Kasutajainfo

Maniakkide Tänav

30.12.1975–

  • Eesti

Teosed

· Maniakkide Tänav ·

See maailm on mulle!

(jutt aastast 2014)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 13: Meister ja õpipoiss» 2014

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
  • Täheaeg
Hinne
Hindajaid
4
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (6)

Jutuvõistlusel väärinuks see tükk kõrgemat kohta. Soobli lugu oli ju siiski tavapäraselt tobe ja ega see Oksa-Valdesi-Tesla heietus ka suurem asi polnud. "See maailm on mulle!" kujutab vähemalt usutavat situatsiooni - st. on täiesti võimalik, et mõni tüüp niimoodi käitubki - ja ega sellise ullikesega vist polegi tõesti muud teha, kui tal lihtsalt minna lasta.

Autori jaoks harv katse traditsioonilist, lollide veiderduste ja laksuvate soolikateta teadusulmet kirjutada on igatahes keskmiselt õnnestunud ja ma loodan, et see ei jää viimaseks Hämariku jutuks.

Teksti loeti eesti keeles

Pärast mõningat kaalumist otsustasin maksimumhinde kasuks. Ega selles 20. sajandi keskpaiga autorite stiilis kirjutatud loos ju midagi üllatavat ei ole ja lugedes oli kogu aeg tunne, et kõik see tuleb nagu väga tuttav ette... Näib, et Mant pole selle looga endale just väga kõrgeid eesmärke seadnud ja kohati tundub, et ehk ongi lugu kirjutatud spetsiaalselt jutuvõistluse tarbeks-selline "lollikindel" süžee, mis erinevalt kasvõi splätterist ei tohiks kellegi maitseeelistusi riivata. Aga sellisena on see lugu vägagi hästi teostatud. Selles, et tekstile järgneb mingi suurem tsükkel samast maailmast, ma erinevalt eelarvustajast millegipärast kahtlen, ehkki ise selle kohta mingit infot ei oma.
Teksti loeti eesti keeles

Kogumiku parim jutt, ilma igasuguste mööndusteta. Oli sf-mumbo-jumbot (tegelikult, mida vähem, seda parem, aga mõne autori puhul vaatan läbi sõrmede), piinatud, aga aus ja hea kangelane, kange kaelaga.

Hästi kirjutatud, hästi läbi mängitud, ühtegi otsa ei jäänud ripakile.

Ning kangelase nimi oli otsene viide nii mitmessegi klassikalisse teosesse, aga kogu jutu tonaalsus oli selline – lüüriline? Natuke habras, natuke õrn, aga hirmus visa ja väljapeetud.

Teksti loeti eesti keeles

Mul oli lugedes tunne, nagu loeksin 90ndate alguse (s.o. Urmas Alase kokkupandud) Täheaega, lugu kuulub nii üheselt 50ndatesse, selles heiastub Simaki "Sillapea", Andersoni "Minu nimi on Joe", isegi Sheckley ja Asimov. See on vist kompliment autorile.

Sisust: põlvkondade laev on jõudnud planeedile, mida nad nüüd koloniseerima asuvad. Enamik laevale paigutatud inimestest on kogu reisi olnud hibernatsioonis, kuid väike osa rahvast on pidanud olema jalul ning laeva juhtinud, ilmselt on selle käigus ka elutee lõppu jõutud ning mõni inimolend on ka laevas sündinud. Üks selline tüüp, keda hüütakse Mürakaks, on pähe võtnud, et tema reisi sihtmärgiks olev planeet on tema tõeline kodu ning ta on smugeldanud end missioonile, mis laevast planeedile on laskunud, olles selles ka ainuke inimolend, sest tööd tehakse esialgu kaugjuhitavate droidide kaudu. Loomulikult on kõik sellise omavoli peale pahased, seda enam, et tundub, et isegi enne käesolevat vahejuhtumit ei võetud Mürakat muu rahva poolt päris tõsiselt.

Pean tunnistama, et olen saanud Maniakkide Tänava loomingust raskekujulise mürgituse, olles järjest läbi lugenud "Duumioru lood" ning "Kettmõõgaga mõõdetud maa". See on olnud halb kogemus, kuid antud lugu on hoopis teisest puust. Näib, et just jutuvõistlused sunnivad autorit ennast mobiliseerima ning toovad esile tema tugevused. Hindeks neli kahe plussiga.

Eeltoodut arvestades jahmatab mind seda enam käesoleva jutu sidumine Ippoliti maailmaga. Päriselt? Milleks küll? Nii võib lõppude lõpuks Ippoliti universumi ükspuha mille paigutada.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: