Kasutajainfo

Kristjan Sander

8.12.1977–

  • Eesti

Teosed

· Kristjan Sander ·

Loodimine

(jutt aastast 2002)
https://algernon.ee/node/166

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2002; aprill [algversioon, pealkirjaga «Kivike»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Kristjan Sander «Õhtu rannal» 2012

Tekst leidub kogumikes:
  • Algernon
Hinne
Hindajaid
3
2
2
1
0
Keskmine hinne
3.875
Arvustused (8)

2+. Kristjan teab teoreetiliselt hästi, kuidas kirjutada tuleb, ja tema kirjutamise õpetus "Algernonis" on väga hea, aga kui ta oma mõtteid sõnadesse valama hakkab, jääb üle ainult õlgu kehitada ja ohata: «See ei ole see...» Stiil on Kristjanil käpas, aga sisu on tal nõrgem ja minu jaoks loeb see stiilist enam.
Teksti loeti eesti keeles

3. K.S. kirjutab küll ilusaid ja pikki lauseid, kuid kuhu jäävad need lühikesed ja tabavad laused? Kirjeldused on täpsed ja piltiandvad, kuid kipuvad minema igavaks ning monotoonseks, haigutama ajavaks. Seal kus lugu lõppes, oleks õieti pidanud lugu algama. Ja viimane lause: "kivike jääb alles, isegi kui te selle unustate," kehtib väga hästi antud lookese pihta. Kindlasti ununeb see jutuke nii ühel kui teisel, aga alles jääb ta ikkagi -- sellisena nagu ta on, samamoodi nagu suhtub meri maasse ja maa merre... jah, nii see on. 3
Teksti loeti eesti keeles

Vaadake, sõbrad.

Ajukääbusi on maailmas alati olnud. On ka edaspidi. Mõnikord on nad kirjanike seas, mõnikord arvustajate hulgas. Selline see elu on. Hea vähemalt, et nad jälle arvustatavaid tekste omaenda surematute teostega võrdlema ei hakka.

Olen seda teksti mujal juba kiitnud, viidanud teatavale aleksandrgrinilikule stiilile ja tegevuskohale. Üldiselt on väga vahva, et eesti ulmes on ka 5-10 autorit, kes lisaks kangele tahtmisele ka oskavad oma ideesid kirja panna nii, et neid teostusi kirjandusinimeste ees häbenema ei pea.

Aga Taivo märkus selle kohta, et Kristjanil õnnestub KUIDAS paremini kui MILLEST, on jumala õige. Ja autor peaks selle peale tõsiselt mõtlema. Sest kui seda MILLEST kunagi ei hakkagi olema, siis lugejad võivad mingil hetkel ära tüdineda.

Mina mitte, aga ma loen eesti ulmet üldiselt siiski akad. huvist asja vastu, muidu võiks ju vabalt ka "Algernoni" jututoimetaja kohalt tagasi astuda... Lugemisrõõmu saad heal juhul kuus-seitse korda aastas.

Aga see viimane lõik ei käi "Kivikese" kohta, loomulikult. Kohustuslik lugemine neile, kes armastavad veidi selliseid tardunud pilte ja tekste; kes suudavad lisaks kirjapandud sõnadele näha ka neid, mida autor pole pidanud vajalikuks kirja panna. Hea kirjandus ühesõnaga!

Teksti loeti eesti keeles

Minu meelest on "Kivike" selge ande raiskamine. Kui 75% tekstist on ainult üksikasjalikud kirjeldused, jääb paraku mulje, et autor ainult oma kirjeldamisoskuse demonstreerimiseks selle teksti ongi kirjutanud. Ka ei ole ma veendunud, et miljöö nii põhjalik loomine oli ülejäänud 25%le krundiks tarvilik. Eks ole ka enamik lugejaid mahajäetud maju ja linnakuid näinud ja tegevuskoha vaatluse saanuks tunduvalt vähemtüütult edasi anda. Ja loo häguse pointiga on ka probleeme - ma küll ei tea, kas need on minu või autori probleemid - ehkki täielikuks pettumuseks seda nüüd ka nimetada ei saa. Ja loodetavasti ei pea keegi mind (ainuüksi) seetõttu ajukääbuseks, et mulle kõnealune Sanderi jutt ei meeldinud.
Teksti loeti eesti keeles

Grini olen suht vähe lugenud-pikematest asjadest vaid "Sädelevat maailma" , "Kuldketti" ja "Rotipüüdjat"-ja pean tunnistama, et käesolev tekst minus mingeid Grini-assotsiatsioone küll ei tekitanud. Tegu oli ju ikka Lovecrafti Cthulhu-lugude pastiššiga. Ent võib-olla on küsimus lihtsalt mu väheses kompetentsuses Grini alal, mainitud autor mus erilist vaimustust ei tekita. Ent see selleks, käesolev tekst oli hea. Kirjelduste abil meeleolu loovad asjad mulle üldiselt meeldivad, vähemalt siis, kui ma seda meeleolu mingilgi määral mõista suudan. Tegevust võib mõnes loos olla ju palju, ent fooni nõrkus ja hägusus ei lase sel piisavalt intensiivsena tunduda. Käesoleval tekstil seda probleemi igatahes polnud.
Teksti loeti eesti keeles

Kõikvõimalikud Cthulhu-tuletised meeldivad mulle üldiselt originaalist enam, kuid selle ulme vanima ja väärikaima alamžanri alamžanri austajate hulka ei kuulu ma kaugeltki mitte. Enamasti kajastub see enam-meeldimine selles et hindeks tuleb 2 asemel 3.

"Loodimine" on aga tase omaette ja alla 5 pole sellele kuidagi võimalik anda. Paljud arvustajad (küllap minagi) on paljude Kristjan Sanderi juttude kohta Baasis kurtnud, et neis on küllaga haaravaid kirjeldusi ja meisterlikult loodud meeleolu, kuid puudu jääb sisust. "Loodimine" on sedalaadi jutt, mida just nii ongi vist ainuõige kirjutada. Kindlasti oleks seda kuidagi võimalik kirja panna ka "sisu" vormis, kuid on kahtlane kas tahaksin talle sel juhul panna poolegi käesoleva arvustusega kaasnevast hindest.

Jõululaupeval lugemiseks sobis nagu rusikas silmaauku.

Teksti loeti eesti keeles

Üldiselt olen ma nõus enamuse eelarvustajate hinnangutega, et Sander teab KUIDAS kirjutada, aga MILLEST kirjutada, pole ta veel pihta saanud. Käesolev jutt on selles suhtes natuke erandlik. Lugu algab, kui peategelane jõuab väikesesse allkäigutrepi viimastel astmetel olevasse linna N. kubermangus. Autor näeb suurt vaeva õhustiku loomisega ning laseb sellega ka endale natuke jalga, sest kogu see sõnavaht mõjub eputamisena stiilis: vaadake kui hästi ma sõnu seada oskan. Õnneks kuskil poole peal hakkab ka midagi juhtuma, tempo tõuseb natuke ning tekst omandab mingi mõtte. See päästab ka jutu, muutes tüütuna alanud literatuuritsemise üsna meeldivaks lugemiselamuseks. Tugev neli
Teksti loeti eesti keeles

Lagunev ja allakäiv linn koos alguse bussisõiduga meenutasid väga tugevalt Lovecrafti lugu "The Shadow over Innsmouth" ja ka edasi läheb asi suhteliselt samas võtmes, õnneks puuduvad küll maa alt valla pääsevad konnad. Üldkokkuvõttes paneks nelja.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: