Kasutajainfo

Jenny Kangasvuo

1975-

Teosed

· Jenny Kangasvuo ·

Aalto nahan alla

(lühiromaan aastast 2005)

ajakirjapublikatsioon: «Portti» 2005; nr 4
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Merelaine naha all»
antoloogia «Soome ulme» 2008

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
4
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (10)

Jenny Kangasvuo kasutab ära paljude (mereäärsete) rahvaste muinasjuttudes esineva motiivi kalurist, kes saab enda kätte hülge naha, abiellub siis hülgenaisega ja elab temaga niikaua, kui naine oma naha jälle kätte saab ja merre tagasi läheb. Sisse on osavalt põimitud muinas-Islandi rahvakombeid ja traditsioone ning ka päris tugev lesbilik element. Lugu sai 2006. aastal Atoroxi (soomlaste Stalkeri) hääletuses teise koha, kusjuures Kangasvuo võistles iseendaga, sest esikoht läks ka temale.

Hea.

Teksti loeti eesti keeles

Üsna rahulik ja kahjuks seetõttu ka mitte millegi erilisega hiilgav muinasjutt hülgenaisest. Kerge lesbiline moment, küllalt hästi teostatud ja Soome ulme üldisel taustal üsna helge lugu.
Teksti loeti eesti keeles

Biseksuaalset erootikat tulvil põhjamaine naisfantasy, mida iseloomustab tugev etnoelement, s.h. märga unenägu meenutavad pulmakombed.

Lugeda täitsa kõlbas.

Teksti loeti eesti keeles

Jenny Kangasvuo on nii mõnigi kord kurtnud, et ulmejuttude jaoks on raske teemasid leida. Alati on väljapääsuks mingi rahvajutu või müüdi lahtikirjutamine või teise ajastusse/ümbrusse siirdamine.

Käesolevas loos on Kangasvuo kasutanud laialt levinud juttu hüljesnaisest, mida eesti keeles võib lugeda iiri ja shoti rahvajuttude raamatust Torupill, haldjad ja hiiglased pealkirja Hüljeste Maccodrum all (lk 179-183). Kirjanik kasutab oma etnograafia-alaseid teadmisi, puhub loole elu sisse ja… tulemuseks on jutt, mis tugevdaks inglisekeelsena ükskõik millist Dozois’ või Hartwelli Best of Year… kogumikku. Kindel viis.
Teksti loeti soome keeles

Ma pole nende originaal-legendidega, millel see lugu põhineb, küll tuttav, aga umbes selle lühiromaani teise kolmandiku peal tekkis mul tunne, et tegu on natuke liiga otsese ümberjutustusega. Lugu hakkas pisut venima. Üldmulje jäi aga kokkuvõttes siiski positiivne.
Teksti loeti eesti keeles

Kalur armub hüljesnaisesse, varastab ta hülgenaha ja toob tüdruku endale mõrsjaks. Tema eelmine pruut ei pea mehe peale üldse viha, vaid armub samuti hüljesnaisesse. Selline veider armastuskolmnurk siis ja autor on osanud selle peale ehitada täiesti korraliku loo, mis töötab eeskätt tänu sellele, et olustikuloomiseks on rohkesti kasutatud muistse Põhjala etnografilisi detaile (mida söödi, joodi, mida kasvatati, milliseid töid tehti, kuidas pulmi peeti, seksuaalkombestik jne). Ma olen alati arvanud, et igasugune konkreetne ainestik võib loole kõvasti juurde ana ja see Kangasvuo tekst on selle ehedaks tõestuseks. Hinne oleks ehk muidu nelja poole kaldu, aga kuna naistevahelise armastuse kirjeldamine on kirjanduses igati tänuväärne teema, siis olgu hindeks "viis".
Teksti loeti eesti keeles

Ma kardan, et üldiselt on tähele panemata jäetud üks oluline asi. Erla ei olnud mingi erand, et ta Unnurisse armus. Teda armastasid kõik. Eysteinni kohta on see ilmne. Kuid Unnurit armastasid ka Arnalduri ema ja isa ning üldse kogu külarahvas. Minu arvates tegi see loo paremaks. Niimoodi tuli loo mõte veelgi reljeefsemalt välja.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: