Kasutajainfo

Kristjan Sander

8.12.1977–

  • Eesti

Teosed

· Kristjan Sander ·

Uus suur maailm

(jutt aastast 2018)
https://algernon.ee/node/1124

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2018; märts
  • Algernon
Hinne
Hindajaid
1
1
0
1
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Kristjan Sander kirjutab harva, millest on väga kahju, aga kui ta seda teeb, siis kirjanduslikul tasemel hästi. Hea meel on tõdeda, et ta pole pildilt kadunud, mida tõestab värskelt ajakirjas "Algernon" ilmunud jutt "Uus suur maailm".
 
Käesolev on lugu ühest endisest arheoloogist, kes kunagiste välitööde käigus on endale saanud võime kogeda surnud inimeste viimaseid hetki enne siit ilmast lahkumist. Näha läbi nende silmade, lugeda nende mõtteid, isegi tajuda surmavalu. Peategelane on loo algushetkeks juba kolm aastakümmet politseiuurijaid aidanud saamaks kätte senitabamata kurjategijaid. Vanahärra teeb seda omal soovil või pigem sisesmisest tungist. Lühikeses loos arenevad kaks eraldi liini - käesolev, milles peategelasele antakse eriline uurimisobjekt, ja minevik, kus taustaks kirjeldatakse esimesi kogemusi arheoloogiapäevilt. Tegevuse arenedes saame teada, et asjasse on segatud agentuurid (loogiline), mis sellist (inim)võimet oma kasuks rakendada püüavad, kuid see pole kindlasti tüüpiline vandenõuteooria lugu. Kaugelt mitte. Heaks puändiks oli tõdemus epiloogis, mis üllatas meeldivalt ja põimis varasemad peened vihjed tekstis kenasti kokku.
 
Olles värskelt lugenud M. Vetemaa "Valgelinnu maailma", kangastus mu ees suhteliselt sarnane psühhedeeliline maailm, milles tegutseb midagi üleloomulikku. Kuid erinevalt viimasest, valdab Sander mu meelest vaks paremini olustiku kirjeldamist. Ma kujutasin end esimestest ridadest alates nendesse piltidesse. Niivõrd detailsed ja samas parajate portsudena, et ei hakkaks venima. Ka meeldis mulle, et liialt poldud keskendutud peategelase sisekaemustele, mis surmaeelse või -järgse kogemise kirjeldamisel kirjanike puhul enamasti reegliks kujuneb. Sanderi sõnakasutus on vahe ja terav. Pistelised ja lühidad torked vanahärra arvamustena tänapäeva maailma kohta olid headeks maiuspaladeks. Tugevaks plussiks usutav Eesti paikade ja tegelaste kasutamine ulmejutus. Lugu ise jättis piisavalt küsimusi õhku - olgu selleks siis professori aim seansi tulemuse osas või üldse täpsem seletus võime kohta. Mõned pisiasjad siiski olid, mis silma jäid: agent, kes endale joogiks piima võtab (võib-olla liigne "troop"), kohatine puine dialoog (eriti võrreldes hästi voolavate kirjeldustega), mõni väike asi veel, aga need polnud määravad. Kokkuvõtteks väga meeldiv lugemine ja mis peamine - bradburylikult mõjus!
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: