Kasutajainfo

Ray Bradbury

22.08.1920-6.06.2012

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ray Bradbury ·

The Illustrated Man

(kogumik aastast 1951)

Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
7
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.875
Arvustused (8)

Lugesin ja olin võlutud. Bradbury novellidest ei leia mingit särasilmset teadus-tehnika optimismi ega seiklusi. Pigem süngeid ja melanhoolseid toone. Jutud ei ole muidugi kõik ühe tasemega, ent tervikmulje asjast jäi väga hea. Autoriteetsed allikad teavad väita selle novellikogu üheks paremaks kui mitte parimaks vanameistri paljudest. LOE!
Teksti loeti inglise keeles

Ilmselt Bradbury parim jutukogu... sest «Marsi kroonikaid» pean ma siiski romaaniks.

Selles kogus annab meeldiva algustooni see proloogiks nimetatud raamlugu pilte täisjoonistatud mehest, kelle kehal olevad pildid ongi selle raamatu jutud. Kui hakata mõtlema, siis peaks vist juba pooled selle raamatu lood eesti keeles ilmunud olema, aga summana on nad paremad. Ka väldib see raamat paljude Ray Bradbury jutukogude viga, siin pole 3-5 juttu ühel teemal.

Jänkid on sama pealkirjaga filmi teinud selle raamatu kolmest loost, aga pole näinud. Olen aga mitu korda vaadanud «Uzbekfilmis» tehtud linti «Veld», mis samuti suures osas põhineb sellel raamatul, see on tõesti tore produkt.

Aga millest see raamat siis on: lugege ise, igas suuremas Eesti Vabariigi raamatukogus oli see üllitis juba okupatsiooni ajal olemas.

Teksti loeti inglise keeles

Kogumik, mis on igapidi väärt kõrgeimat hinnet. Ülelugemine ei teeks paha sellise tasemega kogumiku juures. Eesti keeles ka selle kogumiku jutte juba paras ports ilmunud, aga võiks veelgi ilmuda. Hea oleks, kui terve see kogumik saaks eesti keeles kaante vahele. Asi on seda igal juhul väärt.
Teksti loeti inglise keeles

Ma ei ole eriline Bradbury austaja, polnud ka siis, kui seda kogumikku lugesin. Meelde jäi küllaltki hüplik ja segane mulje, mõned lood küündisid täiesti "viieni" (The Veldt;The Last Night of the World; Zero Hour).

Üldmulje meie maailmast on autorile omaselt masendav ja sünge. Mina olen vist aga pisut lõbusama ellusuhtumisega. Positiivseks loen Bradbury oskust mitte sõnu raisata ja täpselt ning kaalutletult omi mõtteid esitada.

Võibolla ma eksin aga minu arust pole RB jätnud ulmekirjandusse sellist jälge nagu mitmed teised; ka pole tema looming sünnitanud niipalju järgijaid. RB kipub olema liialt isepäine. Tean, et paljud loevad seda ka plussiks, aga..."Neli" on paras hinne.
Teksti loeti inglise keeles

Üks parimaid Bradbury kogusid, kõigi ideede lühike, selge ning pisut depressiivne kokkuvõte. Kohustuslik kirjandus.
Teksti loeti inglise keeles

Raamjutustus, kus (ta enda sõnul tulevikust tulnud nõia poolt) tätoveeritud mehe peal olevad maalingud liiguvad ja selle kaudu jutustavad lugusid. Lugusid endid on 18 (pluss siis "raamis" toimuvad sissejuhatus ja epiloog ning päris hulk neist räägivad surmast ja maailma lõpust ühel või teisel viisil.
The Veldt - abielupaar on ostnud endale täietsi automatiseeritud maja, muuhulgas lastetoaga mis telepaatiliselt muudab ennast selle järgi, millest lapsed mõtlevad. Ajapikku maja hakkab perekonda ennast asendama
Kaleidoscope - meteoriiditabamusest lõhki kistud laeva meeskond on jõudnud küll selga panna skafandrid hapnikuga, aga mitte rakettmootoreid ja nii nad eri suundades hulbivad ...
The other foot - see jutt toimub marsi kroonikate maailmas - ameerika mustanahalised kes on lintšimiste ja segregeerimise eest marsile välja rännanud kuulevad, et tuumasõjajärgselt maalt on nende suunas teel rakett valgetega.
The Highway - maailmalõppu ettekuulutus kiirtee ääres elava Hernando silmade läbi.
The Man - maailmaruumis liiguvad planeetide vahel omavahel võisteldes kolm raketti mis proovivad kõik esimesena kohale jõudes parimaid lepinguid sõlmida. Ühel planeedil on aga ennast ilmutanud kosmiline Jeesus kuid laeva kapten keeldub seda uskumast.
The Long Rain - veenusel hädamaandumise teinud kosmoselaeva meeskond proovib jõuda mõne asustatud kohani enne kui neil toit lõpeb. Aga veenusel sajab igavesti vihma ja ta on täis ohtusid, sh igaveses vihmas lootuse kaotamise.
The Rocket  Man - lugu isa, kes on raketipiloot ja on maal vaid mõned korrad aastas, külaskäigust kirjutatud emaga koos elava lapse vaatepunktist.
The Fire Balloons - delegatsioon preestreid läheb marsile, et uurida, kas marsil on peale inimesi veel hingi keda päästa ning millised patud ja pahed seal võiksid olla. Lood poel aga üldse sellised, nagu nad ootaksid.
The Last Night of the World - kõik täiskasvanud on näinud unes et hääl teatab neile, et maailma aeg on läbi ja see lõpeb koos öö saabumisega.
The Exiles - marsil elavad kõigi fantaasaikirjanike vaimud ja nende looming, nii Shakespear-i nõiad kui Dickensi vaimud. Pärast seda kui maal keelati fantaasiakirjandus on nad marsil paos olnud - kuid nüüd on maalt nende suunas teel rakett ...
No Particular Night or Morning - Hitchcooki nimeline raketireisija ei usu, et miski mida ta otseselt ei taju oleks olemas.
The Fox and the Forest - aastal 2155 on firma "travel in time, incorporated" mis viib inimesi minevikku puhkusereisidele, olles neile enne paigutanud mentaalse tõkke, mis ei lase neil minevikus oma päritolust rääkida. Peategelased, kellest üks on tuumarelvaspetsialist ja teine töötab bioloogiliste relvade arendusega otsustavad minevikku jääda ja seal põgeneda ning seega jahitvad neid Otsijad.
The Visitor - maalt saadetakse "Blood Rust" nimelise haiguse põdejad välja Marsile, kus nad on ohutud. Ükshetk saabub sinna telepaat, kes suudab luua illusoorsed pilte maal asuvatest kohatdest
The Concrete Mixer - Ettil on marslane kes ei taha minna maad vallutama. Ta muudab siiski meelt ja maale jõudes ei võeta tema üllatuseks marslasi vastu mitte relvadega vaid ülevoolava koguse kommertslusega.
Marionettes Inc - Marionettes inc toodab marionette, mehaanilisi inimesi kes võtavad su koha selleks ajaks kui sa näiteks naise teadmata linna lähed või lõuna ameerikasse puhkama.
The City - kuskil kaugel planeedil asub mehaaniline linn, mis ootab. Kui sinna lõpuks jõuab kosmoselaeva ekspeditsioon, hakkab see vaikselt ellu ärkama ja linna sisenenuid kuulama, kaaluma ja mõõtma ...
Zero hour - kõik alla 9 aastased lapsed mängivad mängu nimega "sissetung".
The Rocket - illusioonidest ja tegelikkusest ja unistuste täitumisest.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: