Kasutajainfo

Kristjan Sander

8.12.1977-

  • Eesti

Teosed

· Kristjan Sander ·

Puruvana päev

(jutt aastast 2001)

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2001; september
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Hinne
Hindajaid
1
2
2
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

See jutt juba täitsa lubab! Kaks viga olid tal kyljes: ebapraktiliselt pikk sissejuhatus ja harjumatult anarhistlik sõnakasutus. Mis aga meeldis - ”poindiga” lugu, st. jutt milles tõstatatu kutsub edasi mõtlema.
Teksti loeti eesti keeles

Alustama peab kahjatsusega, et ma pole lugenud Siim Veskimehe Kuu Ordu tsüklit, mille maailmas selle jutu tegevus aset leiab ja mis ilmselgelt välistab adekvaatse hinnangu antud loole. Minupoolseks ainsaks vabanduseks on, et ma ei ole lihtsalt suuteline pikki tekste arvutiekraanilt lugema ega printima. Samas, kui see punt tekste raamatuna ilmuks, ostaks ma selle kogu kohe (eeldusel et see sisaldaks võimalikult vähe "Tee püsti ees"-tüüpi lugusid). Käesoleva loo alguses jäi ei saa jätta imestamata, kas tõesti on loo autor sama inimene, kes heitis Harglale ette pikka heietamist loo ("Gondvana lapsed") algusosas ja soovitas asja süžeelises vormis lahendada. Sest ise astub ta täpselt sama reha otsa, kui lubate end nii väljendada. Kristjan Sanderi kinnisvõtteks kirjanikuna näib olevat kõige lastesse ja lapsepõlve puutuva ohter kasutamine. Siingi ei jätta detailide kallal norimata - kas 1960-ndail püstitatud näit. Akadeemia tee majad Mustamäel Tallinnas, millel nimetatud hammasrattad ja inimesed kujutatud on, ka XXII sajandi alguses tõesti püsti seisavad? Või kui vana peategelane õieti on? Autori meetod on järgmine - palju tagasivaateid, hetketegevust võimalikult vähe ja võimalikult lakoonilises vormis, suurte vahelejättudega. Minu meelest on vahekord antud jutus selgelt paigast ära, vaat et eneseparoodiaks kiskuv ja nimetatud meetod loo vägisi kirjanduslikuks tegemisel pole ... päris õigustatud võte. Loo finaal meenutab Asimovi - neli õli korraldavad kokkusaamise ja teevad asjad lugejale selgeks. KS on lubaja mees, kuid potentsiaali realiseerumist tuleb veel oodata. Lool on point, on kirjanduslikku taset, kuid puudub veel lugejaga arvestamise ja süžee vormimise oskus.
Teksti loeti eesti keeles

Selline väga kummaline tekst, mis ühest küljest püsib koos, kui tervik, teisalt jälle logiseb samadest kohtadest. On kolm osa - pikk ja lohisev meenutus ning infojagamine lugejale; reaalajas kulgev briifing, millele järgneb lörtsikirjeldus ja vangistamine; kolmandaks debriifing, ehk siis see, kus lugejale üritatakse asju selgeks teha.

Enne viimast osa tundus tekst mulle väga tarkovskilik - st staatiline ja pretensioonikas olukirjeldus.

Jäigi mulje, et kokku taheti keeta midagi tarkovskilikku, strugatskilist ("Ajastu"), sinna lisada ohtralt olustikukirjeldusi ning lõpuks veidi tehnotrilleriks pöörata. Aga kas ei saakski ainesest mitte ühe korraliku tehnotrillerduse... mis tervikuna reaalajas kulgeks ja näiteks lühiromaani mahtu oleks?

Sisu ja kogu toimuva mõtet on võimalik mõista ilmselt tervet Kuu ordu tsüklit lugedes... ilmselt paigutub see kuhugi sinna vahele. Teisisõnu - sobib "Puruvana" ühismaailma/originaalantoloogia tekstiks, mis erladi võetuna midagi suurepärast ei kujuta, kuid kontekstis omandab täiuslikuma jume. Niiöedla annab teistele ja saab ise. Eraldi novelli jaoks on liiga palju infot ja hargnevusi, liiga paksult tausta ja vähe keskendumist toimuvale.

Isiklikult jäi mulle selgusetuks kõigi nende ordulaste ja konsulite motivatsioon... et kas nad ongi sellised 24 tundi ööpäevas kuu-asjadele pühendunud friigid. Ju siis on.

Hinnet langetab eelkõige see, et jutu enda jaoks oluline oli juba ära juhtunud ja nii loos endas suurt midagi ei toimunudki. Hinne on midagi kolme-nelja vahel. Aga vähemalt katse eest lugejat üllatada... ja enne lõpu need depressiivsed mälupildid mingisse uude konteksti valada... olgu hindeks siis nõrgapoolne neli.

Teksti loeti eesti keeles

Loo tegevus toimub tegelikult PÄRAST Veskimehe Kuu Ordu tsükli lugusid, mil Ordu enam niivõrd võimas pole, kui enne. Sandri lood mulle üldiselt meeldivad ja käesolev meeldib samuti.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: