Kasutajainfo

Maniakkide Tänav

30.12.1975–

  • Eesti

Teosed

· Maniakkide Tänav ·

Musta mantliga mees

(jutt aastast 2008)
https://dea.digar.ee/?a=d&d=omasaar20080216.1.15

ajakirjapublikatsioon: «Oma Saar» 2008; nr 35 (16. veebruar) – nr 44 (27. veebruar)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Maniakkide Tänav «Euromant» 2011

Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud ajalehes
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
0
4
1
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

Kuna seda juttu saab esialgu lugeda vaid maakonnalehes, siis alustuseks väike sisututvustus.

Peategelaseks on aardekütt Vahur, kes otsib teisest ilmasõjast maapõue jäänud kraami. Tahtlikult/tahtmata satub Vahur oma metalliotsijaga kohta, kus pärast sõda oli punker, milles redutas Vahuri vanaisa koos oma kaaslastega. Metsavennad ja värske nõukogude võim, teate ju küll!

Kunagise punkri asukohas kaevamine aga elustab taas mineviku... nii otseses, kui ka ülekantud tähenduses. Ja nii tulebki Vahuril mõned asjad enda jaoks selgemaks mõelda ja mõned asjad ka ise läbi elada...

Tugev jutt, millele ma miskipärast siiski nelja panen. Midagi jäi justkui kripeldama ning jutt sai justkui liiga ruttu otsa... samas ei ole ma sugugi kindel, et see jutt peaks pikem olema. Kindlasti loen veelkord ja siis võib hinne isegi viieks muutuda.

Mainiks veel, et «Musta mantliga mees» on kirjutatud Eduard Vilde Muuseumi krimi- ja põnevusjuttude võistluse jaoks. Jutt esikolmikusse ei jõudnud, küll aga sai Eduard Vilde Muuseumi eriauhinna.

Ka on mul hea meel, et Maniakkide Tänav on üle viie aasta taas ühe teksti avaldanud.

Lugesin nüüd kolm ja pool aastat hiljem seda juttu ka Maniakkide Tänava autorikogus «Euromant» ning tuleb tunnistada, et mulje sai parem. Ei teagi, kas põhjuseks muutunud meedium (ajaleht vs raamat), või on autor seda teksti silunud, aga parem oli küll. Tõsi, hinde muutmiseks ma põhjendusi siiski ei leidnud.

Teksti loeti eesti keeles

nagu ma zhürii liikmena ähmaselt mäletan, koosnes Vilde muuseumi jutuvõistluse saak seitsmenda klassi õpilaste klassikirjanditest (õnneks olid kirjandusõpetajad seda osa tublisti harvendanud) ja kirjanduslikult aktiivsete pensionieas Vilde-austajate panusest. sekka paar sisuga juttu kah. siinarvustataval lool polnud paraku midagi ühist ei Vilde stiiliga ega ka konkreetse looga, mille järgi võistlus nime sai. tõsi, ka mõned koolilapsed olid eelistanud kirjutada oma kohtumistest liputajatega. ja mis seal salata, Vilde noorepõlvejutustuse lugemine oligi märksa kurnavam kui kogu jutuvõistluse saak kokku. et siis kodanik Tänav kirjutas küll teemast mööda, kuid nimetatud kontekstis siiski arvestatava loo. laiemas kontekstis ma sellel küll väärtust ei näe.
Teksti loeti eesti keeles

Täitsa kobe lugu, mida lugedes selgus mulle kaks asja. Esiteks oli see, et millegipärast vastu oma tavapärasele käitumisele lugesin enne loo kallale asumist millegipärast selle loo kohta kommentaare siitsamast Baasist ja Musta Kassi lobast jäi mulje, et tegu võib olla kehvapoolse looga. Paraku selgus ka õige pea, et kehvapoolne oli ainult M.K. asjatundmatu ja primitiivne hinnang, Maniakkide Tänava lool polnud häda kedagist. Teine asjaolu mis selgus oli see, et lähiminevikust ja sõjajärgsest ilgest ajast saab suurepärase loo kirjutada, ilma sealjuures banaalseks minemata või vägisi kaastunnet nurumata. Vilde originaali ma loomulikult lugenud pole, aga ilmselge on fakt, et metsavendadest peale II Maailmasõda ta kohe kindlasti ei kirjutanud. Täpsemate paralleelide tabamiseks peaks selle Vilde loo kuskilt üles otsima ja läbi lugema. Võtan selle hiljemalt ülejärgmise viisaastaku plaani, seniks annetan Maniakkidele neli tugevat ja kindlat punni.
Teksti loeti eesti keeles

Hea jutt jah.
Mu lemmikkohad olid "inimjäänuste hulgas sorimine ei tundunud viisakas" ja järgnev hea tunne (hästi tabatud - teha mingit endale eetiliselt õigena tunduvat asja on tõega eufooriat tekitav!), otsus vanaisa peksmisele vahele astuda + järgnev tegevustik ja see, kus Vahur taipas, et hea tuju pole mitte tema enda, vaid miiltsa oma.
Nii hea see lugu päris ei ole, et umbevaimustust tekitaks ja hindelt viieni küüniks, aga hea on kohe kindlasti.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: