Kasutajainfo

Emma Frances Dawson

Teosed

· Emma Frances Dawson ·

The Dramatic in My Destiny

(jutt aastast 1880)

Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
0
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (1)

Emma Frances Dawson oli vähetuntud (Wikipedias temast artiklit ei ole) ja väheviljakas Ameerika kirjanik, kelle napp proosalooming mahtus suures osas ära 1897. aastal ilmunud kümne looga kogumikku "An Itinerant House and Other Stories". Kolme lisalooga ning kergelt muudetud pealkirjaga kordustrükk anti välja 2007. aastal. Dawsoni lood ilmusid 1870-ndatel ja 1880-ndatel mitmetes ajakirjades (Dawsoni sünniaastad peaks olema 1839-1926, teistel andmetel on tema sünniaasta 1851). Tema kõigi lugude tegevus toimub San Franciscos, kõik ta lood on traagilised ja enamasti on teemaks kirgliku armastuse häving.

"The Dramatic in My Destiny" avaldati 1880. aastal ilmuma hakanud ajakirja "The Californian" esimese numbri kõige esime loona. Ajakiri on skännitud ka wõrku ja seetõttu saame Dawsoni juttu lugedes ka visuaalselt tolleaegset ajaloolist hõngu. Samas saame seda hõngu ka tekstist rohkem kui vaja, sest lugu esindab minu meelest tolleaegse ghost story imalamat ja sisutumat poolt. Selle põhjal ei saa küll nõustuda väitega, nagu oleks Dawson olnud 19. sajandi parim naisautor tondijuttude vallas (väide pärineb tema kogumiku kordustrüki koostajatelt). Kõigepealt on pikk proloog, milles peategelane Yorke - noor mees - viibib San Francisco hiina linnaosas oma hiina keele õpetaja juures ja me saame osaks tema oopiuminägemusest. Jutu süzhee mõttes on see ebavajalik ja kohatu episood, ent järgnevaga võrreldes täitsa okei. Selle järgnevad 4 "vaatust" (Act), ehkki tegu ei ole näidendiga. Arhailises ja õhkavas stiilis raskepärane tekst jutustab loo, kuidas Yorke vihastub ühe hiinlase peale, kel on julgust kättpidi toetada tema armastatud Elinori. Vihahoos Yorke peksab hiinlase läbi, too saadab talle aga mürgitatud kompvekke. Kompvekid ei jõua aga Yorkeni, vaid Elinor maitseb neid ise ning sureb. Dramaatiliste sündmuste käigus õnnestub Yorkel kogemata maha lasta ka oma parim sõber. Hiinlasesle tal kätte maksta ei õnnestugi, küll aga läheb ta ise peast segi, sest teda külastab Elinori vaim ja üritab midagi teada anda. Mida nimelt, jäigi aru saamata. Segaseks jäi ka jutu lõpp, mis lõpeb veidrate õhkavate hüüatustega, otsekui õhkava puändiga, mis peaks kaasa haaratud lugeja lõplikult läbi raputama.

Pikkade lausetega ja arhailises stiilis lugu on ebamugav lugeda, kergemaks ei tee asja ka teksti sisse põimitud pikad luuletused. Liiga raske oma aja pitser on sellel lool ja ilmselt on mu empaatiavõime nii nõrk, et ma ei suuda silme ette manada ühtegi aadlipreilit, kes pargipingil seda lugu loeks, õhkaks ja pisara poetaks.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: