Kasutajainfo

Ray Bradbury

22.08.1920–06.06.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ray Bradbury ·

Kaleidoskoop

(kogumik aastast 2000)

eesti keeles: Tallinn «Varrak» 2000 (F-sari)

Sisukord:
  • F-sari
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
15
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.737
Arvustused (19)

Aastakümneid pidasin ulmevalla ainsaks suureks jutukirjanikuks Bradburyt. Nüüd on tema kõrvale lisandunud Aldiss ja Ellison. Mitte, et ma teiste suurte meistrite (Bester, C.Smith, Martin, Resnick jt) loomingut ei hindaks, vaid need kolm on minu meelest primus inter pares. Ja nüüd siis sain esinduslikku kogu lugeda ka maakeeles.

Kolmekümnest jutust 29 on avaldatud 1943 – 1963. Selline valik laseb aimata, et Bradbury kogusid ilmub tulevikus lisa. Teisalt tean, et ükski jutukirjanik ega tema agent ei anna nõusolekut ”Best of…” avaldamiseks. Peale sellise ilmumist selle autori teisi kogusid ju enam ei avaldata!

”Kaleidoskoobi” enamikus suurepärastest juttudest on meeldejäävamateks ”Lohe”, ”Rohtla”, ”Kõue kõmin”, ”Rebane ja mets” ning ”Sirp”. Ulatuslike kogumike hindamisel on üsna nõme hakata arvutama juttude keskmist hinnet. On ju koostaja püüdnud arvestada mitmesuguse maitsega lugejaid ja teisalt – konkreetse lugeja maitse ei kattu kunagi koostaja omaga. Kuna valdavat osa lugudest oli nauding lugeda, siis hindeks viis mitme plussiga.
Teksti loeti eesti keeles

02.03.2005: Nagu olen juba öelnud, pean "Kaleidoskoopi" üldse kõige olulisemaks saavutuseks okupatsioonijärgse Eesti tõlkeulmes. Austan!
Teksti loeti eesti keeles

Esinduslik ja väga hea valik. Eraldi tasub mainida tõlke kvaliteeti. Juttusid eraldi arvustama hakata ei viitsi, eelmises arvustuses oli vaid mainitud, et kõik tuntumad vinged lood olid olemas. Hea lugemisvara.
Teksti loeti eesti keeles

Bradbury kirjutab kenasti, kuid miskipärast ei taha kogumikule kõrgeimat hinnet panna. Mõningad jutud jätsid üsna külmaks, kuigi leidus ka äärmiselt naditavaid lugusid. Sellisteks pean tekste "Lohe", "Rohtla", "Toolijalg", "Tõmmud ja kuldsilmsed", "Lõputu vihm", "Sirp", "Linn" ja "Saagu siia tiigrid". Ülejäänud lood tundusid kaunikesti magedad, eriti imestusin lugedes Bradbury niinimetatud õudusjutte. Jätsid ühtlaselt mõttetu mulje.

Hindan väga kõrgelt Kivistiku tööd sellise olulise kogumiku väljaandmisel. Kuigi umbes pooled jutud mulle eriti ei meeldi ning vaimustusest kargama ei pane, panen kogumikule siiski hea hinde. On ju selge kuivõrd tähtis on ühe 20. sajandi väljapaistvama ulmekirjaniku loomingu paremiku avaldamine.

Teksti loeti eesti keeles

Tjah, mulle tundub kangest, et Bradbury on nigu korralik vein, mis aja möödudes aina paremaks läheb. Midagi pole parata, Bradbury ON minu lemmikkirjanik ja see kogumik kinnitas seda, mille ma olin aastate jooksul juba tasakesi unustama hakanud. Ray on suur, Ray on v6imas, tema suust voolab palsamit ja peas liiguvad kuldsed m6tted, mis kirja valatuna muudavad maailma paremaks elamise kohaks.

Hea kyll, nyyd ytlen paar head s6na ka t6lke kohta. Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt on t6lkija end yletanud, sest fiiling, mida andis maakeelse teksti lugemine oli kaunikesti ekstaatiline, mis käib minu jaoks ka Ray originaaltekstidega kaasas. Viis on sellele kogumikule yyratult vähe antud, kuid mis teha.

Teksti loeti eesti keeles

Bradbury kirjutab küll neetult hästi aga kahjuks ma ei suuda nautida kõiki tema niivõrd depressiivseid jutte. Kogumik iseenesest oli igatahes hädavajalik, kuna minuteada pole talt korralikku tõlkejutukogu varem ilmundki. Ka nimi on sellele kogumikule hästi valitud - kaleidoskoop Bradbury loomingust.
Teksti loeti eesti keeles

Kogumik, mille olemasoluta oleks lugeja palju vaesem. Andis hea ülevaate Bradbury loomingule, sisendades lugejasse mõnusat positiivsust, mida serveeritud veidi nukrameelsel kandikul.
Õigel ajal ilmunud, õiges kohas ilmunud ja õige hinne antud.
Teksti loeti eesti keeles

Üks hea kogumik, millesse on kogutud suurepärased Ray Bradbury jutud. Suurt klassivahet juttudel ei esine. Väga kehve jutte kogumik ei sisaldanud, küll aga väga häid. Parimad minu arust "Kaleidoscope", "The Scythe" ja "The Fox and the Forrest".Kogumik sisalda SF jutte kui ka õudusjutte.Pean kindlasti mainima kirjaniku fantastilist kirjeldusoskust, olgugi et see kõigile lugejatele juba teada on. Kiitma peab ka tõlki.
Teksti loeti eesti keeles

Ma aimasin juba ammu, et Bradbury on väga hea kirjanik. "Kaleidoskoop" ainult kinnitas seda arvamust. Ray on tõepoolest suur ja võimas ning tema fantaasial ja kirjeldamisoskusel pole piire. Kogumik on väga hea, kuigi mõned lood jätsid mind natuke külmaks. Aga üldmuljet see ei kahjustanud. Au ja kiitus kuulub ka tõlkijale, kes viitsis nii palju vaeva näha, et lugeja saaks Bradbury loomingust peaaegu maksimumi kätte.
Teksti loeti eesti keeles

Kui igat kogumikus olevat juttu eraldi hinnata, siis tuleks keskmine hinne ilmselt nelja kanti. Aga siinkohal tuleb mängu sõna moodsast kõnepruugist ja Dilberti koomiksitest -- sünergia -- koos on need jutud paremad kui eraldi lugedes.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: