Kasutajainfo

Brandon Sanderson

19.12.1975-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Brandon Sanderson ·

The Way of Kings

(romaan aastast 2010)

Sarjad:
Sisukord:
Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)

Kuigi ma Sandersoni sarja Mistborn kandsin enda jaoks maha kui täiesti mõttetu, siis uus sari, mille esimene romaan The Way of Kings on, on tõeliselt paljulubav! 1000 lehekülge, milles on kujutatud väga omapärast maailma ja rahvaid, mis on tõesti läbi mõeldud, kus maagia ei ole kuskilt maha viksitud vaid läbi mõeldud, kus lugu edeneb mõistlikult, kus tegelased arenevad suht mõistlikult - täitsa lõpp. Uskumatu. Kas selliseid autoreid tõesti on? Ahjaa, raamatus on illustratsioone - sketshe floorast ja faunast.

Ma saan aru küll, et ta seda on üle kümne aasta teinud ja selline asi võikski hea olla. Ma lihtsalt loodan südamest, et tal on ülejäänud üheksa osa sellest sarjast ka mingil määral läbi mõeldud ja need tõesti tulevad välja sellises tempos nagu on lubatud ning on sealjuures sama head. Sellega teeks ta lõdvalt ära Martinile, Rothfussile, Eriksonile ja teistele.

Päris kummaline on näha, et seda raamatut pole keegi arvustanud. Kas tõesti pole lugenud?

Sisu ümberjutustamise jätan kellelegi teisele. Labaselt võiks öelda, et kuni üks kuningriik vana kuninga mõrva tellinud rahvaga sõda peab, on pead tõstmas iidne kurjus, mille eelmisest tulemisest on nii võrd palju aega möödas, et isegi rahvajuttudes on see moondunud. Ja miski pole päris nii nagu näib. (See on tegelikult kohutavalt labane utreering. Amazon.com retsensioonides on päris kenasid ümberjutustusi, kuniks keegi siia kokkuvõtet ei kirjuta.)

Teksti loeti inglise keeles

"The Way of Kings" on esimene raamatu kümneosalisest planeeritud sarjast nimega "The Stormlight Archives". See räägib loo maailmast nimega Roshar, mille sarnasus meie omaga on minimaalne. Sealsed tingimused on paika pandud eriliste tormidega, mis regulaarselt laastavad kõiki olulisemaid regioone -- rajude võimsus on selline, et õhk on paks veest ja kiviklibust ning inimese jaoks sel hetkel väljas viibimine tähendaks kindlat surma. Samas on orkaanid olulised, sest tormivalgus, mis käivitab kohaliku maagiat, tekib just nende käigus. Loodusseaduseid, emotsioone ning seisundeid Rosharis vaimud nimega sprenid, kes paistavad kogu maailma koos ja käigus hoidvat ehk teisisõnu, Toto, asi on Kansasest kaugel.

Stormlighti sari, kuigi olles maailma seisukohalt üksjagu erinev, paistab endas kandvad sama printsiipi, mida kandis endas sama autori Mistborni lood -- mitte midagi ei ole nii nagu see algusest paistab. Iga kord kui paistab, et nüüd on kõik justkui selge, selgub, et sa oled kõigest täiesti valesti aru saanud -- ootamatult selgub, et pahad teevad head, head teevad halba ning tegelaste motivatsioonidel on veel üks dimensioon, millest veel paar lehte tagasi peategelased (ja läbi nende ka lugeja) teadlik polnud. Lisaks paljusi selle maailma jaoks enesestmõistetavaid asju ei vaevuta kordagi lahti seletama ning need sleguvad pisitasa loo arenemise käigus. Näiteks see, et Alethkari kuningriigis valitseb teatavat sorti apartheid, kus heledate silmadega inimestel on sünnijärgne positsioon garanteeritud, sellal kui kui tumedate silmadega rahvas saab kuuluda parimal juhul vaid keskklassi kui sedagi.

Kogu lugu antakse edasi läbi kolme põhilise tegelaskuju ja käputäie tähtsusemate asjapulkade vahendusel. Selle raamatu põhinatuuriks on Kaladin, kes kuuludes küll tumedasilmsete hulka, on oma isetuse ning kõrgete ideaalide tõttu suutnud endaga siduda auspreni, kelle abil tal hakkavad pisitasa välja kujunema võimed, mida standarvarustuses inimestele ei jagata. Kaks teist põhilist tegelast on Shallan ja Dalinar, esimene on ühe teisejärgulise koja valitseja tütar ning teine Alethkari printsiriigi patriarh ning kuninga lell (Alethkari kuningriik koosneb kümnest pintsiriigist) ja mõlemaga toimub midagi sarnast mis Kaladiniga.

Lugu hakkab pihta sellega, et vana kuningas on avastamas midagi väga olulist, kuid siis tapetakse ta segastel asjaoludel ära. Tundub, et tulemas on Roshari ekvivalent viimasest kohtumõistmisest, kuid paraku pole selge, kes on kelle vaenlane ning kes on head ja kes on halvad. Sanderson on sündinud jutuvestja ning kuigi tegemist on tüseda tellisega, on raamat kaasahaarav ning kergesti loetav. Soovitan väga.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020

Autorite sildid: