Kasutajainfo

Vladimir Beekman

23.08.1929–03.10.2009

  • Eesti

Teosed

· Vladimir Beekman ·

Kiired maailmaruumist

(jutt aastast 1954)
https://www.etera.ee/zoom/25358/view?page=34&p=separate&tool=info

ajakirjapublikatsioon: «Stalinlik Noorus» 1953; nr 10 (oktoober) – 1954; nr 1 (jaanuar)
Tekst leidub kogumikes:
  • Noorus
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
0
0
2
1
0
Keskmine hinne
2.667
Arvustused (3)

Peategelase nimi on Vello Heleda. Ta on 24 aastane noor teadlane, kommunistlik noor, väga positiivne inimene. Tema ülemus, professor, kutsub ta ühel õhtul ootamatult enda juurde koju ja teatab, et Vellol on võimalus (või pigem kohustus) asuda tööle Lõuna-Eesti salajases uurimisbaasis, kus väike teadlaste grupp tegeleb aatomienergia ning radioaktiivsuse uurimisega. Põhiprobleemiks on see, kuidas muuta radioaktiivseks ka muid elemente peale nende, mis seda niikuinii on. Tagamõtteks on saada rohkem ainet, millest võiks toota tuumaenergiat. Kunstliku radioaktiivsuse tekitamiseks püütakse mingi seadeldisega "kosmilist kiirgust", kuid katsed on seni ebaõnnestunud. Vello asub katsejaamas tööle, ehkki tema tööülesanded jäävad talle üsna ebaselgeks ja töö tundub igav.

Õige pea saame aru, et töömiljöö uurimisjaamas pole sugugi sõbralik ega aval. Kurja juur näib olevat labori juht, kellel juba selline kahtlaselt võõramaine-kapitalistlik nimi - Brand. Kui siis Vello märkab öösel jaama territooriumil võõraid tüüpe, kes suhtlevad Brandiga ja ajavad hämaraid asju, joonestub välja 50-ndatel aastatel väga levinud termin - sabotaaž.

Ma ei julge küll väita, et loo tegevus toimub 1950-ndatel (autor dateerib ise aega "19..."), sest näha on tehnilisi uuendusi, mida tollal veel kasutuses ei olnud: elektri jõul töötav auto ("elektrimobiil"), videotelefon, liikumisele reageerivad fotosilmad. Aga üldine sentiment on Stalini-aegne, ühtaegu nii optimistlik kui ka vandenõud otsiv. Mingis mõttes on sellist juttu muhe lugeda - kui on huumorimeelt ja pole kibestumust selle nõukogude-värgi suhtes.

Teksti loeti eesti keeles

No isegi kodanik Beekmanit tema Lindgreni-tõlgete eest tänades ei saa ma selle asja eest üle "kahe" panna. Nagu Ohhotnikov või Palman või... Aga õnneks kaunis lühike.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: