Kasutajainfo

Ain Särg

23.02.1932-28.04.1997

  • Eesti

Teosed

· Ain Särg ·

Pärlipüüdja

(jutt aastast 1999)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Ain Särje kogumikus "Pärlipüüdja" on 12 lugu ja nendest 10 on sellised, et võta üks ja viska teist. Ometigi on raamatu 2 viimast lugu sellised, mis erinevad ülejäänust oluliselt. Üks neist on "Vanamees ja taevas", mis on variatsioon Hemingway kultusmainelisest tekstist, nii et kala asemel on püüdjal nööri otsas hiidkotkas. Teine aga on nimilugu "Pärlipüüdja".

Kui valdavalt kasutab Särg tekstiloomes oma erialaseid meditsiiniteadmisi, siis "Pärlipüüdjas" kasutab ta... ma ei teagi mida. Kust võiks olla ühel Eesti arstil teadmisi maakera kuklapoole väikerahvaste keelest ja kommetest? Tegevus toimub Lõunamere (st Vaikse ookeani kaguosa) saarte kandis (Polüneesia?). Lugu kulgeb ühe kohaliku noormehe silme läbi. Tema nimi on Te Rangi, ta on pärlipüüdja. Aga mitte ainult. Ta on aretatud/geneetiliselt muundatud nii, et tal on osaliselt amfiibsed füsioloogilised eeldused - jalalabade asemel on pigem lestad, oskus kaua vee all püsida jms. Ta on üks paljudest kohalikest, keda valged kasutavad mitmete omakasupüüdlike eesmärkide nimel: on neid, kes on geneetilise töötlemise tulemusel "toonud sisse" olümpiamedaleid; pärlite korjamine merepõhjast on samuti rikastele valgetele kasulik; võitlused haidega pakuvad lusti jms. Te Rangi elu ei ole sugugi halb, aga miski nagu häirib teda - osad tema pärismaalastest tuttavatest on jäänud kaduma (eelkõige neiud). Kuhu nad viiakse? Mis toimub? Lugejale jääb mulje, et ehk lähevad naised valgetele seksuaalsete vajaduste rahuldamiseks. Te Rangi kahtlustab, et taas on kedagi ära viidamas, ja laeval, kus ta elab/töötab, tegutseb ka tema armastatud neiu. Ta otsustab koos ihaldatuga põgeneda.

Selles loos on atmosfääri, tundeid, miljööd nagu öö ja päev võrreldes Särje teiste juttudega, mis meenutavad kuivi konspekte. Võib-olla petab autor meid Polüneesia (?) miljöö tundmisega, aga igal juhul petab ta hästi. Tekstis on rohkesti "nende" keelseid sõnu, mis jätavad mulje, et Särg teab, millest räägib.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019

Autorite sildid: