. Ehk siis impeeriumi ebainimlik olemus tõstatub siin ridade vahelt väga ilmekalt esile. 
 
Hinne väljendab jällegi teatavat tasakaalu. Head ideed, tempokas lugu, lugejat ei lasta igavusse suikuga. Aga... Jansile ja Tänavale iseloomulikult on lõpptulemus saanud liiga skemaatiline, tormakas ja lakooniline. Võibolla puht asimovlik on see puisus, naiivsus, mis iseloomustab siin mees- ja naispeategelase omavahelist suhet ja suhtlust. Samas tundub mulle, et Asimov oleks võtnud vähemalt rohkem aega dialoogile, arutlusele toimuva üle. Jans-Tänav tandemi peamine töövahend jututooriku valmimise järgselt näib olevat DELETE-nupp. Jäängi juurdlema selle üle, kui palju tegelikult huvitavat ja olulist infot on nad kirvemeetodil jutust välja visanud...?
Teksti loeti eesti keeles

Armas lugu Impeeriumi inspektorist ja tema abilisest. Kui tegevus jõudis Solariale, meenutasin härdalt kunagisi Eliah Baley ja R. Daneel Olivawi tegemisi sel samal planeedil. Nüüd on muidugi neist sündmustest väga palju aastaid möödunud ning olukord sootuks teine. Inspektori küünilisus ja samas häbematu flirt kaaslannaga paralleelselt õõvastavate südmuste käigus mõjub kuidagi muretu vana telesarja või seiklusloo episoodina. Sarnaselt eelarvustajale jäi mulle tunne, et lõpp on kuidagi liiga järsku peale tulnud. Mitmeid kordi räägiti mingist printsist ja tegelased justkui komistasid lahenduse peale. Lahendus ise ja idee oli lahe, aga kuidagi noh... liiga sigarisuitsuselt kergelt paljastus sellise mastaabiga vandenõu. 
 
 
Teksti loeti eesti keeles

Planeedil Gaal toimunud katastroofi kirjelduse tagant paistavad tõesti selgelt "Kauge Vikerkaare" kõrvad. Muus osas tõesti selline kergelt ja ehk liigagi kokkuvõtlikult/lühidalt kirjapandud põnevuslugu. 
Teksti loeti eesti keeles

Olgu, ilmselt on kuidagi asimovlik (ma lugesin Suuri Teoseid piisavalt ammu, et mäletada vaid häguselt, aga mingi armulugu on meeles küll), et suurte teemade vahel aetakse mingeid paaritumisasju. Aga mitte kuidagi ei suuda ma kujutleda, et vasttutvunud vist-paarumise-eel olevad kodanikud ronivad koos planeedile, mis on ilmselt täis hiljuti ühe planeedi hävitanud tundmatuid ja hirmsaid ... asju. 200 miljonit! No kammaaan?!?!?! Nii muretud! Nii "oh, me siin uurime, aga tegelt mitte väga tõsiselt, armuasjasd"! "Oh, peaaegu uppusid/uppusin, aga mis see korda läheb?" Ma ei mäleta nii hästi, aga ma kuidagi ei suuda uskuda, et Asimov nii halvasti oleks kirjutanud - samas sel ON sihilikkuse pitser, sest autorid kumbki ei ole lollid. Kas see lugu on Asimovi paroodia? Aga mul ei ole naljakas. Mul ei ole ka tunnet, et tegu on stiliseeritud, omas võtmes tõsise, kuigi pealispinnalt tobeda looga. Mul on tunne, et see lugu on LIHTSALT tobe, mingi hea põhjuseta. 
Teksti loeti eesti keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustused:

Detektiivilaadne ulme või ulmelaadne detektiiv. Kuigi kumbagi eriti ei ole. Kaks noort tegelast pannakse uurima laevatäie aparaatide kadumist. Kahtluse all on kaks planeeti. Ja tundub, nagu oleks asjasse segatud ka Lorenzi lühenemine...
Igavavõitu.
Teksti loeti vene keeles

Utoopia: pehme jõud võidab hambuni relvastatud sissetungijad.
 
Ent -- nagu ikka -- tuleb lähedalt uurida, mida helge tuleviku pimedamates nurkades leidub. Ja mulle jäid meelde Niina laused: "Seitsmeteistkümnes oli see pisike Bril. Tead, hetkeks ta isegi hakkas mind armastama."
 
Hea lugu igatahes, ja hästi kirjutatud.
Teksti loeti vene keeles

38. aasta kohta päris kobe tükk. Astronaudid on poolkogemata ruumikõverdamist ära kasutanud ja tundmatule planeedile sattunud. Pagan teab, kui kaugel see Maast võib olla...
 
Kuid üldiselt sarnaneb uus planeet paradiisiga, ja üks selle elanikke väidab, et maalasi koju tagasi saata oleks väike asi, ainult kõigepealt tuleb selgeks teha, kuhu...
Teksti loeti vene keeles

Antifašistlik jutt. Säärased ei saa minult kõrgemat hinnet enne, kui ei ole ilmunud samal hulgal antisovjetlikke jutte.
Teksti loeti saksa keeles

Kosmoselaeva kolmeliikmeline meeskond märkab äärmiselt haruldast ja äärmiselt hinnalist kosmoseelukat (ja pidage meeles, et tekstis toodud summad pärinevad sellest ajast, kui dollar veel kullaga tagatud oli). 
 
Nüüd saab ulme justkui selles mõttes otsa, et kahevahel olevale noorukile tehakse selgeks, et raha on parem kui õilsad ideaalid. Ulmejutus lööks nooruk rinna ette ja...
 
Teksti loeti vene keeles

Peategelane õppis arstiks ja sattus tööle Marsile. Kus selgus, et inimese terveksravimist hinnatakse kodulooma, näiteks lehma, terveksravimiseks kõvasti madalamalt.
Ega olnudki siis midagi imestada, kui surmväsinud arstile keset ööd helistati ja ta kosmodroomile järjekordset jama lahendama kutsuti. Ainult et seekordse jama mõõtmed ületasid kõik seninähtu...
 
Teksti loeti vene keeles

Pensionil astronaut elab oma tütre ja väimehe juures ning kannatab selle all kõvasti. Ühel päeval ostab zookauplusest miski Veenuse linnu, mis teeb koduse olukorra muidugi veel hullemaks.
 
A' lõpp tuleb õnnelik.
 
Vaat' sihuke pisarakiskuja lugu. Kogumikule nime andmise eest saab nelja, kuigi hirmpika miinusega.
Teksti loeti vene keeles

Sihuke tavapärane kosmoseseiklus ("Kohtumine "Ramaga"" :P).
Avastatakse Päikesesüsteemi siseneud objekt, mille kohta jutu noor peategelane arvab, et see on tehislik. Mõnesuguste intriigide järel saadatakse Maa kosmoselaev asja uurima. 
Pole vaja liialt rõhutada, et noor leitnant saab kogu jamaga hiilgavalt toime.
Esitatud füüsikalised absurdsused lugemist ei seganud. Ainult et ma ei ole siiamaani aru saanud, miks oli vaja neid eetilisi võrrandeid mängu tuua, kui nad ausalt öeldes mitte millegagi ei haakunud.
Teksti loeti vene keeles

Jutt liigitub hästi kategooriasse "ebateaduslik fantastika". Noor praktikant (bioloog!) istutatakse ühele pisikesele asteroidile, et ta sealt otsiks purunenud planeet Phaethoni jälgi...
 
Ma ei hakka siin pikemalt rääkima sellest, kui mööda on asteroidil valitsevaid tingimusi kirjeldatud, aga bioloog-praktikandi käitumine on hullemgi.
 
Ja ei saa me jutu lõpuks midagi teada, kuid seda enam ei jää õhku küsimust: "Aga mis seal võis olla?"  
Teksti loeti vene keeles

Aja dilatatsiooni ärakasutamisest omakasupüüdlikes huvides ja sellega kaasnevatest tehnilistest viperustest.
Teksti loeti vene keeles

Põlvkonnalaeva lugu. Mingi haigus on peaaegu kogu kamba hävitanud, jättes alles ainult ühe poisi ja ühe tüdruku. Ja kaks nende kasvatajat.
Lastel hakkab järjest suurem huvi tekkima selle vastu, mis pagana jamas nad elavad, ja kasvatajad räägivadki neile kõik ära.
Peale ühe asja.
Teksti loeti vene keeles

Eelarvustaja on romaanist jällegi korraliku ülevaate andnud.
 
Mulle istus lõpp, mis oli küll suhteliselt õnnelik, kuid mitte lääge. Kena oli ka see, et Esmasündinud said Maa (õigemini maalaste, kosmikute ja marslaste) käest juba teise dünamo. Arusaamatuks jäi küll see, mis häda oli maalastel ja kosmikutel omavahel sõdima hakata.
 
Lugedes tuli alailma meelde Clarke'i see või teine jutt, kas või kosmoselifti või päikesepurjega seoses. (Ja kogu raamatu ses mõttes nunnuim koht oli minu jaoks see, kus Myra soris raamatukogus vanu Marsi kohta kirjutatud raamatuid ning avastas Martin Gibsoni teose "Dust of Mars").
 
Kui keegi veel arvab, et fantastikakirjanikud tegelevad tuleviku ennustamisega, siis tasub märkida, et raamatus räägitakse alailma luminestsentslampidest ("torudest"), mis tegelaste teed valgustavad -- kuni Juri ja Myra viimse etteasteni Marsil. Kuid vaid mõni aasta pärast romaani ilmumist algas valgusdioodide võidukäik...
 
Ja kui kaasarvustaja Targo Tennisberg omal ajal "Kosmoseodüsseia" kohta märkis, et nagu Verne'il elekter, on Clarke'il deus ex machina-ks von Neumanni masinad, siis käesolevas sarjas teeb imesid nanotehnoloogia. Pluss muidugi kunstmõistus.
 
Kokkuvõttes on "Esmasündinu" -- nagu kogu triloogia -- hästi loetav ja mina küll tehniliste üksikasjade ülekülluse pärast ei virise. Kas "viis"? Hm. Kas loeksin üle? Tõenäoliselt jah, kuid mitte kuigi varsti. Seega plussiga "neli". Mis võiks ka kogu kolmiku hindeks saada.
Teksti loeti inglise keeles

Nii. Kuidagi on söör Arthuril õnnestunud end köidikutest vabastada, hr. Baxterile millegagi (tõenäoliselt oma lühijuttude enam kui 1000-leheküljelise kogumikuga) vastu pead virutada ning klaviatuuri äärde asuda. Suure humanistina laseb ta siiski ka Stphenil sõna sekka öelda.
 
Ja tulemus on triloogia esimesest osast mõni pügal parem. Vähemalt mind üldse ei sega, et suur osa romaanist koosneb Clarke'i lugude ümberjutustustest, refereeringutest või lausa tsitaatidest. Kokku on need pandud uuel ja väga loetaval viisil. 
 
Teise osa lugemise käigus sain ka aru, miks mulle need Esmasündinud mitte 1 raas ei meeldinud. Nad on ju tasaarengu propageerijad, kusjuures teevad seda üsnagi jõhkral moel. (Ahjah, 15 Jupiteri suurune gaasplaneet virutati meile mitte "Galaktika teisest otsast", vaid kõigest 16 valgusaasta kauguselt).
 
Ja tõesti, Andy Weir on seda raamatut lugenud. Mis muidugi ei tähenda, et tema teosed oleksid plagiaadid või millegi poolest kehvemad.
 
Teksti loeti inglise keeles

Viimase paarikümne aasta jooksul on eelarvustajad teose sisu piisavalt refereerinud, mis teeb mul elu kergemaks -- piirdun vaid oma muljetega.
Ja esimene neist on see, et söör Arthurit ma selles raamatus peaaegu ei näinud. Mõned üksikud pildikesed olid (ja issand olgu kiidetud, et ahvinimestest rohkem juttu ei olnud kui oli :).
Teiseks -- kõik karvased ja sulelised ühele platsile kokku lasta oli päris huvitav mõte. Ajaloos üsna võhikuna jäin algul kergelt kahtlema, kas mongolid olid nii vastikud, kui siin näidatud, aga siis kahtlus hajus, sest kuskilt peavad meie idanaabrid ju olema oma kombed saanud.
Igatahes annab raamat kergelt lugeda ega taha teda käest panna. Midagi jääb "viiest" siiski puudu... ju ma nii suur ajaloohuviline pole. 
Teksti loeti inglise keeles

Kui inimene kirjutab pulajutu, siis ei maksa seda hakata arvustama selliste kohtade peale, et kas ikka on küllalt tõepärane ja kas kaduvikust on piisavalt palju mõeldud jne. Tuleb hinnata seda, kui palju nalja saab.
 
Ja kuigi ma ollivuudi tegelastega pole iialgi kokku puutunud, siis üsna usutavalt koomilised nad selles loos on. Ülejäänud seltskond takkapihta.
 
Aga väga naljakas ei ole (ma ilmselt ei loe seda romaani enne kümne aasta möödumist uuesti üle), nii et saab "nelja".
 
P.S. "mitmes erinevas keeles" ei sisalda eesti keelt. Eelarvustajad on mind küllaga hoiatanud.  
 
P.P.S. "Surmailmast" iga kell parem, nagu mõned kaasarvustajad on märkiud (üks neist on pidanud ka "Purpurpunaste pilvede maad" "Surmailmast" paremaks ja ma ei oska sellele kuidagi vastu vaielda).
 
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Ürgpaha kapitalismi kriitika, sealjuures osaliselt maha kirjutatud Aleksei Tolstoi ja osaliselt Robert Anson Heinleini pealt. 
Teksti loeti vene keeles

Kogumik loetud ja hinnatud, aeg tervikule hinne anda.
Üksikud lood said minult järgmised hinded:
 
1. Metšta (1964) - 1
2. Dom s zolotõmi okoškami (1966) - 2
3. Soprikosnovenije (1964) - 2
4. Elektritšeskoje vdohnovenije (1969) - 5
5. Vosemnadtsatoje tsarstvo (1964) - 2
6. No jesli... (1969) - 4
7. Osleplenije Frideja (1963) - 3
8. Poligon (1966) - 4
9. Dostupnoje iskusstvo (1965) - 2
10. Tri šaga k opasnosti (1969) - 4
11. Spasti dekabra! (1967) - 2
 
Kokku tuleb 31 palli, mis 11 loo keskmiseks teeb 2,82. Ennäe, enne arvutamist mõtlesingi "rahuldava" panna.
 
Teksti loeti vene keeles