Kasutajainfo

Kersti Kivirüüt

28.05.1975-

  • Eesti

Teosed

· Kersti Kivirüüt ·

Okultismiklubi

(romaan aastast 2009)

eesti keeles: Tallinn «Tänapäev» 2009 (Tänapäeva noorsooromaan)

Hinne
Hindajaid
2
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

Kersti Kivirüüda esikraamat "Okultismiklubi" ilmus kirjastuse Tänapäev "Noorsooromaani" sarjas kaheksanda raamatuna. Raamat oli Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja "Tänapäeva" 2008. aasta noorsooromaanivõistlusel äramärgitud töö. Peategelasteks on Vana-Kuuste kooli 8. klass tervikuna (2 poissi ja 4 tüdrukut) ning nende 23-aastane ajalooõpetaja Erika. Et Kersti Kivirüüt töötab Kuuste koolis ajalooõpetajana, näib Erika olevat vähemalt osaliselt tema alter ego. Lastes pilgu üle autori kahe sel aastal Algernonis ilmunud jutu, näib, et ajalooteema on talle südamelähedane. Raamatukaas väidab, et teos on inspireeritud Vana-Kuuste kandis aset leidvatest paranähtustest ning Kuuste Q-Klubi ulmelistest seiklustest. Internetist saame teada, et KK on seotud Kuuste koolis valmiva (või juba valminud, ma ei tea) filmiga Kuuste kummitused. Nii et raamat ja film käsikäes. Nooremapoolset tegelaskonda arvestades tuleb arvata, et "Okultismiklubi" lugejad võiksid kuuluda samasse vanuseklassi (12-16).

Sündmused hakkavad hargnema Kõivussaare tuhandeaastasest kivikalmest, kus ajalooõpetaja mõtisklemas käib, komistab, kukub ja pea vastu kiviplaati ära lööb. Seeläbi vallandub kalmest mingisugune iidne vägi, mille heast või halvast loomusest esialgu aru ei saada. Et mängus on üleloomulikud jõud, saadakse lõplikult aru öösel koolimajas peetaval "folklooriõhtul", kus keerutatakse taldrikut ja kasutatakse ouija-lauda. Umbes 150 aasta eest oli kohalik mõisahärra kivikalmes väljakaevamisi korraldanud ja hiljem kadunuks jäänud. Kuidagi on asjaga seotud iirlased, kullast kroon ja sellega kaasnev needus. Õpetaja juhtimisel moodustavad lapsed "okultismiklubi", jagavad ära üleaandes ja hakkavad uskumatu iseenesestmõistetavusega mõistatust lahendama. Nagu Eesti oludesse paigutatud vaese mehe "Da Vinci kood", ehkki siin on rõhku paranähtustel, gootihõngulistel motiividel ja veidi ka tegelaste ealistest iseärastust tulenevatel probleemidel (poiss-tüdruk suhted, suitsetamine, jmt). Üldiselt on väikese maakooli miljöö siiski üsna nunnu, ei ole koolivägivalda, erilist ropendamist ega narkomaaniat ja õnnelik lõpp tundub juba ette sisseprogrammeeritud. Väike moraliseerimine käib sellest hoolimata asja juurde.

Ilmselgelt ei ole mina sellise teose sihtgrupp ja pole ka kerge kujutada end 14-aastaseks ning oletada, kas oleks meeldinud või mitte. Neljaga hinnata siiski kahju ei ole, ehkki eks sellise naiivse noorteka maik suhu jäi.

Teksti loeti eesti keeles

Eelmine arvustaja on kõik olulisema juba välja toonud, nii et polegi suurt lisada. Aga eks "Okultismiklubi" hinnates tuleb kõige pealt arvestada ikka seda kellele see on kirjutatud. Lugejaskonnaks on põhikoolis käivad noorukid (12-16 aastased) ning seda arvestades on tegemist igati korraliku noorsoo seiklusjutuga. Raamatus on olemas kõik see, mis kutsub tänapäeva noort lugema - müstikaelement, noortesuhted ning seiklused. Ning kuna tegemist noortega nö. naabervallast, leiab kindlasti iga koolinoor loost tegelase kellega ise samastuda. Kindlasti võiks selline teos kuuluda ka koolis loetavate raamatute valikusse (Vana-Kuustes kindlasti ka kuulub). Raamatu populaarsusest annab ka tunnistust see, et just ilmus ka järg.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: