Kasutajainfo

Aliette de Bodard

10.11.1982–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Aliette de Bodard ·

Butterfly, Falling at Dawn

(jutt aastast 2008)

ajakirjapublikatsioon: «Interzone» nr 219 (november 2008)
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

"Koidikul langev liblikas" on minu esmatutvuseks uue noore ja paljulubava ulmeautori Aliette de Bodard`i loominguga. Ja kuigi mõningad läbivalt loos korduvad peategelase stamplikud mõttemõlgutused ja püüded uuesti esile kerkivaid mineviku sõjakoledusi enese sees alla suruda ei lase kordagi unustada, et loed kirjandustegelaste asjatamisi ning seetõttu ka seda päris pildi sisse mineku efekti ei tekkinud, on tegu ikkagi üsna hea looga.

Suur-Mexica kodusõja eest pagenud emigrant, kellest on naaberriigis saanud politseiametnik, saab uurida oma halokunstnikust kaasmaalase ja -emigrandi mõrvaloo. Mõlemad on naisterahvad. Üldse on kõik olulisemad tegelased selles jutus naisterahvad - osav võte algaja kirjaniku jaoks! Pole ohtu vastassoost tegelaste mõtte- ja käitumismallide kujutamisega võpsikusse panna.

Maailm, kus kõik see tegevus toimub, on üksjagu alternatiivajalooline. Umbes sel ajal, kui Hernan Cortes oma konkistadooride kambaga Asteegi Impeeriumis maabus, jõudsid sinna teiselt, Vaikse ookeani poolt hiinlased ning Cortesi gäng peksti ühiselt välja. Sestap on ka selle loo "tänapäev", see reaalsus veidi teistsugune. Kogu see Ameerika on üsna hiinalik... kuigi vist mitte otseselt enam asumaa. Aga, noh, üks kollase rassi värk kõik. Kuigi tänavapildis on täiesti olemas ka viited asteekide panteonile, on inimesed üldiselt pigem taoistliku või budistliku ilmavaatega. Ning kusagil kaugel asuva keisridünastia suhtes on respekt olemas.

Kokkuvõttes kena väike vaikne mõrvalugu asteegi diasporaas intrigeerival alternatiivajaloolisel foonil. Sisuks siis pagulus kui selline. Pagulaste sisemaailm, nende puruks rebitud hing ja mälestused ning see, kuidas igaüks eraldi on selle paguluse ja kodumaatuse paradoksi enda jaoks lahendanud. Ilus ja kurb.

Teksti loeti inglise keeles

Oli jah tore vaikne lugu, mille sisust eelarvustaja on juba piisava sisukokkuvõtte teinud. Alternatiivajalugu kipub tihtipeale ülimalt tüütu olema; selles loos haigutamapanevat igavust ei esinenud. (Arvatavasti)alternatiivajaloolises Los Angeleses toimuv lugu - mida selles loos kutsuti üldse Xuya`ks - kus segunevad ühelt poolt hiinlased ja teiselt poolt asteegid äratas huvi juba loodud alternatiivajaloo enda tõttu. Tegelikult see mõrvalugu eriline pähkel polnudki, lugu ise oli 20 lehekülge pikk ja tegelasi võis ühe käe sõrmedel kokku lugeda. Jutt aga pani pigem mõtlema, ega autor ise mingitsorti emigrant pole. Pagulus oli selle loo sügavamaks sisuks ja mõtteks.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: