Kasutajainfo

Siim Veskimees

5.04.1962-

  • Eesti

Teosed

· Siim Veskimees ·

Sõda kosmose rannavetes

(lühiromaan aastast 2011)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 8: Sõda kosmose rannavetes» 2011

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Täheaeg
Hinne
Hindajaid
1
4
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (6)

Lugu Kuu Ordu algusaegadest, täpsemalt USA ja India sõjast Kuu Ordu vastu, millele ka teistes sarja tekstides viidatud. Enamik lühiromaani tegevusest leiab aset Ordu kontrollitud Sri Lankal.

Boris Kaburi teose "Kosmose rannavetes", millele Veskimehe lühiromaani pealkiri näib viitavat, lugemist on mul vältida õnnestunud, ent Baasi arvustuste vahendusel olen selle kurikuulsa teksti sisuga tuttav. Võimalik, et Veskimees vihjab kuidagi äraspidiselt Kaburi kommunistlikule/antirassistlikule raamatule-ka siin on suure osa tegevuse keskmes valge mees ja neeger. Ent valge mees on mõõdukalt rassistlik ja igatseb taga kunagist koloniaalaega, kõhklemata ka neegrist partnerile nii mõndagi "poliitiliselt ebakorrektset" ütlemast. USA lugeja reaktsioon sellele lühiromaanile oleks äärmiselt intrigeeriv, ehkki vaevalt, et sealsed kirjastused midagi sellist avaldaksid.

"Kuu Ordu" sari kuulub minu meelest Veskimehe loomingu vaieldamatusse paremikku ja ka selle lühiromaani hindes pole kahtlustki. Veskimees kirjutab põnevalt, detailselt ja värvikalt, ehkki tegelaskujud on nõrgad. Ka autori ideoloogiaga võib üldiselt nõustuda, ehkki selle (väidetavalt Heinleinilt pärineva) matemaatikateemalise märkuse kasutamine kolmandas teoses järjest pole ei vaimukas ega isegi ärritav, vaid lihtsalt tobe.

Teksti loeti eesti keeles

Avastasin selle jutu lugemisega, et tegemist on minu esimese loetud jutuga Kuu Ordu - sarjast, seega olin sarja alustades puhas leht ja eelteadmised puudusid.

Veskimehega on nii, et tema kirjutamisstiilile pole midagi ette heita, fabuleerimisele veel vähem, niipalju kui aga mina tema jutte lugenud olen, ei kõiguta need mind vähimalgi määral. Toimub mingi tegevus, mingi andmine, tavaliselt kuskil kaugel või kõrgel või mõlemas, üks peategelane laob tüüpiliselt jutu käigus oma vaated ette, mis on tavaliselt selliselt vinguvas toonis edastatud etteheited maailmakorrale ja poliitilisele korrektsusele. Enamasti on see peategelane ka ise segu raudkõvast löömamehest ja šarmantsest naistemehest ning enamasti püherdab ta loo käigus ka mõne naisega linade vahel.

Ses suhtes ei pakkunud üllatusi ka see lugu, kõik need elemendid leidusid ka siin. Mulle meeldis enim demokraatia definitsioon, mille toon ka siinkohal ära:

Demokraatiaks nimetatakse tsirkust, kus klounid valetamises võistlevad, et idiootidele antud tühjade lubaduste eest saada neljaks aastaks korruptsioonimandaat.

Tihtilugu olen ma Veskimehega nõus. Lugu aga oli nagu oli, nagu öeldud, ei eruta ega ärrita. Kuu Ordu - sarja võtan aga ette pensionipõlves, sest enne on muudki lugeda.

Teksti loeti eesti keeles

"Kuu Ordu" sari on mulle Veskimehe loomingu hulgast seni kõige enam meeldinud ning selle tõttu tekitas käesoleva teksti ilmumine minus ka teatud elevust. Põhimõtteliselt pettuma ma ei pidanud. Lugu räägib Kuu Ordu esimesest suuremast vastasseisust selle maailma vägevatega. Peategelaseks autorile omaselt jälle üks peaaegu üliinimene, kelle panus ettevõtmisesse saab sõjas otsustavaks. Õnneks see väga ei häirinud, sest mingi ime kombel on Veskimehel sel korral tema lemmik karakteritüüp üsna inimlikuna välja kukkunud. Ka igasugused maailmavaatelised küsimused, mida autoril tihtipeale meeldib oma tekstides lahata, olid vähe sujuvamalt esitatud ning ei mõjunud enam mingisuguse poliitilise manifestina. Lõppkokkuvõttes küll ei midagi erilist, aga muidu täiesti mõnuga loetav lugu. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Mul tuli antoloogia «Täheaeg 8: Sõda kosmose rannavetes» lugemises paras vahe sisse ja põhjuseks oli just raamatule nime andnud Siim Veskimehe lühiromaan. Kaks korda alustasin ja jätsin pooleli ning alles täna hommikul ja kolmandal katsel jõudsin algusest edasi ja lugesin lõpuni.

Kehva mineku põhjustasid nii antoloogia (väsinud silmi sööv) küljendus, kui ka lühiromaani piisavalt lugejavaenulik algus.

«Sõda kosmose rannavetes» pajatab lugejale ühe episoodi Kuu Ordu alguspäevilt, sellest ajast, mil Maa püüdis esimest korda Kuu Ordut sõjaliselt n-ö paika panna. Peamiselt on aga tekst Judge`i ja Longhorni ülesanne ja sellele järgnev.

Judge on mingi kolakas neeger ja Longhorni ristinimi on Ago ning ülesandeks oli neil maalaste kahtlased satelliidid orbiidilt n-ö ära noppida. Peamiselt selleks, et takistada maalaste sõjapidamist. Sõjategevus kogub tuure ja lõpuks ei jäägi Judge`il ja Longhornil muud üle, kui kõik ettesattuvad satelliidid lihtsalt puruks lasta...

Lühiromaan kuulub Siim Veskimehe Kuu Ordu sarja, mis minuarust on ka parim, mida autoril on ette näidata ning tõttöelda tekkis mul tahtmine seda sarja sisaldav jutukogu taaskord üle lugeda.

«Sõda kosmose rannavetes» sisaldab viiteid Robert A. Heinleini teostele ja Arthur C. Clarke`i elule ning kuigi pealkiri lubaks, pole sel tekstil mingeid seoseid Boris Kaburi ainukese ulmeromaaniga.

Hinde põhjendamist alustaksin ma konstruktiivse virinaga toimetamise teemadel. Kirjanik ei pruugi teada, et taigen kerkib, mitte ei kasva ... toimetaja peab seda teadma! SF kirjanik peaks aga kindlasti teadma sõna «planetoplaan» õigekirja! Esines veel ka suvalisi näpukaid ja pisiprahti...

Aga olgu, toimetamine on alati pisut vaieldav teema ning sellepärast ma autorit nuhelda ei tahaks. Küll aga võiks autor mõelda võimalikule lugejale ja järgmise lühiromaani algusesse mitte kirjutada 10–12 lehekülge tühja ja tüütut mula. Kui Judge ja Longhorn lendu läksid, siis läks asjaks ja siis oli huvitav lugeda. Huvitav oli lugeda ka Maal toimuvat, aga algus oli tüütus ise.

Jah, ma saan aru, et mingit sissejuhatust oli ju vaja, aga paarist leheküljest oleks tõesti küll olnud. Äpardunud algus just hinde alla veabki! Tunnistan ausalt, et sellise algusega teksti võõras keeles poleks ma ilmselt nii pikalt lugeda viitsinud. Eks kohaliku autori puhul pingutad rohkem ning kuna mulle Veskimehe ulme (ja Kuu Ordu sari iseäranis) meeldib, siis pingutasin mitu korda ning pingutus sai ka vääriliselt tasutud. Aga arvan siiski, et hea ajaviitekirjandus võiks kuidagi väiksema vaevaga end kätte anda..?

Teksti loeti eesti keeles

Rahuldava hinde saab lühiromaan kahel põhjusel. Esiteks Veskimehele omane kohmakas jutustamisstiil ning kalduvus lehekülje või poolteise pikkuseid pseudofüüsika või -inseneeria loenguid pidada. Teiseks kergus, millega Viiekümnetunnine sõda võidetakse. Kui asi on läinud juba tuumapommide loopimiseni, siis ei anna suurriigid alla lihtsalt selleks, et mõnd tuhandet meremeest veest hulpimast ära päästa. Sõja realistlik kulg pidanuks kirjeldatud jõudude vahekorra juures olema selline, et kõik Ordu tugialad Maal vallutatakse ning selle liikmetest suurem osa tapetakse või vangistatakse. Osa jääb põrandaalustes võrgustikes ellu, aga see on juba teine teema. Peategelased tegid satelliitide hävitamisega kindlasti tubli tüki tööd ära ning põhjustasid vaenlasele suurt kahju, aga nende likvideerimine ei muuda ühtegi armeed kurdiks ega pimedaks.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022

Autorite sildid: