Kasutajainfo

Amos Tutuola

Teosed

· Amos Tutuola ·

My Life in the Bush of Ghosts

(romaan aastast 1954)

Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Aafrika päritolu ulmega ei ole mul senini õnnestunud kokku puutuda. Ei oska isegi öelda, kas ja mis olekus see üldse eksisteerib. Rangelt võttes pole ka Tutuola romaani puhul tegu kindlasti mitte ulme, vaid pigem etnofolgi või veel täpsemalt (kunst?)muinasjutuga. Ent üpris värskendav on lugeda teksti, mis kubiseb fantastilistest elementidest ilma igasuguse vihjeta pseudokeskajale või pseudomuinasajale, kus enamiku argiste fantazyromaanide tegevus kipub toimuma. Ei ole siin ka vägevat haavamatut musklimeest-mõõgakeerutajat ega imeilusaid päästmist ootavaid printsesse, samuti päkapikke, lohesid, võlureid, ükssarvikuid, haldjaid ega muid germaani-keldi mütoloogiast laenatud elukaid. On vaid lugematu hulk vaime, üks kummalisem kui teine. Ehk aafriklasele need ei tundugi nii kummalised, ent eurooplasele näib see vaimumaailm sama jahmatav ja pelutav kui esmakokkupuude Aafrika ülilopsaka loodusega.

Tutuola on nigeerlane, rahvuselt joruba, kuigi pani oma tekstid kirja (konarlikus) inglise keeles. Võib-olla seepärast ongi tekst küllaltki lihtsakoeline -- puuduvad ka kõigile fantazytellistele iseloomulikud lehekülgedepikkused olu- ja loodusekirjeldused. Viimaseid pole mitte napilt, vaid nad ongi puudu.

Peategelane on väikese poisina orjapüüdjate käest põgenedes sunnitud varjuma keelatud Vaimude Metsa ja ta ei saa sealt enam välja. Järgneb 21 aastat ekslemist ja kummalisi seiklusi vaimude ja surnute maailmas ja need surnud-vaimud pole euroopa kultuuritraditsioonidest (s.o. normaalsetele "tsiviliseeritud" surnutele ja vaimudele kohasest käitumisest... irw) küll ei ööd ega mütsi näinud ega kuulnud. Poisile langeb osaks igasugu kuju- ja silmamoondamisi ja isegi vaimude jumalaks olemist. Lugeja leiab eksootilisi loodusvaime igale maitsele ja igat masti surnuid niisamuti. Kokku tuleb sellest kõigest üks patoloogiliselt elurõõmus seiklus nagu seda aafriklaste meelelaadile kohane.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019

Autorite sildid: