Kasutajainfo

Scott Lynch

2.04.1978-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Scott Lynch ·

The Republic of Thieves

(romaan aastast 2009)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Romaanisarja kahe eelmise osa lugemisest on möödas umbes viis aastat ja paljugi neis kirjeldatust oli mul meelest läinud. Käesoleva romaani kirjutamine venis autoril kuuldavasti isiklike probleemide tõttu... Nüüd on see siis aga lõpuks ilmunud ja "Varaste vabariigiga" sari ei lõpe, Lynchil on kavas neljaski osa.

Romaani alguses käivad Camorrist põgenenud Locke Lamora ja tema sõbra Jean Tanneni käbarad õige kehvasti... täpsemalt on Locke mürgitamise tagajärjel suremas. Kelmiduole tuleb appi nende vana vaenlane, naisvõlur Patience, kes pakub mürgitatud Lockele ravi vastuteene eest-Locke ja Tannen peavad sekkuma demokraatlikus Karthaini linnriigis toimuvatesse valimistesse. Karthain on võlurite (ehk bondsmagide) omavahelise varjatud võimuvõitluse tallermaaks, ent nood ei söanda valimistulemuste mõjutamiseks maagiat kasutada, kartes selle võimalikke apokalüptilisi tagajärgi. Seega kulub kelmide abi marjaks ära. Karthaini jõudnud kelmid avastavad aga üllatusega, et vastaspartei võitu on garanteerima palgatud nende endine jõugukaaslane ja Locke armastatu Sabetha. Romaani tegevus toimub kahes liinis-ühes kirjeldatakse Locke, Tanneni ja Sabetha tegevust Karthainist, teises aga Locke lapsepõlve ning noorust ja armastusloo algust Sabethaga. Romaani mittelineaarne ülesehitus võib esmapilgul näida tüütuna, ent vähemalt minu meelest on Lynch sellega hästi hakkama saanud.

Kohati võib romaani lugedes ära unustada, et tegu on fiktiivses maailmas toimuva fantasyga, liiga palju meenutab see tavalist kelmiromaani. Maagia ja maailma saatust puudutavad küsimused tulevad kohati mängu, ent asuvad enamasti justkui kuskil kaugel eemal-peamiseks on ikkagi kelmide omavahelised intriigid ning suhted. Lynchi võlurid oma hirmuga maagia ülemäärase kasutamise ees meenutavad Le Guini oma (tiitlid nagu "arhimaag" panid mainitud autori Meremaa-sarjaga veelgi enam paralleele tõmbama), ent muidugi on Lynchil hoopis teine stiil-kelmiromaanilikult lõbus ja värvikas, vahel ka sügavatundeline, julm ning nukker. Kokkuvõttes üks mahukas, aga hea raamat, loodetavasti õnnestub autoril see pikk romaanisari lõpuni heal tasemel valmis kirjutada.

Teksti loeti inglise keeles

Ei meeldinud!

Väga kaua pidi seda kolmandat osa ootama. Sarja algus oli ülihiilgav - julgen The Lies of Locke Lamora`t soovitada kõigile moodsast fantasyst lugupidavatele. Teine osa oli ka selline "päris hea" klassi langev, kolmanda valmimine aga võttis juba peaaegu samakaua aega kui Jorge Martini saaga järjekordsel osal ja kvaliteedi langus oli märgatav. Kuulu järgi oli kirjutamisprotsess nii pingeline, et Lynch käis vahepeal lausa hullaris jalga puhkamas...Ei tea, see pole siinkohal ka üldse oluline, oluline on see, et kolmas osa oli nõrk!

Kusjuures, mitte kirjutamisoskuse languse poolest, oh ei...Lihtsalt teema kiskus kõvasti lappama, ja seda juba päris algusest. Tähendab, mulle meenutas lääneliku "demokraatia" võikamaid osiseid - valimisprotsess ja häälterabamiskampaaniad sealjuures meie või siis ükspuha millise lääneriigi valimiskampaaniaid. Sellise elemendi kohtamine fantasyraamatus on aga võrdne sellega kui Martini saagas tossutaks kuskilt nurga tagant korraga välja miski automobiil - täiesti konteksti mittekuuluv, võõrkeha ja sobimatu muljerikkuja.

Pisiasjad nagu geniaalse ja vahedamast vahedama mõistusega Locke ootamatu debiilsuseilming ettesöödetud narkomaani oma paremaks käeks võtmine ja siis terve raamatu vältel mitte arusaamine, kes küll vastasele infot ette söödab samas kui lugejale oli see asjaolu juba alguset peale selge...Või kogu totaalselt ebausutav "võitlus" Sabetha ja vastaste parteiga...Või kõige ebausutavam asjaolu üldse - Bondmagi`de kummaline mittesekkumispoliitika... jne jne.

Ühesõnaga - ma polnud rahul ei ebausutava teemaga, kusjuures ma ei neelanud ka alla vanade armukeste omavahelist võitlust mis kohati taas sai erootilise laengu ja kohati muutus vaat et letaalseks. Ei usu! Mis puutub lõpus toimuvasse (SPOILER!)Falconeri ülesärkamisse, siis selle jumal masinast triki ülesandeks oli nii selgelt neljandale köitele juba ette eelvurtsu andmine, et ei ajanud haigutamagi...

Aga no ootame, vaatame selle The Thorn of Emberlaine ka ära ja siis ka selgub, kas sari kannab (planeeritud) seitsme köite lõpuni ilusti välja või sumbub millekski pahalõhnaliseks juba köiteid enne lõppu. Eelpoolnimetatud "Thorn" on hetkel niikuinii ainult läige kirjaniku silmis, ilmumiskuupäevast (ega isegi mitte -aastast) pole seni veel juttu olnud.

Keskmine "kolm".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: