Kasutajainfo

Lauri Vahtre

  • Eesti

Teosed

· Lauri Vahtre ·

Torm

(romaan aastast 2010)

  • Puudulikud andmed
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
1
Keskmine hinne
2.5
Arvustused (2)

Ajaloolase ja staažika Riigikogu liikme Lauri Vahtre kontol on seni küll arvukalt ajalooalaseid raamatuid, õpikuid ja poliitilisi tekste, ent ilukirjandust seni mitte (olgu, ta on "Tuulepealse maa" filmistsenaariumi üks kaasautoreid ja kahtlustatakse, et ta on 2008. aastal Peter Morgani nime all ilmunud romaani "Sõnum" tegelik autor). Et sulge on hilisdebütant (s. 1960) siiski piisavalt proovinud, ei ole vaja vist väga üllatuda, et välja on kukkunud täiesti kobe ja respektaabel romaan, milles on nii mahtu kui ka sisu. On tore, et kuigi süžees on olulisel kohal poliitiline diskursus, ei aja Vahtre sugugi mingit isiklikku poliitilist asja, ei tümita väiklaselt erakondlikke konkurente, vaid keskendub ainult teemale. Kui LV peaks poliitikutööst tüdima (või ei valita enam tagasi) ja kui midagi on pikast karjäärist kõrvale pandud, soovitaksin talle vahelduseks küll lahjemat, ent seda väärikamat kirjanikupõlve.

"Tormi" võiks liigitada alternatiivajalooliseks katastroofiromaaniks. Kui pealkiri välja arvata, ei luba teose algus küll teab mis põnevaid ja kiireid sündmusi: 40. eluaasta ületanud ministeeriumiametnik oma rutiinses argipäevas. Keskiga, tüütu ja tänitav naine, kes on pööranud äkki new age´i manu, igavavõitu töö. Siis äkki saab Adam Saks kummalise ettepaneku, mille teeb talle üks Eesti "organites" töötav mees, ehkki plaani taga on CIA. Nimelt organiseeritakse Kuubasse tähelepandamatuid inimesi, kes suhtleksid kohalikega ja innustaksid neid mittepoliitilisele omaalgatusele, mida võimud ei saaks otseselt maha suruda. Et Adam on Eesti iseseisvumise eel osalenud isetegvuslikus ja pehmemas vabadusvõitluses (a la fosforiidisõda ja luuleõhtud), on ka tema üks väljavalitutest. Adam näeb Kuubale sõidus võimalust rebida end lahti rutiinist ja otsustab ettepaneku vastu võtta. Kohapeal antakse talle kaaslaseks hispaania keelt oskav mees ning õõnestustegevus võib alata. Paraku ei taipa õnnetu eestlane (ega ka tema ülemused CIA-s, keda ta ei tunnegi), et Fideli ja Rauli luureteenistus on nad juba sihikule võtnud. Lõksu langeb ka CIA ladina-Ameerika operatsioonide koordinaator Mark. Ülekuulamise kuubakate piinamiskeldris (ja kindla surma) katkestab aga sündmus, mis on andnud romaanile pealkirja.

Kuubat ja Ühendriikide lõunaosa tabab nii kõrge kategooria orkaan, mille tarbeks pole isegi numbreid välja mõeldud. Tegelikult on neid orkaane isegi mitu. Kui pilt selgineb, on Kuuba sisuliselt maatasa ja sama lugu on USA lõunaosariikidega. Adam, Mark ja nende vastutusele sattunud 8-aastane kuuba tüdruk Manuela on imekombel elus. Järgneb olelusvõitlus saareriigis ja põgenemine Ühendriikidesse, kus mingisugune kord on säilinud ainult põhjaosas. Keskpärase eestlase Adami juures ilmnevad ohtlikes olukordades iseloomuomadused, millest ta tavasituatsioonis endalgi aimu polnud: otsustavus, julgus jne. Et tema kaaslane on USA kõrge luureametnik, siis osaliselt seetõttu satub mees põnevatesse ja ohtlikesse seiklustesse ning saatuse (aga eelkõige muidugi autori) tahtel on tal oluline osa korra taastamisel düstoopilises olukorras.

Tegelikult ei ole romaani lõpuks selge, kas düstoopia saab läbi või mitte. Looduskatastroof USAs tingib kaose kogu maailmas ja kui Adam mitu kuud hiljem Euroopasse naaseb, on sealgi langetud ajas mitmeid aastakümneid tagasi: kuritegevus ja julmad jõugud, side on katkendlik, elektrit antakse jaopärast, süvenev kaos, märatsevad rahvahulgad.

Ehkki võiks näpuga näidata mitmetele ebausutavustele (mis on ju tegelikult ulme koosseisulised tunnused) ning sellele või teisele puudusele, domineerivad "Tormis" siiski positiivsemad aspektid: fantaasiaküllane faabula, kiirelt arenevad sündmused, põnevus, vabalt jooksev sulg, mis ei takerdu sugugi kantseliiti ega poliitilisse trafaretsusse (nagu ma miskipärast kartsin). Kõike on parasjagu: luuremänge, abielusuhete psühholoogiat, action´it, hetki, mida ootavad heldimisele altid inimesed. Tore raamat, kus segamini tõsine ja meelelahutuslik moment.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: