Kasutajainfo

Matt Barker

25.02.1979-

  • Eesti

Teosed

· Matt Barker ·

Waanenburgi tapatalgud

(romaan aastast 2002)

eesti keeles: Matt Barker «Waanenburgi tapatalgud»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
1
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (7)

Hakata selle sisu ümber jutustama tähendab ühtlasi ka kirjeldada ja avada maailma, milles lugu toimub. See jälle tähendaks tõlgendusi ja ilmselt ka eksimusi. Waanenburgi tapatalgud - ütleme sestap lihtsalt - leiavad aset planeedil, mida kutsutakse Maaks, kus käibivad suuresti angloamerikaanlikud nimed ja ja kus ohtralt viiakse läbi biotehnoloogilsi genteetikakatseid. Ma ise arvan, et tegu on kauge tulevikuga (kus vahepealsete kataklüsimide tõttu on üsna palju muutunud) ja meie Maaga, aga kuigi tähtis see pole. Lugu on vinge... äkiline, põnev... kas ta ka midagi tähendab, ei olegi esimese hooga lihtne öelda. Hoiatust kindlasti, sülgamist samuti. Peamine on aga see, et Barker kirjutab like hell. tekst on väga tihe, loobutud peaaegu täiesti üldplaanide ja detailide kirjeldusest, piirdutakse nimetamisega. Ei või teada, millega lõpeb lause, rääkimata siis lõigust või leheküljest. Aga tempo on sellise hüsteerilise ja vägivaldse loo jaoks just paras.
Teksti loeti eesti keeles

Barker kirjutab paremini kui enne. Waanenburgi jutu puhul on seda märgata. WT jutt on väga hea. Kuigi peategelase vastikult konservariivne maailmavaade ja ühiskonnakriitilised vahemõtted hakkavad aeg-ajalt ajudele käima, on lühiromaan sellegipoolest tohutult hea. Selline pooleldi “timuk-jumala pihtimus” mõjub väga värskendavalt.

Seevastu lühemad jutud polnud mu arvates need kõige paremad. Samas maailmas küll, aga kui autor jääb lühiromaanis hulluse esitusega hea maitse piiridesse, siis lühemad tekstid (eriti Suur Rahupüha) pingutasid selle paranoia ja psühhoosi esitamisega tõsiselt üle. Tegelased on kõik kohutavalt vastikud ja haiged. Viimase jutu “suur vihkamine” ja teiste juttude (ka lühiromaani) ebainimlik “võimutahe” seda raamatut mu lemmikute hulka kahjuks küll ei aseta.

Ütleme nii, et selle raamatuga suutis Barker veelkord tõestada, et fantaasia on tal hea ja ta kirjutab paremini kui varem, aga ka vastikumalt kui kunagi enne. Kogumik 5-, lühiromaani eest puhas viis.

Teksti loeti eesti keeles

Väga sisutihe romaan, ja see ongi võib-olla üks selle teose puudusi. Raamatus on üks hea idee teise otsa, kuid osati tundub, et nende arendamine on poolikuks jäänud. Seega ka küllus võib olla puuduseks, kuna mul oli seda teost kohati väga väsitav lugeda. Raamat on väga tempokas, detailidest ja ümbritseva kirjeldusest libisetakse väga kiiresti üle. Nad jäävad tahaplaanile, seetõttu oli mul väga raske sellesse raamatusse süveneda. Samas aga mulle väga meeldib Barkeri kirjutamisstiil. Selline paranoiline ja natuke ilge. Võib-olla isegi natuke liiga ilge ja vastik. Päris mitmel hetkel tekkis lugemisel tõrge, aga pooleli jätta ka ei saanud. Kokkuvõtvalt hea kirjandus aga soovitada ka ei julge. Viis miinusega.
Teksti loeti eesti keeles

See teos on juba lähedal kirjanduslikule küpsusele. Vahepeal juba mõtlesin, et panen viie ja üldse igapidi kiidan, pärast lõpuni jõudmist siiski jätan selle ära.

Meeldisid romaani esimesed 2/3, kuni Waanenburgi vangistuseni Callaghani juures. Sealt edasi jäid kasutamata mõned vihjed, mis autor enne pillanud oli. Näiteks Sullivani tegelaskuju, romaani esimese osa põhjal tekkis huvitav hüpotees, et peategelane on programmeeritud oma missiooniks ja Sullivan on see isik, kes ta "käivitas", vaatab järele, ega temaga mingit jama ei juhtu ja et ta ikka õiget asja ajaks, programmi vajaduse korral kohendades. Kahjuks otsustas autor Sullivanist poole pealt loobuda, toob tema (või tema klooni) lõpus aga jälle sisse, kui on vaja peategelane viimsesse rahupaika toimetada... Selle tegelase arendamisele oleks tasunud mu meelest rohkem tähelepanu pöörata.

Romaani lõpp ei meeldinud. Esiteks oli see ebaloogiline (valge hiiglane kollaste rassis peaks silma paistma, seega oli Callaghanil kergemaid võimalusi waanenburgide kindlakstegemiseks kui vaid nende jaoks viiruse ehitamine). Teiseks läks lõpp koos kosmosekülalistega minu meelest liialt "laiali": romaani viimastes peatükkides täiesti uute värkide lavale toomine pole nagu eriti hea toon.

Aeg-ajalt komistas autor loogikarajal. Naiste poolt oma meeste pussitamine polnud küll siiski totralt haige, kuid ometi võiks selle kohta öelda haigelt totter. Blausterni purunemisega koos kirjutatakse lööklainest, avakosmoses aga küll ükski lööklaine ei teki. Samasuguse katastroofi võis muidugi tekitada mõni BS suurem tükk, mis Maale jõudis ja atmosfääris ära ei põlenud. Aeg-ajalt pillatakse vihjeid tulevikuajaloolastele, kes midagi justkui arvaks Waanenburgi tapatalkude kohta, samas on arusaamatu, kuidas oma kirstuga maa alla vajunud jutustaja neist teada sai.

Miks selle romaaniga seoses aga alternatiivajaloost räägitakse, ei saa mina aru.

Teksti loeti eesti keeles

Jah, väga imeliku romaaniga on tegu. Meeldis ja ei meeldinud ka. Algus oli hea, tekitas huvi, kuid mida kaugemale asi arenes, seda haiglasemaks ja ebaloogilisenaks see läks. Ja siis need Tundmatud, see oli lausa kohatu ning rikkus kõik ära. Loomulikult oli see hea moodus tülikast inimkonnast lahti saada ja andis peategelasele võimaluse oma juurteni jõuda, kuid iseenesest oli see odav võte. Kahju, et hea asi enne lõppu nii ära rikuti!
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: