Kasutajainfo

Lavie Tidhar

16.11.1976-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Lavie Tidhar ·

The Drowned Celestial

(jutt aastast 2015)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Hetkel, kui olen antoloogiaga «Old Venus» umbes poole peal, tundub, et Lavie Tidhari «The Drowned Celestial» («Uppunud ingel»? «Uppunud taevapoeg»?) on kogumiku parim lugu! See on seda meeldivam ja üllatavam, et autor oli seni praktiliselt tundmatu… ma muidugi selle iisraeli-inglise ulmekirjaniku nime teadsin, aga lugenud ei olnud seni ridagi.

Erinevalt Allen Steele’ist Lavie Tidhar igatahes kaifib 1930–1940ndate retro-Veenuse kujutamist täiega: ta on loonud pea täiusliku pastišši C. L. Moore’i ja Leigh Bracketti Veenuse–lugudele. Jutustus algab Port Smithi (sic!) nimelises asunduses «Medusa pea» (sic!) nime kandvas kõrtsis kaardilaua taga:

This was an old Venus, ancient and most decadent of planets. It was a dismal Earth outpost, stranded somewhere on a solid strip of land amidst Venusian swamps. Violet clouds capped it like a forest of mushrooms, and the thick, green-leafed jungle sprouted at the edges of the swamps on all sides, enclosing the port in its relentless grip.

Ühesõnaga mängib peategelane Colt, maalane, kõrtsitoas kaarte, temaga on laua taga veel maalane Carter ning kaks veenuslast, taamal nurgas mängib pime muusik Ishmael mingit pilli… Pole vaja olla kirjandusteadlane, aru saamaks, et peagi puhkeb lööming: õieti ründavad mingid kahtlased olendid kõrtsi väljastpoolt. Colt satub tulevahetuses ühele poole koos veenuslase Sharoliga (C. L. Moore’i «Loodekaare Smithi» lugenud noogutavad äratundvalt), kelle mänguvõidu ta just hetk enne märuli puhkemist oli valemängusüüdistusega vaidlustanud. Üks surev mees pomiseb midagi keset džunglit vanade atlantislaste või lemuurlaste templisse peidetud varandusest, kuid ei jõua enne siit ilmast lahkumist aarde asukohta paljastada. Peagi ründavad ainsana ellu jäänud Colti ja Sharoli ReplicAnts’ide nime kandvad Jupiteri sõdade tarbeks ehitatud androidsed sõjamasinad.

Ja nii edasi ja nii edasi :) Kui meie kangelased on nendega ühele poole saanud, haarab Sharol aardest soninud mehe pea kaasa ja tõttab džungli poole, seletades Coltile, et neil on tarvis leida nõid, kes suudaks pea veel korraks rääkima panna…

Kogu see 30-leheküljeline jutustus on tihkelt täis vihjeid ja viiteid pulpajastu Veenuse-lugudele (ka Heinleini pime poeet Rhysling on selles maailmas reaalselt eksisteeriv isik, muidugi mainitakse Shambleau’d jmt). Lisaks kirjeldab Tidhar Veenuse loodust ja meie kangelaste seiklusi sellise rikkaliku ja värvika laadiga, et aegajalt tabad end copyrighti-lehelt kontrollimast, ega see jutt ikka 1940ndatel kirjutatud pole… Ning see atmosfäär, mille kirjanik oma Vanal Veenusel taasloob, see on nii ehe Moore’i ja Bracketti planetary romance’i miljöö, et midagi enamat tahta hing lihtsalt ei oskagi.

Hindeks viis mitme rasvase plussiga. Viimaste aegade lahedaim lugemiselamus. Aga maitse on muidugi kange ja spetsiifiline: sobib ainult teatud liiki ulme gurmaanidele.

Teksti loeti inglise keeles

Eelarvustaja sisukokkuvõttele ja kiidusõnadele pole palju lisada, tegu on tõesti suurepärase looga. Ehk peaks ära märkima loo tugevalt homoseksuaalse hõngu - Colti ja Sharoli omavaheline pidev "õrnutsemine" ning füüsiliste kontaktide olulisus torkab lugedes kogu aeg silma. See asjaolu pole minu silmis loo jaoks plussiks ega miinuseks ja "viie" on see tekst kahtlemata ära teeninud.
Teksti loeti eesti keeles
5.2017

Veenuse-antoloogia läheb üha paremaks!
See jutt on täiesti vaba esimese loo tuimast pööranguteta kulust ja teise loo sisemiselt suhteliselt liikumatutest tegelastest. Antud on täie rauaga ja keeratud vinti täiesti reipalt üle.
Et "nii ilus" on tegelase jaoks piisav põhjus võitlema minna, et tundepuhangud on vägevad ja paljumuutvad, on nii tore! Et lisaks on loos ka vaikne keskkonnahoidlik toon, üsna ilmselt homoseksuaalne suhe (just, ilma füüsilisuseta oleks see tavaline "nagu meestel" sõprus, mida muide leidub täpselt samavõrd ka naistel, aga üsna füüsiline oli) ja teise intelligentse liigi vaba tunnistamine intelligentse liigina, on lihtsalt lisaboonuseks, miks lugu veel toredam. Sest igasugune klisheedest kõrvale kaldumine ja minu maailmavaatega haakumine (need kaks ei ole üks ja sama, muidugi =)) on mu arust ikka tore =)
Miks täispunkte ei tule: mul oli lugedes mitmes kohas tunne, et olulistest sündmustest ja tundmustest libiseti üle, andes neile ühe kirjeldava lause jagu ruumi, ent natukenegi süvenemata. Aga kokku ikkagi hea lugu, mõnus põnev lugemine.
Teksti loeti eesti keeles
x
Triinu Meres
1980
Kasutaja rollid edit_books
edit_authors
edit_books
edit_authors
Viimased 25 arvustust:

Selline malbe ja mahe lugu, mille muutis eriliselt meeldivaks kirjakirjutaja ja selle, kellele kirjutati, vanus. Krt, noorest armastusest on nii palju lugusid, enamasti need ei olegi armastusest, vaid armumisest, nii tore on taustana lugeda kahe küpse inimese tunnetest.  Muidu on mairilauriklikult hea loogiline maailmaehitus (ma üleni uskusin, et selline Tamsalu võiks sobiva tehnoloogia korral olemas olla), head ekspressiivsed tunded, kaunis inimlik lugu. Miinuse poole pealt - sama mure, mis minul, peategelanna on selgelt nii palju Mairi pealt kirjutatud, et ta on "Süsteemi" peategelasega suht identne. Jube raske on kirjutada nii, et sa ise teksti ei lekiks, eriti kui phmt ju võiks! Sama sugu ju!
Võibollllla polegi "raske" õige sõna, see tundub lihtsalt - mõttetu.
Aga ikkagi on mul "aa, sama naise tegevus teises keskkonnas".
Ja lugu on selline mahe ja malbe. Phmt perekonnalugu. Piisavalt huvitav, et jälgida, aga mitte nii põnev, et pingul olla
Teksti loeti eesti keeles

Ulmeromaanis „Lux Gravis” on põnev ja tobe niimoodi kokku keeratud, et eelkõige tundub see ikkagi tobe.

 

Raamat algab hästi. Intriig paiskub lugeja ees vallale, mõned napid sõnad ütlemata jätmise taustal annavad parema pildi, kui pikad seletused ealeski suudaksid. Põnev hakkab.

Siis aga tõmmatakse pinge üleni maha.

 

Oletatavasti saabub kohe midagi maailma lõpu taolist, aga peategelane murrab parajasti aju mingi ettekande sisu kallal. Mainitakse veel ära, et umbes sääraseid nullpäeva ehk arvatava maailmalõpu põhjuslikkuse üle arutlevaid ettekandeid on samas asutuses esitanud juba palju-palju inimesi ja kõik teavad, et ettekande jaoks antakse aega kaks päeva. Miks siis tegelasel kama ei ole? Täiesti? Miks ta hoolib? Mul tema asemel ei liiguks suunurk (kulmust rääkimata) ka selle peale, et mu aruanne ei ole enneolematult hea.

 

Võib-olla maailm lõpeb kahe päeva pärast, aga mul on vaja oma ettekannet kirjutada... Ettekannet, mille kohta publik teab, et tegijal pole eriti aegagi olnud.

 

On oma põhjus, miks klišeelikes filmides-raamatutes-lugudes on tüüpkonflikt „keegi tegi haiget/röövis/tappis perekonnaliikme/kallima/sõbra”. Lugeja suudab sellega samastuda: oleks väga jälk ja üleni enneolematu olukord, ilmselt minagi toimiksin kuidagi veidralt, mida teeb tema?

 

Aga aruande-ettekande esitamine? Ee... Jaa, jutu sees antakse meile infot, kuidas tulevikumaailm toimib, empaatiamasinad ja mässajad... Väga tore on kõiki neid põnevusi näha ja keegi on ära teinud töö nende mõju ettekujutamises ja minu ette toomises – aga kuna peategelase isiklik probleem on kuramuse ettekande tegemine, tundub kõik ikkagi mannetu, kunstlik ja halvasti kokku pandud.

 

Nõmeda inimese puhul pole lahe

Ulmekirjanduse voorus on see, et võetakse inimene, pannakse ta olukorda ja/või maailma, mis pole meie teadmiste järgi võimalik, ja vaadatakse, mida ta teeb. Aga kui inimene on nõme, võtab südamesse nõmedaid asju ja tal ei paista aruraasugi peas olevat, on lahedast maailmast ja põnevast olukorrast vähe kasu.

 

Mannetu ja lahe on ses raamatus niimoodi kokku põimitud, et tekib kahtlus: autor oli asja esimest korda kirjutades ikka väga noor. Kehade vahetamine ja „tehishinged”, kuidas see kõik inimloomust mõjutab – ja seal kõrval eksagent Nitram (nimi on väga läbipaistvalt tagurpidi keeratud Martin) ning lapsik rivaalitsemine inimesega, keda alguse peategelane esmakordselt näeb. Pluss kuramuse ettekanne.

 

Põnev ja tobe on niimoodi kokku keeratud, et pole midagi parata: asi tundub siiski eeskätt tobe.

 

Täpselt samasugune probleem kerkib esialgu ka teose tegevustiku minevikku kandudes: no kui rumal saab üks inimene olla? Kui ebaloogiline ja hajamõtteline? Kindlasti leidub ka selliseid, olgu, aga miks pagan peab neist lugema (ja kirjutama)? Pealegi on naljakas näha, kuidas on kokku põimitud autori tänapäevane mõtlemine ja püüdlus mõelda nii, nagu „selline inimene sellises olukorras ja sellise kasvatusega” mõtleks. Kokku tuleb kompott, mis ei sobi õieti kuhugi.

Ent vähemalt sündmustikku on pärast minevikku kandumist huvitav ja ettearvamatu jälgida.

 

Edasi ja sügavamale lugedes muutub raamat põnevamaks ja kuigi ebaloogilisust tuleb siin-seal ikka ette, on osa nähtusi siiski ka loogilised.

 

Kui juttu tuli teadusest, olin vähemalt mina lugejana dialoogide sügavuses nii segaduses, et võtsin tegelaste selgitused kohe ja üleni omaks.

 

Ebaloogilised tegelased

 

Kui juba olla harjunud tänapäevasustega minevikus ja leppida, et enamik tegelasi on napakad, ei häiri see enam nii väga ning kõik, mis ei ole absurdne ja nõme (kõik ei ole), muudab lugemise sujuvamaks ja lihtsamaks. Raamatu lõpuosa on lausa huvitav, ei ole mingit selget jaotust „need on halvad” ja „need on head”. On meeldiv jälgida, mis siis ikkagi juhtub – kuni tegelased hakkavad jälle täiesti ebaloogiliselt käituma. Näiteks usuvad poolelt lauselt asju, mis teevad kogu nende elukogemuse nulliks, ja tegutsevad kohe selle uue uskumise põhjal.

 

Aga noh, vähemalt mingi lahendus raamatu lõpus saabub. Lugu ei jää tühjusse rippuma, asi seegi.

 

Üht asja peab eraldi märkima, see on nii silma riivavalt esil.

 

Raamatu tegelased on eranditult mehed.

 

Et pole nagu mainimist väärt? Inimesed on inimesed, ükskõik kummast soost?

 

Võtkem vastupidi. Kui raamatu tegelased oleksid eranditult naised, kas ei tekiks siis samamoodi tunnet: kusagil on teine pool maailma, kus toimuv on vähemalt sama huvitav, aga millegipärast kirjeldatakse ainult väga kitsast lõiku, kus tegutseb ainult ühes soost tegelaste parv? Teoses toimuv ei saa olla eriti oluline, kui see on niimoodi isoleeritud ja vaene. Ainult mehed? Oluline toimub seal, kus on kõik inimesed koos, mitte mingis pisikeses isoleeritud liivakastis!

Teksti loeti eesti keeles

Tegelikult on see päris loetav lugu. Lihtsalt minategelasele tahaks kogu aeg pasunasse anda ja tundub kuidagi kohane ja sobilik, kui temaga läheb nagu läheb, Gertrud aga lendab helgesse tulevikku. No mida ta soiub kogu aeg oma Madeleine'ile, mida ta on selline ebalojaalne mölakas, miks ta on selline ebausaldusväärne segane?! 
Haigus?
Pff. 
Paras talle. Aga kuna midagi ei SELGU, lihtsalt Nii On, läheb üks pall veel maha. Ebamääraseid "no nii on selles loos lihtsalt" jutte on maailmas piisavalt. Ja lõpp jääb üldse segaseks. Miks? Millal? Misasja?
Teksti loeti eesti keeles

Firefly, väikeste muudatustega.
Mulle meeldivad Weinbergi tehnoloogiliselt üsna arukad detailid, aga juba mitmendat korda näen, kuidas ta võtab üle mingit võõrast maailma, võõraid tegelasi ja teeb NATUKE ümber - ent nii, et originaal jääb äratuntavaks. 
Lugeda ju võib, aga kogu aeg röögib peas: "Firefly, Firefly, Firefly ..!"
Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu.
Midagi asjalikumat polegi väga öelda - peategelase komme konflikte vältida on vähe imelik, aga kõik on loogiline ja tehnilised detailid võivad ju sisuliselt kahtlased olla, ent esitatud olid nad nii veenvalt, et mina küll ei viitsinud otsima hakata, kas nii siis ongi õige või.
Ja on hoogne ja on meeldiv lugeda ja väikesed igapäevadetailid muutsid ka usutavaks.
 
Teksti loeti eesti keeles

Täiesti söödav lugu normaalsete karakterite ja armsa loomtegelasega, kes võimaldab peakangelasel oma inimlikku poolt näidata - isegi mingi sisu on, kerge petturlik kelmusteema hiiglasliku poliitika ees. 
Aga see sisuasi on kas suur ja väärinuks romaani - või polnud seda üldse mõtet üles võtta, sest, noh, liiga suur.  Samas - krt teab, vbla just oli paras maht?! Romaanist oodataks rohkem vastuseid, kes ehitasid, millal ehitasid, vast isegi mingit tegevusplaani, kuidas Teisi otsima hakata ... Mulle tegelikult sobib, et loo point on esitada küsimusi, mitte anda vastuseid. 
Hea hinne.
Teksti loeti eesti keeles

Mõnus jutt, just selline ajastuid ja võimalikkusi segav alternatiivajalugu, mida ma ka alternatiivajaloona uskuda suudan. Ka tegelased on usutavad, mõnele on täiesti võimalik kaasa elada, lugu elab tänu sellele, et ei toimu aina kaalutlemist "mida ja kuidas teha", vaid tehakse asjad ära ja kokku on kõik lill.
Mis teeb loetust siiski hea jutu ja mitte väga hea, on sündmustiku triviaalsus. Üks pisikene üllatus oli ainult, seotud soki ja kuivatatud ubadega.
Teksti loeti eesti keeles

Kuradi hea lugu, mida ma mitte kunagi üle ei loe. Juba ühest korrast piisas, et ka 8 aastat hiljem klaarilt mäletada ja mitte seda tunnet enam kunagi tunda tahta.
Teksti loeti eesti keeles

Alustuseks, et oleks selge: see on mu meelest hea lugu, kõvasti tööd nõudnud lugu ja eriti lahe, et oli LOHE. Vaat kes see kohalik kuningas on! Aga just seepärast, et see on hea lugu, jäid silma nii suured sisulised vead, et tahaks neid autorile (loodetavasti ta loeb siinset =)) üles lugeda ja äkki ta enne loo järgmist ilmumist parandab need kuidagi ära.
1. Niimoodi see haavatasaamine ei käi. Usu mind, ma olen õeks õppinud, praktikaid erinevates haiglates teinud, sõja- ja katastroofimeditsiin oli ka õppekavas. Ja niimoodi see ei käi. Esiteks on peavigastustega ikka väga kindel mats, et inimene on teadvuseta. Teiseks on verekaotus ka väga kiiresti teadvust viiv, sest ajul pole enam toitu mida tarbida ja nii kulukas asi nagu teadvus lülitub kiiresti välja. Nähtavalt lömmis peaga inimene ei siple valudes.  Nii lihtsalt on. Ja kohutavad surmakarjed? Enamasti surrakse karjumata, sest ei ole jõudu röökida.
2. Mis krdi ulmeline relv see on, mis laseb mõnekümne meetri kaugusele?!?!?! Nagu ajalooline - olgu. Kunagi iidsetel aegadel, kui alles õpiti püssihohtu kasutama - oli mõni selline ka. (Kuigi isegi vanaaegsed kahurid lasksid kaugemale.) Aga et maasarnastamise protsessidega tehnoloogilise arengu juures disainitakse SELLINE relv? ?!?!?!?!
3. Oot, kõigile on taimestik nähtav - ja ikkagi on üldine teaduslik seisukoht, et Veenusel pole elu?! See ei oleks ju lihtsalt ahnuse võidukäik mõistuse üle, see oleks selge nürimeelsus!!! Pealegi - kui on taimed, on ilmselt ka mingid üherakulised organismid ja värki, kuidas on võimalik üldse, et ükski teadlane neid ei avastanud ja tõhusat avastuskrediiti sisse ei nõudnud kohe avalikkuselt?
4. Miks sõdurid leidsid iseenesestmõistetava olevat, et sisalikke saab tulega tappa? Kui seal oli juba tuldpurskav lohe, võinuks ju eeldada, et tuli on neile suhteliselt kahjutu võibolla? Ja et seda lohet saab ka tulega peletada?!?! MIDA?!
Mõned vead olid vast veel, aga need riivasid lugedes silmi - ja just seepärast, et TEGELIKULT on lugu hea, selline vaikne kaasaelamine, mis mus tegelaste suhtes tekkis, nende käitumise loogilisused - see kõik oli nii tore. Jaa, vahest on jutt natuke pikavõitu, siit-sealt võiks maha võtta. Aga mul hakkasid lugedes sõrmed sügelema - nii väga tahtnuks toimetaja olla ja lasta vigased kohad ümber teha, sest nii paljulubav!
Teksti loeti eesti keeles

Hea jutt, kuigi veeeeeidi nõrgem kui antoloogia eelmine. Hea näide, kuidas üliinimestele ka kaasaelatavust lisada, samuti et naistegelane, isegi kui ta ilmub ainult korraks, ei pea olema mõttetu päts, kelle tegevus piirdub seljasolevas riietuses olemise ja võibolla ka krüptilise sõnumise ja paari elegantse võitlusliigutusega. 
Hea süžee, head tegelased, head nimed (Istuv Sõnn, no nii lahe!), aga täispunktidest jäi puudu üks teema, mis mind ennastki kummitanud nii päriselus kui kirjanduses: inimesed ses loos on liiga targad. Keeratakse findi findi finti, üks tark oletus selgub, et polnud ikka nii tark ja suurem tarkus ja kavalus lööb selle teise ka üle, sest keegi on VEEL targem. 
Samas ma reaalsuses olen olnud sunnitud tõdema, et isegi täiesti läbipaistavast lihtsast infost, mida neile sõnaselgelt öeldakse, ei saa ka täiesti arukad inimesed aru, sest see pole see, mida nad ootavad ja aju ei võta vastu. Selle kogemuse pealt targad rusikakangelased tunduvad ikka väga kistuna - aga lugu on ikkagi hea!
Teksti loeti eesti keeles
5.2017

Veenuse-antoloogia läheb üha paremaks!
See jutt on täiesti vaba esimese loo tuimast pööranguteta kulust ja teise loo sisemiselt suhteliselt liikumatutest tegelastest. Antud on täie rauaga ja keeratud vinti täiesti reipalt üle.
Et "nii ilus" on tegelase jaoks piisav põhjus võitlema minna, et tundepuhangud on vägevad ja paljumuutvad, on nii tore! Et lisaks on loos ka vaikne keskkonnahoidlik toon, üsna ilmselt homoseksuaalne suhe (just, ilma füüsilisuseta oleks see tavaline "nagu meestel" sõprus, mida muide leidub täpselt samavõrd ka naistel, aga üsna füüsiline oli) ja teise intelligentse liigi vaba tunnistamine intelligentse liigina, on lihtsalt lisaboonuseks, miks lugu veel toredam. Sest igasugune klisheedest kõrvale kaldumine ja minu maailmavaatega haakumine (need kaks ei ole üks ja sama, muidugi =)) on mu arust ikka tore =)
Miks täispunkte ei tule: mul oli lugedes mitmes kohas tunne, et olulistest sündmustest ja tundmustest libiseti üle, andes neile ühe kirjeldava lause jagu ruumi, ent natukenegi süvenemata. Aga kokku ikkagi hea lugu, mõnus põnev lugemine.
Teksti loeti eesti keeles

Tugev rahuldav, selline rohkem "hea" poole kaldu.
Muinasaja ja Veenuse segamine, psii-võimed ja tugeva pulp-alatooniga ülimehelik-ebareaalne peategelane ja tema värk kauni ja pädeva Veenuse amatsoonikuningannaga on kõik teoreetiliselt väga lahedad. 
Et lugu polnud lisaks tuimalt sirgjooneline, vaid paljude pöörangute ja huvi üleval hoidvate käänakutega, isegi võitlused kohati põnevad, annab veel plusse juurde. Aga alla võtab see, et kõik tegelased - nagu KÕIK, vbla mõni kõrvaline vähem, aga ikkagi kõik - olid elutud, neil oli siseelu nagu plastnukkudel. Et no midagi oli, aga üle kahe emotsiooni ja mõtte korraga inimesse ei mahtunud. 
Ja no ei saanud head hinnet panna, nii paljust meeldinust hoolimata, sest tegelased ei kandnud. Nagu - ka klisheelikud tüübid saaks paari detailiga elusaks teha, aga autor ei olnud seda tahtnud või viitsinud ja no mina ka sihukest asja premeerima ei hakka.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu, kus Veenusel on džunglimaastik, intelligentne elu ning sellisel hulgal maalastele tundmatuid liike, et võtab juba sellele mõtlemisel imestama. Aga kui mina lugejana ootasin, et nüüd juhtub igasuguseid asju, sain rämedalt petta. Jutt on kirjutatud hoopis võtmes "maalased ohtlikus keskkonnas" ja kõik, mida võõraste eluvormidega ette võtakse, on tapmine ning parimal juhul ka nimetamine-mõõtmine-kaalumine-pildistamine.  
Selline tuim militaarulme, kus tegelased on eranditult meessoost ning midagi asjalikumat kui tapmine, ei tee. Loo lõpp natuke õigustas seda eelnevat, ent üldiselt oli jutt nii kuradi igav, et isegi aastal 1950 võinuks ikka midagi asjalikumat kirjutada. Või tollal OLIGI valitsevaks arusaam, et kui midagi uut näed, tuleb see likvideerida ja oma maailm, oma lugu ning väärtused kõikjale ja kõigele peale suruda?   Kui nii, siis õõvastav pilguheit toonasesse valge mehe mõistusesse.
Kirjatehnika oli ok ja lõpp hea, nii et aint puudulik hinne - nõrka ei tule.
Teksti loeti eesti keeles

Midagi nii head pole ma ammu lugenud, niiniiniiniiniii haarav oli, et läbisin ta enda jaoks astronoomilise kiiruse ehk kolme päevaga, lahedad naistegelased, palju usutavaid detaile. Üldiselt suhtun metsa nagu tüüpeestlane, ehk "see ei saa olla kuri!", ent seal raamatus ma tundsin kaasa sellele, kui JUBE on kuri mets - ning lõpplahendus nii väga hirmsasti meeldis. 
Aga mis mõttes tegelased ei pissi ega kaka ja keegi ei kuluta poolt mõtet ka selle peale, et kus on võõras kohas kemps või et kui keegi istub midagi tegemata ja ainult söötes süües paigal, kuhu siis jäägid lähevad? 
Aga no ei saanud ikka sellepärast ainult punkti alla võtta. See oli nii hea raamat muidu!
Teksti loeti eesti keeles

Täiega tore raamat.
Abercrombie vaheldab hästi halba ja head - just siis, kui lugeda muutub juba piinavaks ja kõik on halvasti, kaasa arvatud peategelase meeleseisund, juhtub midagi head. Keegi ütleb lahke lause, sõnavahetus on umbes viis korda teravmeelsem, kui ootad, keegi naerab seal, kus mõni väiklasem annaks käsu tappa. Jaa, muidugi on raamat huvitav ka, süžeepöörded, mida ei ootaks - aga ausalt, huvitavaid raamatuid on maailmas palju, aga see hea ja halva vaheldamine, et lugejat ei piinata võikusega ära, vaid lubatakse talle kergendust ka - see on Abercromie eriline omadus. Põhiliselt on see lugu pooliku käega nooruki troonikaotusest, elust peale seda ning üritusest kuningakoht tagasi võtta üsna põhjamaalises-viikingilises maailmas, kus haldjate vanad tehnikad on siiamaani seisvad müürid ja tornid ehitanud ja oletatavalt ka jumala tükeldanud. Aga pole enam ei haldjaid ega lohesid, kõigega saavad inimesed ise hakkama. 
Teksti loeti eesti keeles

Mu hinnang on antud arvestades, et surev mees kirjutas, olen lahke. Napilt rahuldav, aga rahuldav tuleb siiski ära.
Nii paljusid rämedaid loogikavigu täis raamat mult võibolla rahuldavat ei saakski, kui ma lahke ei oleks.
Kui on väga-tõenäoliselt-oletatavasti teada, et lahing tuleb käesoleval ööl ja kõik kaitsjad lähevad siiski rahulikult oma voodisse magama, selle asemel et koguneda oodatavas rünnakupunktis. Kui seni täiesti empaatiavõimetu rassi esindaja muutub teiste vastu lahke olles ja enda vastu lahkust kogedes kohe üsna mõistlikuks. Kui tema rassikaaslased sarnast kohtlemist saamata ikkagi kohe ning lõplikult "jäävalt pahadeks" tembeldatakse. Kui poiss, kes tahab nõiaks saada, lubatakse oma äärmiselt prežtiisset piirkonda teenindama, ilma et ta isegi mingitel võistlustel oleks osalenud või kuidagi teisiti oma kõlblikkust oleks tõestanud, lihtsalt selle pealt, et "ta meeldib kõigile". Kui vanamehed osutuvad olema vägev sõjajõud ühepäevase "jee, teeme seda!" etteteatamisega. Et pesu võivad pesta feegled, aga hütti ehitab igasuguse puutöökogemuseta nõid üksi, sest ta on sedasi otsustanud põhjusel, et majake oleks tema oma ja tema oma üksi.
Absurdsus =) Aga noh, surevale mehele võib paljugi andeks anda.
Häid asju oli ka - Tiffany karakter, et ta üritas olla ülepea tubli ja siis veel tublim, ja kui mõttetu see oli. Proua Earwigi järjepidevus. Nac Mac Feeglite kõnepruuk. Haldjakuninga isasus.
Aga kokku oli siiski "võib lugeda, kui igav on", mitte hea raamat.
Teksti loeti eesti keeles

Ma ei ole ühtegi ilukirjanduslikku raamatut nii kaua lugenud. Kolm kuud!
Oleks siis mõttepause nõudev ja ääretult tark tekst – ei põhimõtteliselt on tegu lihtsa looga, mida saab kokku võtta mõne lausega. Näiteks: neli noort inimest asuvad prohvetlike nägemuste tõukel teele, et tuua ära sõjas tohutut eelist andvad lohesarved. Nad saavad need kätte, üks noor osutub reeturiks, ta eemaldatakse. Lugu läbi.
See ei ole veel kriitika: samasugust nüket võiks kasutada kõigi raamatute peal ja kui välja arvata James Joyce'i „Ulysses“ koos mõne teisega, ka edukalt. Mis aga minu lugemisaega tohutult venitas, lugemise – kui välja arvata vast 70 lk mõni aeg enne lõppu, mis kulgesid meeldivalt ja kiiresti – piinavaks tegi ja minu jaoks „Kellest luuakse laule“ väga halvaks raamatuks jättis, oli miski muu.
Tegelased olid nii ja naa. Raamatu alguses vihastasin end nende peale kandiliseks: mis mõttes on Yuruki oma isa ainus laps, kuskil ei mainita ema või õdesid-vendi, ja lisaks on isa piisavalt vana, et ta „liikmed vanadusest kanged“ olid mõõgatehnikaid näidates teismelisele pojale? Kas ta oli mingi ätt, kui lapse tegi, ja Yuruki ema läks nelja tuule poole kohe, kui oli ära sünnitanud? Selline „a ma tahan enne surma veel last“-teema?
Kuskil ei seletatata kolmandiku lausegagi. Ilmselt normaalsus.
Mis mõttes Rakio oli „teistest erinev, omaettehoidev“? Nagu – ma peaks kunagi kirjutama jutu lapsest, kes on teistest erinev, omaettehoidev, aga imelised lood ja prohvetlikkuse puudutus lähevad temast samuti mööda, kellelegi teisele. Tema on imelik ja omettehoidev edasi, täiesti tavalisel moel. Midagi imelist ei juhtu, vähemalt mitte temaga.
Nii, muide, läheb enamiku imelike lastega.
Kõige hullem oli kuid Shisamega – aa, et selleks, et olla meestega võrdväärsena koheldud, on tarvis ainult oma isaga rääkida?! Mis ta oli esimene selline tüdruk üldse, kellele selline kavatsus pähe tuli?! Kusjuures ta oli muidu üleni nii tavaline – noh, jah, et raudne vibulaskja? Jaa, kindlasti ükski teine tüdruk, kes nii palju harjutanuks, ei olnuks? Ta oli niiiiii teistsugune kui kõik muud naised – välja arvatud, et ei olnud ÜLDSE. Loed temast ja suvaline neiu haagib kohe ta mõtete, tunnete ja tegudega.
Võibollla oli tema isa väga eriline, et tütart kuulas? Aga rõhutatud seda kuidagi ei olnud, suvaline kõrvaltegelane.
Sisagi oli normaalne. Hea seegi.
Aga üldiselt – miks kirjutada JÄLLE lugu, kus enamus peategelasi meessoost ja siis üks naine. Kes on NIIIIIIIIIII eriline teiste naiste seas.
No hea küll, aga kui ma olin nad – raskustega, ent lugema ju pidi – omaks võtnud, siis nad olemuslikult enam ei häirinud. On sellised, on selline jutt ja maailm – noh, selge.
Aga lugu oli kohutavalt halb ja igav. Ma lugesin ega saanud aru, miks – on täiesti kena keelekasutus? On. On vahelduvad dialoogid, seiklus, mõtisklused? On. On mingi läbiv teema lausa? Ka on! Miks mulle ei meeldi siis nii üldse?!
Ma ei saanud ega saanud aru, miks nii tüütu lugemine on, kuni korraga enam ei olnud. Korraga oli põnev ja lahe ja ma läbisin rohkem kui poolsada lehekülge naudinguga, mõtlesin, et raamat lihtsalt ei läinud käima enne, aega läks, ent asja sai – ja siis läks jälle igavaks.
Jookse puusse kui igavaks!
Noh, ja selle korduva kontrasti valguses jagasin ära, milles asi.
Raamatu algusest saati keegi ei kahelnud milleski. Et lohesarvede otsimine on ohtlik ja lootusetu ja sellega kaasnevad jamad? Kuulge, prohvetlik ettenägemine oli juba öelnud, et neid lähevad just nood neli inimest hankima. See oli lihtsalt lehekülgede pööramise teema, et millal. Jah, paar tegelast paaris kohas sonisid midagi teemal, kuidas ei tea, kas neil on sel retkel midagi teha, ent lugeja sai kohe aru, et see on lihtsalt häma ning siht on üks.
Shisame armuelu, mis võinuks ka segane ja keeruline olla, oli sama üheselt seletatud. Ahah, vaja selle mehega abielluda, sest aadlikud omavahel. Tehtud. Nii, omavaheline tõmme teisega on suurem kui suur – olgu, magatakse temaga. Naine ei varja (hei, selle juukselõikamisstseeni olen ma ise juba kirja pannud ühte juttu!), tema abikaasa on pahane, aga mitte raevus. Abielu on vaja täiel määral ja mahus taastada? Selge, nii on vaja, tehakse ka see ära.
Kus on kõhklused, kahtlused, ei ja jaa, jaa ja ei? Kõik on ühene, selge, nii on vaja, nii teeme ja kõik.
Kahtlused on markeeritud, tulevad vormis „oleks hea, kui nii ei peaks“ ja ei oma mingit rolli raamatu süžees. Neid ei ole võimalik tõsiselt võtta. Jaa, väga väga paljudel raamatutel on ette aimata, millised tegelased jäävad nagunii ellu, millised lähevad paari, et soolas on õnnelik lõpp – ent on vähemalt põnev jälgida, KUIDAS see kõik juhtub.
Aga „Kellest luuakse laule“ ei ole isegi etteaimatav – seal on täpselt ära öeldud, mis saab. Ootamatusi ei ole – või noh.
Üks on.
Rakio tasapisi järjest ebainimlikumalt mõtlemine on vaikselt, aga selgelt arenev, hästi tehtud. Oleneb lugejast, kes millal seda märkab, aga märkamine peab tulema, ning kui see saabub, hakkab huvitav. Mida ta teeb? Kuhu kulgeb nelja noore saatuslik teekond? Mis saab?
Kuni see täiesti tuimalt selgeks muutub, väga väga üheselt ära määratakse, kes on halvad, kes head, mis on erinevate poolte plaanid (no mitte detailselt, eks ole, aga „tema vastu me võitleme“ vs „mina valitsen oma suva järgi!“) ning siis on jälle igav. Mis hästi täpselt juhtub, on mul kui lugejal täiesti savi, jõujooned on paigas, õige ja vale ka, kõik on lihtsalt vormistamise küsimus.
No ja sai vormistatud, raamat läbi, põhimõtteliselt on kõik nagu õige – aga nii igavat teost ma pole enne läbi lugenud. Jätsin lihtsalt pooleli, kui kätte sattus.
Kui ühel peategelasel neljast oleks kogu aeg konkreetne arusaam õigest ja valest, oleks see lahe jälgida, inimesed ongi erinevad, igasuguseid on. Aga neljal neljast?! Nagu neljal neljast on kõik kogu aeg selge?!
Kuidas saab kõigil kõik kogu aeg selge olla?
Muidu oleks kirjatehnika valdamise pärast kahe saanud, aga tasakaalustades eelnevaid hindeid - nõrk. Oi, nõrk!
Teksti loeti eesti keeles

Ma kohe ei oskagi.
Nagu mis mõttes ei ole siin ühtegi arvustust?!?!
Arvan, et olin vast 14, kui esimest korda lugesin. Ja siis uuesti. Ja siis uuesti. Ja siis uuesti.
Esimene postapokalüptika, mida lugesin. Esimene "siis olin korraga teisel pool seina"-lugu, mida lugesin - oleks ma teadnud, et nii hea raamatu kõrvale nii palju lihtsaid ja labaseid seesuguseid tuleb! Ja siiani ainus lugu, kus ma näen, et noore naise kogemused on täpselt need, mis nad on - enamasti on ka 16-aastane, 21-aastane, isegi 24-aastane raamatutes "tüdruk", see, et on 13-aastane naine, on täiesti omamoodi.
Aga see oli ka minu kogemus. Et kvalitatiivne vahe tuleb ikkagi suguküpsuse saabumisega, mitte mingite arusaamatute hilisemate "täiskasvanuks saamise"-värkidega.
Ja see raamat on ÜLENI hea. Just usutavus, et nii võikski olla, et linnatänavatele kogunevad "hõimud" ja vahel lülitatakse vesi ja elekter sisse, vahel läheb päevi nendeta, et kanalisatsioonis elavad hüljatud lapsed - oojaa. + see noore naise kirjeldamise ja tema varasemate elukogemuste "oleviku" vahele pillatud piltide ehtsus.
Doris Lessing olevat selle kirjutanud kui "oma esimese katse luua autobiograafiat".
Krt, kui see oleks ka ainus asi, mis ta üldse kirjutanud on, oleks ta sellega mu südames sügaval.
Teksti loeti eesti keeles

Loetav, isegi põnev ja siiamaani on meeles, kuigi viimati lugesin üle umbes 7 aasta eest. Aga mingi põhjus on ka sel, et viimati lugesin umbes seitsme aasta eest, kuigi vaatab mulle riiulist vastu.

Ok, ma lihtsalt, loen üles mis meeles hea, mis halvana.

Hea:

Peategelane - teismelised tüdrukud ongi väga suutlikud ja targad ja põnevusteks valmis, täiesti nöök, et neist natuke vähe kirjutatakse.

Virtuaalreaalsuse konsept. Umbes selline see võiks olla jah.

Sõprus. Naissooliste vahelist sõprust on liiga vähe.

Ja see virtuaalmaailmas noana töötav nuga oli ka väga lahe.

Neutraalne:

Põhiintriig - idee on esitamist väärt, aga teostatud nojah-midagi-on-ilt.

Enamik tegelasi - ei ole üldse meeles. Ei ole kui eriti lahedad meeles - aga samas pole ka "iu, kui ebausutav-vastik-arutu"-laadis meeles.

Halb:

Ei, see idoruga abiellumine oli "nojah, mis seal ikka", aga kõik ülejäänud põnevused täiesti veidrad juba. Miks need üldse olemas olid?!

Ühelausega: lugeda võib, aga paremaks inimeseks ei saa.

Teksti loeti eesti keeles

Ilmus 2016. aasta juunikuises Algernonis

Mida alustuseks öelda?

Et minu meelest oli see täiesti loetav raamat; mul pihta hakates oli raske, aga kui tegelased vaikselt täiskasvanumaks said, tekkis palju paralleele omaenda eluga ning päris põnevus tuli peale?

See on hea algus küll. Selline kokkuvõtlik, aga ei ütle kõike ära.

Raamat räägib loo noorest naisest nimega Reinita, tema kasvamisest, küpsemisest ja elutahtest maailmas, mida juhib Süsteem ja mis on meie mõistes postapokalüpitiline. Tuhat aastat pärast maailmalõppu, kusjuures endine maailm lõppes tuumaplahvatuste jadas, mida täpsemalt ei kirjeldata – aga miks peakski? See ei ole see lugu. Tekkinud maailma kirjeldatakse mitmes kohas, ent kas emakese Maa vaatepunktist või lihtsalt detaile iseenesestmõistetavana sisse tuues. Süvenemist, miks miski just nii välja arenes, ei ole, aga see ei olegi see lugu.

See on Reinita lugu.

Süsteem kui teose pealkirjakski esile tõstetu, muuseas, on põhimõtteliselt meile tuttava interneti edasiarendus, kus kogu inimese elu on kirjas ning kuigi säilib – mitte piiramatult! – isiklik valikuvabadus, on kogu ametlik elu üleinimkonnaliselt Süsteemne ning mida keegi seni teinud on, mõjutab väga otseselt Süsteemi poolt talle tulevikus ettesöödetavat. Süsteem valib ka välja inimesele geneetiliselt ja isiksustüüpe analüüsivalt sobivaimad partnerid, Süsteemis on hinded koolis ja otsingud info järgi, mida sa elus teinud oled, seal on kõik, mis ühest inimesest saab netis olla, olemas ning – noh – süstematiseerituna.

Aga lugu on ikka Reinitast.

Üpris detailne lugu. Saab lugeda tema koolist ja selle lõpetamisest, tema vanemate ja sõprade elust kinoskäimise ning malemängimiseni välja, juuakse kohvi ning aastaid ja aastaid läheb jutt edasi ning on oma kohatises aususes lausa jahmatav. Oli kehalisi-perekondlikke detailitäpsusi, mida olin sunnitud lausa kulmukergitusega „oh, liigagi täpselt nagu mul!“ kviteerima; väikesed elavad pisiasjad tõid maailma ja tegelased ellu.

*

Maailmaloome kohta on teisal kirjutatud, et vilets – aga mina küll vaatan hoopis, et väga loogiline, pisiasjade omavahel klappima saamiseks on kõvasti tööd tehtud. Kui Euroopas ongi ainult kaht linna mainitud – Tartu ja Europe – siis minu jaoks see ei olnud miinus. Suvaliselt allesjäävate kohtade hulgas võib olla just Tartu sama hästi kui Cherbourg või Tüüringi. Miks peaks aga Eesti kirjanik kirjutama loo, sellest, kuidas ainus koht, mis säilib, on Tüüringi, on sutsu segasem kui tema kirjutamine Tartust.

Asi on loogiline piirini, kus tekivadki juba mõtlused pisidetailide üle, mida ära ei seletata – et pannakse loomale piima välja ja lugeja ehk mina mõtleb:

* oot, kust seda piima saadakse, kust ta poodi saab?

* kas sel on üldse mingi side imetajatega või tehakse taimedest?

* püsib värske, muidugi on kõrgpastöriseeritud või midagi.

Aga automaatne eeldus seal taga on, et mitte „ebaloogika! Autor ei mõelnud!“ vaid „ta ei seletanud, aga mingi seletus peab olema. Pean niisiis ise välja mõtlema, missugune.“

Sama kehtib rahakaardi kasutamise kohta pärast peategelase teeseldud surma. Seal ilmselt on mingi loogika, sest nii paljud muud detailid on läbi mõeldud; on väga väga ebatõenäoline, et autor lihtsalt unustas selle. Enne toimub veel mingi kontode ümbersuunamine, detailset selgitust ei ole, aga tunne, et loogika jäi, on. Kogu jutus on pisidetailid tähtsad – suuri seletusi ei tarvitse olla, aga kui tähelepanu pöörata, siis väikesed, nagu möödaminnes toodud pisiasjad seletavad väga palju.

Reinita loo ja tema seostest Lauraga seisukohalt on vast kõige segasem tõesti, miks on Süsteemi Viga kuidagi üldiselt ja müütiliselt kardetud üksus – aga samas, sellegagi on vaeva nähtud, et selgitada vaikselt, detailhaaval, et temast ei teatudki midagi, hirm oli puhtalt mütoloogilise õuduse külvatud. Midagi reaalselt hävitavat Reinita ju ei teinud, vähemalt raamatu sees. Hirm oli teistes inimestes enne olemas ning et ainus põhjus tema natuke teistmoodi elule oligi, et ta oli oma geenikombinatsiooni poolest Eriline.

See oli ka põhjendatud. Süsteemi loojate jaoks oligi see kombinatsioon Eriline ning selle kandja määratud erilist elu elama – aga millegi hirmsa ja hävitava ootus oligi vaid mütoloogiline hirm tundmatu ees.

Ei puutunud Reinitasse, kes oli sada protsenti inimlik, kuidagi.

*

Vaat see surma teesklemise läbiminek on ainus asi peale selle, et tegelased lihtsalt ei rääkinud omavahel olulistest asjadest, mis mind uskumatusest pead võttis vangutama – nii lihtsalt see küll käima ei peaks! Et tänapäeval ka verega määritud pluus kuskil põlenud auto juures võiks kaasa tuua „ah, ta on surnud“ järelduse politseilt, tundub väga ajuvaba, aga ühiskonnas, mis on nii Süsteemne, näib see veel eriti võimatu.

Olulistest asjadest mitterääkimine oli jutus natuke põhjendatud ja hiljem mõtlesid nood tegelased ka, kuidas olid üle mõistuse rumalad ikka – kuid et poolt raamatu sündmustikust poleks üldse olemas, kui Reinita oleks näiteks oma rasedusest Kaurile teada andnud, see ei muuda. Ning no kui mina jääks endalegi segastel asjaoludel rasedaks, ma ikka otsiksin väga võimalust sellest oma jooksva kallimaga rääkida, isegi kui me muidu kuigi tihti kontakti ei saaks ning elaksime eri riikides. See lihtsalt ei ole teema, mida sobivamale ajale suvaliselt edasi lükata!

Siiski: natuke on põhjendatud. Ning noh – võibolla kohati saab olla üle mõistuse rumal ka päriselus.

*

Peab rõhutama: raamatu vaikne, välja ütlemata moraal on ka „inimesed jäävad inimesteks, ükskõik mis nende ümber toimub“. Inimestel on kired ja armastused, meeldivused ja mittemeeldivused ja see, kui mitmesuguseid neid on ja kuidas üks inimene ei suuda teist mõista, võib tõesti juhtuda ning juhtubki igal pool, igal ajastul, kõikjal, kus üldse on meie mõistes inimesi.

Kus kaob inimlikkuse piir ja kõne alla tulevad mitteinimesed ja nende sisemised loogikad, ei ole selle raamatu teema. Inimeseks olemine on. Ja samas tuuakse ära ka emakese Maa vaatepunkt, mis läbi raamatu vaikselt aga selgelt, eraldi peatükkidena välja tuleb, millelt vaadates on inimesed nii väikesed, nii mööduvad. Tema küll vaatleb kohati üsna ebausutava detailsusega vahel isegi üksikinimesi, aga põhimõtteliselt see eri suurusega vaatepunktide vahel pendeldamine on mõnus.

Ütleme, idee on väga nauditav, teostus natuke nihu, inimese, lausa konkreetseks minevalt ühe inimese keskne siiski.

*

On üks asi veel, mida ma muidu ei hakkakski esile tooma, aga kuna selle puudulikkust loo seisukohalt on juba kahe inimese poolt avalikult enne ette heidetud, ütlen ära, mida mina välja lugesin.

Esiteks – vägistamine ei jäänud õhku, peategelane ise hoolitses selle eest, pannes oma „avarii“ toimuma sellisesse kohta, mis tõi kaasa „salakaubavedajate kinnivõtmise“ – aga kes küll võis olla mees, keda ta seal enne nägi, ära tundis ja kes kosejagu valusaid mälestusi kaasa tõi?

Napilt mainitud, napilt kirjeldatud, aga mina küll sain aru.

Teiseks – Reinita võpatamine ja puudutusekartus vajavad mingit muud põhjendust kellele?

Kolmandaks – oot, ja mida Kaur pidanuks siis vägistamisest kuulmise peale tegema? Võtma noa hambusse ja ülejäänud raamat oleks siis kättemaksulugu temast kui Rambost?

Elu ei ole selline. Inimeste inimlikkusest rääkivas raamatus sellist süžeepööret oodata on veel eriti pime – praegu, meie päris ühiskonnas, on seksuaalvägivalda kogenud iga üheksas naine, muide ka iga 80. mees (natuke varieerub, kust statisika võtta ja mis vanuses see on, ning mina tegin lihtsa 50/50 jagamise meeste ja naiste vahel ning arvutasin protsendid ümber). Kas kõigil neil naistel on kuidagi Ramboks läinud mees-vend-poeg-niisama sõber ette näidata...?

Teksti loeti eesti keeles

Et nii lühikesse juttu on mahtunud nii palju emotsionaalset pinget ja samas keegi ei sure, on imetlusväärne.

No aga siiski - nii lühike jutt!

Ei ole siin midagi, pall lihtsalt selle eest maha =)

Teksti loeti eesti keeles

Nüüd: see hinne on antoloogiaarvestuses, mis on vähemalt palli jagu kõrgem sellest, mis mu sees tegelikult oleks. Lihtsalt mulle ei meeldi antoloogiad, sihukest, mis mult objektiivse viie saaks, pole ma ühtegi lugenud, isegi "Lilled Algernonile" on rikutud paari loo poolt, mis mulle ei istu.

Aga "Pikad varjud" on siiski päris hea. Kui välja arvata mu enda jutt, mida ma pole objektiivne hindama, ent lugesin paberilt kaks nädalat, on kõik ülejäänu suhteliselt lobedalt üleloetav, enamasti vähemalt kesktasemel põnev ning idee antoloogia uuestilugemisest täiesti "jaa, kunagi kindlasti!"

Teksti loeti eesti keeles