Kasutajainfo

Kristjan Sander

08.12.1977–

  • Eesti

Teosed

· Kristjan Sander ·

Õpilane Valdek

(jutt aastast 2009)

Hinne
Hindajaid
0
0
3
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (3)

Tartu. Õpilane Valdek läheb "oma" kohvikusse, kus inimesed üksteist teavad - baaridaam, kliendid. Mängitakse malet. Valdek võtab väheke napsu, ajab tuttava mehega juttu. Tuttav saab vahepeal telefonikõne, mille põhjal jääb mulje, et kuskil kummitab. Hiljem jälgib Valter (kergelt hägusel pilgul) kõrvalt kiirmalet ja teda jääb vaevama üks võimatu malendite seis, millest ta aru ei saa. Seda seisu taastada ja mõista püüdes kogeb ta midagi üleloomulikku, aga seda võiks selgitada ka alkoholist tingitud erilise maailmatajuga.

Väheütlev jutt, mille tegelikuks sisuks on kohvikumiljöö ja Tartu vaim. (Ja, kurat, ei tule mulle meelde selle kuulsa kohviku nimi, mis asus Ülikooli peahoone ja raekoja vahel, kus mingil ajal mängiti ka malet.)

Teksti loeti eesti keeles

Kristjan Sander on mu meelest üks olulisemaid eesti ulmekirjanikke ja ma pean teda tähtsuselt ja tähenduselt suisa kolmandaks siinmail. Samas on Kristjan Sander pisut hoolimatu oma lugejate suhtes ning mul on ajuti hirm, et mingil hetkel lööb ta ulmele käega ja hakkab kirjutama tüüpilist n-ö peavoolu soga...

«Õpilane Valdek» on jutt, mille sisust vähegi adekvaatsema ülevaate andmine viib selleni, et ma pean puändi välja lobisema, aga seda ei tahaks ma siiski teha.

Ma ei tea, kas see on nii, aga mulle tundus, et Kristjan Sander on selles jutus raamatusse raiunud Tartus Lutsu-raamatukogus olnud kohviku ja selle värvikad kunded.

Ei saa öelda, et ma oleks selle tekstiga rahul. Olustiku kirjeldamine tuleb Kristjan Sanderil hästi välja, aga mis puutub jutu sügavamasse mõttesse ja eriti ulmelisse komponenti, siis see on enam kui hale. Tõttöelda ei saanudki ma aru, mis sundis autorit asja just niimoodi lahendama – kas oli see antoloogia «Tartu rahutused» (2009) koostaja Berk Vaheri nõue, või ärkas Kristjan Sanderis endas sisemine tsensor. Tulemuseks on aga sihitu sonimine, milletaolist eesti kirjanduses juba niigi küllalt.

Teksti loeti eesti keeles
x
Martin Kivirand
1984
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused: