Kasutajainfo

Scott Lynch

2.04.1978-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Scott Lynch ·

The Lies of Locke Lamora

(romaan aastast 2006)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)

„Locke Lamora valed” on noore autori Scott Lynchi debüütromaan. Tegemist on esimese osaga planeeritud seitsmeosalisest Gentleman Bastards sarjast. Hetkeks on ilmunud ka sarja teine osa, „Red Seas Under Red Skies”.

Tegemist on kelmiromaaniga, õieti kelmiromaani vormis fantasyga. Ääretult mõnus setting kujutab kahtlaselt keskaegset Veneetsiat meenutavat Camorri linnriiki. Camorr asub jõe suudmes sadade üksteisest kanalitega eraldatud saarte peal. Raamat kirjeldab vaheldumisi kuidas noorest tatikast Locke Lamorast asjalike ja kogenud varaste käe all kasvatatakse neid meistriosavuses pika puuga lööv suli ja sellesama täiskasvanud Locke Lamora ja tema sõprade, Gentleman Bastardsiteks ennast kutsuva kamba imetlusttekitavaid väljapetmisskeeme, mida nad teostavad Camorri aadlike kallal. Raamatu algus meenutab kergelt Dickensi „Oliver Twisti”, eriti kohad, kus nagamannid saavad õppinud varaste käest asjalikku õpetust tulevase ameti jaoks.

Locke Lamora on oma kambaga alustanud just äärmiselt ohtlikku, kuid väga nauditavat parun Salvara paljakslüpsmisskeemi, kui korraga sekkub Camorri allilma tegemistesse keegi tundmatu aga väga ohtlik, ennast Halliks Kuningaks kutsuv tundmatu. Halli Kuninga eesmärgiks paistab olevat ei midagi vähemat kui Camorri ristiisa Capa Barsavi kõrvaldamine ja ise tema kohale asumine. Locke Lamora ja tema lõbus vennaskond kistakse tahtmatult neisse intriigidesse kaasa ja alguses üsnagi lõbus lugu hakkab saama järjest verisemaid pöördeid.

Raamatus on huumorit, eelkõige kirjeldab Lynch Lamora tegemisi üsna keel-põses. Uuemale fantasyle kohaselt on aga ka verist vägivalda ja kui just mitte peategelaste, siis üsnagi oluliste kõrvaltegelaste ootamatut hukkumist. See aga annab raamatule ainult hoogu juurde. Kuni päris lõpuni välja keeratakse igale asjale veel vint või kaks peale.

Jälle üks selline raamat, mis saab liiga kiiresti otsa. Õnneks on teine osa juba ilmunud ja kolmanda tulek pole ka enam mägede taga. Viis mitme rasvase plussiga.

Teksti loeti inglise keeles

Kui aus olla, siis ei meenugi, et midagi päris sarnast oleksin kunagi lugenud. Jah, maffiasõdadest on fantasy-settingut kasutades kirjutanud ka näiteks Brust, aga peategelase kuulumisega organiseeritud kurjategijate ridadesse sarnasused ka lõppevad. Lynchi veidi vahemereline, maagiat sisaldav maailm ja elunautlevat kelmiromaani toore vägivallaga segav stiil on midagi täiesti omapärast. Maagiat on Lynchi loomingus muide märksa rohkem, kui Hobbi, Martini, või Abercrombie omas.

Võrreldes Abercrombiega on Lynch märksa sümpaatsem.(Ilmselt on mul soov neid kaht autorit võrrelda, sest neid soovitas mulle sama isik). Abercrombie keerab vindi vägivalla ja künismiga(mitte, et mul midagi kummagi vastu oleks) tugevalt üle, aga Lynch hoiab erinevad elemendid tasakaalus, lisab kuhjaga mõnusat õhustikku ja lõpptulemus on seega palju meeldivam.

Kohati jäi selline mulje, et Locke Lamora polegi mingi eriline kangelane, sest ilma oma sõbra Jean Tanneni abita poleks ta intriigidest palju kasu. Aga see selleks.

Teksti loeti inglise keeles

Sisu on eelpoolkommenteerijad juba ära rääkinud, seega rohkem spoilerdama ei hakka.Mind häiris alguses veidi autori armastus ajakaleidoskoopi kasutada. Nii mõnigi kord ei olnud aru saada, mis ajahetke parajasti kirjeldatakse ja mis järjekorras sündmuses toimuvad. Jutu edenedes jäi sellist trikitamist vähemaks ja need "interlüüdiumid" olid korralikult märgistatud ja asjakohased vahelugemised.Maailm oli viimase peal, tegelased vahvad, sündmused kerisid korralikult - miks siis ikkagi neli. Noh eks see neli ole hästi rasvane, aga päris viiest jääb veidi puudu. Võib-olla oleks oodanud lõpplahenduselt veidi rohkem kelmikust. Locke ei sobinud sinn dramaatilisse rolli, kuhu autor teda päris lõpus toppida üritas. Ja see maailmapäästmine kukkus ka tegelikult üsna haledalt välja - kujutage ise endale ette kelmi, kes tuleb ja ütleb, et jah, olen petis, aga nüüd peate te kõik mind uskuma!Jääme siis lootma, et tuleb veel vint vindi vint järgmiste lugudega siia peale ja siis saab oma hindekotirauad laiemalt lahti venitada.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019

Autorite sildid: