Kasutajainfo

Gardner Dozois

23.07.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Gardner Dozois ·

A Kingdom by the Sea

(jutt aastast 1972)

eesti keeles: «Kuningriik mere ääres»
antoloogia «Vaade pimedusse» 2003

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
1
6
2
0
Keskmine hinne
3.538
Arvustused (13)

Selle loo mõte jäi mulle täiesti arusaamatuks. Mingi luuserist lihunik suvalises hallis tööstuslinnas. Loo stiil meenutas oma kujundlikkusega kangesti Ray Bradburyt. Samasugused lootusetu elu varjuküljed, mis on edasi antud äärmiselt kujundirikkalt. Huvitav miks küll kirjanike meelest masendavas linnas sajab alati vihma ja puhub külm tuul? Vihmas ja tuules iseendas pole midagi masendavat. Aga selle loo lõpp tundus mulle shokeeriva asemel lihtsalt tobe.
Teksti loeti eesti keeles

Igati viieväärne ankur "Marduse" lõpus ja ilmselt ka üks vana Dozois` tipplugusid. Ehkki loo puänt oli aimatav, sisaldus viimases lauses tegelikult palju rohkem kui lihtsalt puänt. Jutt on muiude igas mõttes sf. Ainult et pealkiri jäi mulle arusaamatuks (võib-olla peaks seda Poe` poeemi lugema?).
Teksti loeti eesti keeles

Jah, sellest viimasest lausest võib igasuguseid asju välja lugeda, kui inimene ainult seda tahab. Mina nagu eriti seda ei taha. Aga muidu on tegu väga-väga hästi kirjutatud tükiga, mis rõhub rohkem lugeja emotsioonidele kui millelegi muule. Lugu teenib viie välja meeleolu, mitte üllatava lõpu jne. pärast.
Teksti loeti eesti keeles

Selle "Mardus"`e tipplugu nagu Mario ka kaanel on v2itnud. Kindlasti on siinjuures abiks Poe tundmine, sest sellele poeemile on vihjatud ikka ysna h2bitult.

Kui keegi tutvuda tahab, siis leiate selle poeemi siit.

Hinde panemisel ei tekkinud mingeid kahtlusi v6i k6hklusi.

Teksti loeti eesti keeles

Võib ju küsida/-n tegu ikka "päris" ulmega või kujutab hullumeelne Mason toimuvat lihtsalt ette? Poe luuletuses kujutatud "puhas" , antiseksuaalne armastustemaatika on vastandatud Dozois, jutus esinevatele naturalistlikele olukirjeldustele, sealt ilmselt ka vihje.
Teksti loeti eesti keeles

Mingi psühholoogiline ulmeelement selles ju oli, aga - et lugu elama hakkaks, seda küll ei juhtunud. Karakter oli igav, mingit tegevustikku ei olnud, idee oli lame ja lõpp ettearvatav. Ainus mis üllatas, oli jutu valik kogumikku. Miks just see?
Teksti loeti eesti keeles

Toimetaja tahtis arvamust kuulda - siin see on - hästi kirjutatud mõttetu lugu. Lihtsalt ei ole erilist mõtet kirjutada sellest kuidas kaelast saadik pasas (otse või ülekantud tähenduses, kuidas soovite) elav inimene millestki helgemast uneleb, kui see jääbki lihtsalt tömbiks kirjelduseks. Paistab, et Dozois näol tegu mehega, kes teab kuidas peab kirjutama ja oskab seda puhttehnilist oskust ka praktikas ellu rakendada, kuid kellel nagu paljudel endasarnastel puudub igasugune väljaütlemist vääriv ja kirjutamist õigustav mõte; ega sama autori "Strangerski" mingi eriline meistriteos pole. Ebatäpsusi on sisse lasknud nii autor (kord kestis lehmatapja kooselu Emmaga kolm, kord kuus aastat) kui tõlkija (viimases lauses pole üheselt arusaadav, kelle pähe vasar kukub, oletan et inglise keeles on siiski selge vahe sisse tehtud kas sõna him või it kasutamisega).
Teksti loeti eesti keeles

"Iga päev seisis Mazon, vasar käes, ja tappis lehmi."(antoloogias "Vaade pimedusse" lk.140). Ma lugesin seda lauset ja mõtlesin, et nüüd on midagi head tulemas! Võib olla mingi keskaegne rüütel, kes harjutab vasarat lehmade peal või lihtsalt mingist haigest kujust, aga ma ei osanud arvatagi, et sellele järgneb 22 lehekülge puhast jampsi, kuigi esikaanel öeldi, et "Kuningriik mere ääres" on antoloogia "Vaade pimedusse" tipplugu! Hetkeks tuli tõepoolest meelde Bradbury, kuid siis meenus ka see, et Bradbury on mitu korda parem kui Dozois! See lugu tundus üldjuhul seosetu[kuigi ma olen ju ka vaid n00b, nii et mida mina sellest tean?;)], mõtetu ja puhas möga, mida on aetud, et mõni kirjaniku tõeline fänn veel nati oma rahakukrut tema heaks kergendaks ja ostaks mingi kogumiku, kus just selline jama sees on!

Milline see jutt siis mulle tundus? Mis tundus mulle selle jutu mõte olevat? Jutu mõte oli vist rääkida meil, lugejatele, ühest lihunikust, kes näeb erootilisi unenägusid, rääkides täpselt ära, mis tema trussikutega pärast seda juhtub(lk. 155)! Paneks ühe, kuid kuna ennem on pandud nii palju viisi siis mõtlen, et päris nii halba hinnet ka ei ole mõtet panna! Panen hoopis kahe.

Teksti loeti eesti keeles

Huvitav, miks on "tipplood" just sihukeste mustatööliste elulookirjeldused? Vahepeal pisut ehk nokkiski, kui unenäovärk sisse hakkas tulema, ent üldmulje on üsna igav...
Teksti loeti eesti keeles

Antoloogias "Vaade pimedusse" jäi see lugu minu meelest vahest ehk isegi kõige nõrgemaks. Ei tahaks seda päris kõntsaks nimetada, kuid kahjuks jättis ta mulle küll äärmiselt niru mulje. Dozois võis ju üritada miskit emotsioonidele rõhuvat juttu luua, kuid paraku peab selle ürituse tunnistama läbikukkunuks. Et kirjutatud on iseenesest loetavalt ja mingit väga tugevat vastumeelsust see ikkagi ei tekita, siis annan sellele jutule hindeks tugeva "kahe".
Teksti loeti eesti keeles

näib, et eelarvustajad on aint tõlget lugenud. tõlkest ei tea ma midagi, aga originaalis on rütm väga hea. nii lauserütm kui oleviku ja mineviku vaheldumine. kui nüüd kohalikud algajad ulmeautorid õpiksid kah nii usutavalt karaktereid ja meeleolusid looma, siis oleks eesti ulme tulevik ju lausa kuldne. muidugi, küberpunk tõi sammu võrra veelgi tajutavamad tegelased.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019

Autorite sildid: